CCI: Plaća zastupnika u NSRS-u oko 3.000 KM, a neki ne progovore ni riječ

Fena
CCI: Plaća zastupnika u NSRS-u oko 3.000 KM, a neki ne progovore ni riječ
Zastupnici Narodne skupštine RS-a žive daleko bolje i iznad standarda običnih građana, a i dalje ima narodnih zastupnika koji niti postavljaju pitanja na sjednicama, niti učestvuju u diskusijama - podaci su Centara civilnih inicijativa.

Prosječna plaća profesionalnog zastupnika u parlamnetu RS-a je oko 3.000 KM.

Ali, i parlamentarci, koji primaju paušal od 1.785 KM, neometano na svojim profesionalnim radnim mjestima primaju punu plaću za poslove i funkcije koje obavljaju, pa većina poslanika koja nije profesionalizirala svoj status, faktički ostvaruje dupla primanja.

Monitoring CCI-a je pokazao da je gotovo dvije trećine poslanika Narodne skupštine RS-a profesionaliziralo svoj status, odnosno njih 53 od ukupno 83, te tako primaju redovnu mjesečnu plaću, odnosno, zaposleni su u Skupštini.

Stoga, i najveći dio budžeta entitetskog parlamenta odlazi na rashode za lična primanja zaposlenih, ukupno 6.657.500 KM od 10.051.500 KM, koliko iznosi trenutni budžet Narodne skupštine.

I grantovi poslaničkim klubovima su planirani u visini od 500.000 KM.

"To je svakako dobar primjer da u budžetu postoji dosta prostora za uštede i prenamjene u svrhe od kojih će građani imati mnogo više koristi", smatraju u CCI-u.

Tokom devet mjeseci ove godine pokazalo se da još ima zastupnika koji ne koriste mogućnosti aktivnog učešća u radu parlamenta i zastupanja građana RS-a, čiji su predstvanici.

Na održanim redovnim sjednicama parlamenta, u posmatranom periodu, postavljeno je i pokrenuto ukupno 206 poslaničkih pitanja, no, 14 zastupnika nisu postavili nijedno pitanja. Također, diskutovalo se o 75 mjera, ali devet poslanika nije, na skupštinskim zasjedanjima, diskutovalo ni o jednoj od mjera koje su se pojavile na dnevnom redu NS RS, za prvih devet mjeseci ove godine.

Apsolutni "rekorderi" po neaktivnostima, kada su u pitanju i poslanička pitanja i diskusije, su Siniša Ilić (SRS), Vojin Mitrović (samoslani poslanik), Čedo Vuković (SNSD), Branko Butulija (SDS) i Ivana Lovrić (HSP), za koje je CCI primjetio da se za devet mjeseci "prešutli" skupštinska zasjedanja.

U posmatranom periodu, održano je 31 zasjedanje Narodne skupštine RS, od čega su na njih svega šest bili prisutni svi zastupnici.

Za razliku od državnog parlamenta, čiji poslanici su predlagači većeg broja zakona, aktivnost zastupnika Narodne skupštine RS-a u ovom segmentu je je vrlo skromna.

Svega jedan zakon predložen od opozicije (i usvojen u Narodnoj skupštini RS-a) jedini je doprinos njenih poslanika, u ovom kontekstu, za devet mjeseci 2017.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak