Borrell i Varhelyi govorili o proširenju Europske unije: "BiH pokazala konkretne rezultate"
Europska komisija usvojila je u srijedu, 30. oktobra Paket proširenja za 2024. godinu, u kojem su Bosna i Hercegovina, uz ostale zemlje zapadnog Balkana, kao i Turska, Ukrajina, Moldavija i Gruzija, ponovno ocijenjene u kontekstu napretka na putu prema članstvu u Europskoj uniji.
Kolegij povjerenika ocijenio je razinu reformi, političkog usklađivanja i izazove koje te zemlje trebaju savladati na svom putu prema članstvu u Uniji. Ovaj posljednji Paket proširenja u mandatu aktuelne Europske komisije, kako je naglasio visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove Josep Borrell, označava ključnu prekretnicu i pokazatelj je važnosti stabilnosti i napretka u regiji.
"Države koje su se pridružile prije dvadeset godina pokazale su da su uz kratkoročne izazove izvukle dugoročnu korist. Pregovori o proširenju postali su jedan od prioriteta Europske komisije. Danas imamo devet kandidata i jednog potencijalnog kandidata. EU je svojevrsni magnet koji privlači ljude, susjedne zemlje i države. Građani država koje su u postupku proširenja već imaju opipljivu korist", rekao je Borrell.
Sindikat radnika trgovine BiH tvrdi: Tržni centar u bh. gradu radi uprkos neradnoj nedjelji
Rekao je da Europska unija treba biti veća i snažnija, ali je upozorio da je politička stabilnost i usklađivanje s politikom Unije ključan preduvjet.
"Ne možete održavati odnose s Rusijom i očekivati da će vaša zemlja biti dio EU", izjavio je Borrell, aludirajući na važnost dosljednosti u vanjskoj politici u skladu s vrijednostima i interesima Europske unije.
Josep Borrell: 'Čelnici Zapadnog Balkana moraju donijeti hrabre odluke. Potrebno usklađivanje s EU'
"Mi želimo nove države, ali želimo da smo s njima zajednički snažni. Neki naši partneri su u potpunosti usklađeni sa zajedničkom sigurnosnom politikom, poput Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Albanije, Kosova i Bosne i Hercegovine. Ove države su se dobrovoljno pridružile našim ciljevima", pojasnio je Borrell.
Europski povjerenik za proširenje Oliver Varhelyi naglasio je da je ova Europska komisija uložila značajan napor kako bi pitanje proširenja ponovno postalo prioritet Unije. Kako je istaknuo, proširenje nije samo rezultat geopolitičkih izazova već je i u interesu same EU, pri čemu je članstvo, za zemlje koje to traže, postalo sinonim za sigurnost, prosperitet i mir.
"Moramo im pokazati da je proširenje realan cilj", rekao je Varhelyi, dodajući kako je 2020. revidirana metodologija proširenja, što je bio ključan korak za vraćanje vjerodostojnosti ovom procesu koji je ranije pokazivao znakove stagnacije.
"Mnogo toga smo napravili. Ne samo da imamo nove države kandidatkinje, nego i niz država koje su u procesu pregovora. Moguće da će se tome pridružiti i sedma država, to je odluka Vijeća koju treba donijeti o početku pregovora s Bosnom i Hercegovinom. To je značajan napredak, a to bi značilo da do kraja mandata sljedeće Komisije možemo očekivati proširenje", rekao je on.
Luigi Soreca: 'Europska unija čvrsto stoji uz Bosnu i Hercegovinu'
U posljednjih nekoliko mjeseci vidljiv je niz značajnih napredaka u integraciji zapadnog Balkana i drugih kandidata. Osim toga, EU kroz posebne planove rasta želi jačati njihove kapacitete za buduće članstvo.
"Na kraju mandata smo uspostavili novi alat za zapadni Balkan, Moldaviju i Ukrajinu kako bismo im omogućili da mogu držati korak s EU, to je Plan rasta. Omogućili smo im da provedu reforme i sve pripreme kako bi postale države članice do kraja sljedećeg mandata Europske komisije”, pojasnio je Varhelyi.
Varhelyi je zaključio da se EU priprema za to da bi sljedeći mandat Komisije mogao biti onaj u kojem će doći do stvarnog proširenja, ističući pritom i iznimne napretke u reformama, poput Moldavije koja je značajno suzbila utjecaj oligarha i vratila milijune eura ukradenih od građana te iz banaka.
U izvještaju se navodi da je Bosna i Hercegovina pokazala konkretne rezultate uključujući u upravljanju migracijama, potpunoj usklađenosti sa Zajedničkom i vanjskom sigurnosnom politikom EU, kao i usvajanjem zakona o integritetu pravosuđa, borbi protiv pranja novca i sukoba interesa.
Radiosarajevo.ba u Briselu: Mark Rutte o secesionističkim tenzijama u BiH, stiže Volodimir Zelenski
U ožujku 2024. godine, Europsko vijeće je odlučilo otvoriti pristupne pregovore sa Bosnom i Hercegovinom. Komisija priprema pregovarački okvir s ciljem da ga Vijeće usvoji u trenutku kada budu poduzeti svi relevantni koraci navedeni u preporuci Komisije iz listopada 2022. godine.
Nedavno je predstavljen Plan rasta za Zapadni Balkan, koji Bosnu i Hercegovinu poziva na reforme potrebne za ekonomski i društveni razvoj te integraciju s jedinstvenim tržištem EU. Kao dio ovog plana, predviđeno je 1,085 milijardi eura ( za podršku reformama, pod uvjetom da Bosna i Hercegovina ispuni obveze iz Reformske agende.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.