Bolonjske diplome - izvor kršenja ljudskih prava

Radiosarajevo.ba
Bolonjske diplome - izvor kršenja ljudskih prava


Bosna i Hercegovina ima daleko više reformskih dokumenata o visokom obrazovanju i teoretskih iskoraka nego što ih primjenjuje u sistemima visokog obrazovanja, kazala je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu pomoćnica ministra u Ministarstvu civilnih poslova BiH Esma Hadžagić, javlja Fena.

Ugrožena temeljna prava

Konferencija za novinare održana je pred početak konferencije o narednim koracima za reformu visokog obrazovanja u BiH, koju su zajednički organizirali Evropska unija i Vijeće Evrope. Ovim skupom, na koji je pozvano oko 150 aktera iz oblasti visokog obrazovanja, obilježava se kraj niza od tri zajednička projekta EU i Vijeća Evrope pod nazivom "Jačanje visokog obrazovanja u BiH".

Hadžagić je u svojoj izjavi naglasila da pravilnik o akademskim zvanjima i korištenju akademskih i stručnih titula nije jedini prioritetni posao koji se mora raditi.

„Imamo jednu vrstu haosa u BiH što se tiče diploma, njihovog priznavanja i prava koja proističu iz sticanja tog obrazovanja“, kazala je ona.

Veoma često ove "bolonjske" diplome nisu prepoznate ni u zavodima za zapošljavanje, niti od poslodavca, tako da ima dosta slučajeva u kojima se krši temeljno pravo mladog čovjeka koji je stekao diplomu.

„Ta prava su egzistencijalne prirode: uskraćuje se radno mjesto adekvatno stručnoj osposobljenosti i tako se ustvari uskraćuje visina ličnog dohotka koja se dobija za to mjesto“, kaže Hadžagić.

Nastavlja se evropska podrška

Šef Odjela za visoko obrazovanje u Vijeću Evrope Sdur Bergen je naglasio da je 2010. godine završena uspostava evropske oblasti visokog obrazovanja, pri čemu je u Evropi, kao i u BiH, naglasak bio na strukturalnim reformama.

Zato je izazov koji sada predstoji na evropskom nivou, kao i u BiH, implementacija u praksi, kazao je Bergen.

Otpravnik poslova Delegacije Evropske unije u BiH Boris Iarochevitch je istaknuo važnost priznavanja diploma u svim evropskim zemljama, kao i unapređenja mobilnost bh. studenata u okviru EU i evropskih studenata u BiH, što će unaprijediti tržište rada.

On je najavio da će EU nastaviti podržavati reformu obrazovanja u BiH, ali i naglasio domaćim političarima da moraju shvatiti da je obrazovanje jedan od prioriteta.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak