Biden u posjeti BiH 19. maja

Radiosarajevo.ba
Biden u posjeti BiH 19. maja

Posjeta američkog potpredsjednika Joea Bidena Bosni i Hercegovini, Srbiji i Kosovu iduće sedmice pokazuje želju Obamine administracije da se Sjedinjene Države ponovo angažiraju u regiji jugoistočne Evrope kako bi pridonijele uključenju zemalja regije u euroatlantsku zajednicu, najavila je uoči posjete Bijela kuća.

"Činjenica da su potpredsjednik Biden i predsjednik Barack Obama odlučili da on sada posjeti Balkan dokaz je želje administracije da pokaže kako smo se vratili, da je Balkan u velikoj mjeri ključni dio našega programa", rekao je visoki dužnosnik administracije na brifingu o Bidenovoj posjeti Sarajevu, Beogradu i Prištini.

"Mi brinemo za ono što su SAD i evropske zemalje uložile u Balkan 1990-ih godina kako bi se regiju udaljilo od etničkog čišćenja, nasilja i podjela, i želimo ostvariti daljnji napredak. Prisustvo potpredsjednika pokazat će snažnu predanost SAD-a da podrži napredovanje te tri zemlje prema euroatlantskoj budućnosti", naglasio je visoki dužnosnik na brifingu čiji je transkript objavljen u subotu.

"Posjeta potpredsjednika Bidena izuzetno je značajna za regiju i siguran sam da će ubrzati razvoj američke politike prema njoj", izjavio je za Hinu Ed Joseph, stručnjak za Balkan sa Univerziteta John Hopkins u Washingtonu, koji je u predizbornoj kampanji bio jedan od Bidenovih vanjskopolitičkih savjetnika.

Na upit o tome da Hrvatska nije uključena u program Bidenove posjete, Joseph je kazao kako "Hrvatskoj treba biti drago da u ovom trenutku nije među prioritetima u regiji", ističući da je Hrvatsku 2008. posjetio predsjednik SAD-a.

Biden će u utorak posjetiti Sarajevo, gdje će se susresti s tročlanim Predsjedništvom i vladom BiH te održati govor u Skupštini BiH. Najavljen je i njegov zasebni susret s premijerom RS-a Miloradom Dodikom te s Harisom Silajdžićem, kao i posjeta američkoj ambasadi.

U Bidenovoj pratnji u BiH će na svim sastancima sudjelovati visoki predstavnik za vanjsku politiku i sigurnost EU Javier Solana, kao i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko.

"Potpredsjednik će u BiH iskazati našu neupitnu potporu Daytonu, suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, te državnim reformama koje su nužne da bi BiH nastavila s približavanjem NATO-u i EU", rekao je američki dužnosnik.

Biden će, po njegovim riječima, pozvati dužnosnike u BiH na suradnju preko etničkih crta, u interesu konsenzusa nužnog za ustavne reforme.

U Srbiji će se u srijedu Biden sastati s predsjednikom Borisom Tadićem, članovima vlade, ministrom obrane i zapovjednikom glavnog stožera oružanih snaga.

"Cilj u Srbiji je vrlo izravan. To je ogromna prilika da srbijanskoj vladi i narodu jasno pokažemo kako se nadamo 'resetiranju' odnosa sa Srbijom, prilika da jasno pokažemo kako želimo vrlo pozitivnu budućnost za Srbiju u euroatlantskoj zajednici, i kao vodeću u regiji", kazao je visoki američki dužnosnik.

"Zapravo je teško zamisliti budućnost regije, koja je pozitivna i produktivna, a da Srbija ne igra vodeću ulogu. To je poruka koju će istaknuti potpredsjednik", ustvrdio je taj dužnosnik.

Na brifingu je spomenuo i angažman Bidena u jugoistočnoj Evropi 90-ih godina kada je kao predsjednik senatskog Odbora za vanjsku politiku posjećivao regiju te pridonio ukidanju embarga na oružje za BiH i zračnim udarima na bosanske Srbe.

Činjenica da je Biden 1998/99. bio jedan od najagilnijih zagovornika intervencije NATO-a na Kosovu, koja je rezultirala 11-sedmičnom kampanjom bombardiranja Srbije, na brifingu nije isticana, no ona je jedan od razloga što posjeta američkog potpredsjednika Srbiji prate izuzetne mjere sigurnosti, navode mediji u SAD-u.

Na Kosovu će se Biden u četvrtak sastati s najvišim državnim dužnosnicima, predsjednicima republike, vlade i parlamenta, održati govor u kosovskoj skupštini i posjetiti američke snage u vojnoj bazi Bondsteel.

"Potpredsjednik će istaći privrženost SAD-a jedinstvenom, neovisnom i multietničkom Kosovu. S kosovskim čelnicima razgovarat će o ogromnim naporima koji su već poduzeti na izgradnji učinkovite države i zaštiti manjina, te o boljem upravljanju, jačanju gospodarstva i osmišljenom otvaranju prema Srbima, te o jačanju odnosa s ostatkom Evrope", rekao je visoki dužnosnik.

On je također istaknuo "širu poruku" koju SAD šalje islamskom svijetu, pružanjem pomoći muslimanima koji su bili izloženi etničkom čišćenju u BiH i na Kosovu 90-ih godina, te sadašnjom uspostavom "snažnih i pozitivnih odnosa" s te dvije države.

Potvrdu jačanja interesa SAD-a za jugoistočnu Europu protekle sedmice dao je i Predstavnički dom američkog Kongresa rezolucijom u kojoj je pozvao na ustavne reforme u BiH u interesu stvaranja "učinkovite države koja može ispuniti uvjete za članstvo u NATO-u i EU-u", što je označeno "nacionalnim interesom SAD-a".

"Ta rezolucija pokazuje značajnu zabrinutost u Kongresu oko događaja u BiH. To je pažljivo promišljen pokušaj članova Kongresa da pokažu kakva bi politika trebala biti, a na administraciji je da odredi tu politiku", ocijenio je Ed Joseph.

Povratak jugoistočne Evrope u zonu primarnog interesa američke vanjske politike trebalo bi potvrditi i imenovanje posebnog američkog izaslanika za regiju, koje je iz Obamine administracije najavljeno u okviru aktualne revizije regionalne politike Washingtona.

fena/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak