BiH dobiva prvi državni zatvor: Osuđenici stižu do kraja godine
To je danas u Sarajevu najavio ministar za pravdu BiH Josip Grubeša, koji je pojasnio da je sudski spor doveo do odugovlačenja u izgradnji zatvora, čije otvorenje je planirano još u julu prošle godine.
Ministar Grubeša podsjetio je da je ovo prvi ovakav projekt na nivou BiH, kao i to da se ne može govoriti o tačnom roku završetka izgradnje, ali bi kroz pola godine trebala započeti faza popunjavanja kompleksa čiji kapacitet iznosi 350 mjesta.
"Projekt zatvora je kontinuirani projekt stavljanja u funkciju. Moramo raditi kontinuirano i na edukaciji zatvorskog osoblja, koja nam je vrlo važna, a s druge strane ne možemo dovesti sve zatvorenike odjedanput. Radi se o tome da mi već sada imamo zatvorenike Suda BiH koje Ministarstvo za pravdu plaća po entitetskim zatvorima, njih je oko 260 trenutno. Radi se o ljudima koji su osuđeni na dugotrajne kazne zatvora", kazao je Grubeša.
Grubeša je pojasnio da će se kompleks zatvora prostirati na površini od 24.000 metara kvadratnih, da da će svaka ćelija u kojoj će biti smješten po jedan zatvorenik, biti površine 12 kvadratnih metara.
Istaknuo je da je izgradnja državnog zatvora finansirana kreditom Razvojne banke Vijeća Europe u iznosu od 19,3 miliona eura. BiH je uložila 6,45 miliona eura, donacije EU iznose 9,15 miliona eura, tehnička pomoć Europske komisije 1,7 miliona eura, donacija Švedske je dva miliona eura, a Vlada SAD-a dala je 188.000 dolara za obuku zatvorskog osoblja.
Kako je kazao, osim same izgradnje, važno je obratiti pažnju i na zatvorsko osoblje, koje se treba obučiti za čuvanje ovakvog tipa kompleksa.
"Mogu reći da je Ministarstvo za pravdu BiH napravilo strategiju stavljanja zatvora u funkciju, jer se radi o vrlo kompleksnoj problematici i ne može se zatvor staviti u funkciju u jednom danu. Poznato vam je da Ministarstvo za pravdu ima 31 pritvorskog policajca. Pritvor Ministarstva za pravdu je u krugu Suda BiH i nisu isti uvjeti rada u pritvoru kao što će biti u zatvoru. S obzirom da je zatvor visoke sigurnost, da će se tu nalaziti osuđenici za najteža kaznena djela koji su osuđeni na dugotrajne kazne zatvora, sada smo u fazi da radimo obuke", rekao je Grubeša i dodao da će im za čuvanje ovakvog kompleksa biti potrebno dodatnih 150 policajaca.
Istaknuo je da najveću podršku imaju od kolega iz susjedstva te da je s kolegama iz Srbije i Hrvatske pokrenuo saradnju na izvršenju kaznenih sankcija. Kazao je će, kako je dogovorio s ambasadorom Italije u BiH u budućem periodu posjetiti i određene institucije u Italiji, koje se bave deradikalizajom unutar zatvora i borbom protiv organiziranog kriminala.
Također, istaknuo je da su iz Ministarstva za pravdu intenzivirali saradnju i s kolegama iz Turske, kada je riječ o proizvodnim pogonima unutar zatvora.
Ranko Debevc, predsjednik Suda BiH istaknuo je da je riječ o izuzetno modernom, skupom projektu, koji će ispunjavati sve uvjete dostojnog boravka u pritvorskoj jedinici i dostojnog izdržavanja kazne za osuđenike Suda BiH, a u određenim uvjetima i druge osuđenike.
"Ono što je za Sud BiH izuzetno bitno je i to da ćemo najverovatnije biti u mogućnosti smanjiti troškove Suda BiH s obzirom na to da se pritvorenici i osuđenici nalaze po raznim kazneno-popravnim zatvorima širom BiH, a na ovaj način će se poboljšati sigurnost, ali i smanjiti troškovi s obzirom na to da se radi se o objektu koji se nalazi poprilično blizu Suda BiH", rekao je Debevec.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.