Bezivzni režim: Od devet bh. pregovarača u Briselu samo dva?

Radiosarajevo.ba
Bezivzni režim: Od devet bh. pregovarača u Briselu samo dva?

U razgovorima sa predstavnicima Evropske komisije o napretku BiH na putu ka ukidanju viza za zemlje Schengenske zone u petak će u Briselu učestvovati samo dva od ukupno devet članova pregovaračkog tima za liberalizaciju vizno režima, piše „Dnevni avaz“ od 12. juna.

Ovom veoma važnom sastanku, kojem je prethodilo višemjesečno ponižavanje građana BiH neusvajanjem zakona koji ne nose nikakvu prijetnju po „nacionalne interese“ a otvaraju vrata Evrope, prisustvovat će samo Siniša Macan, direktor IDDEEA-e (bivši CIPS) i Petar Kovačević, direktor Agencije za zaštitu tajnih podataka, saznaje „Dnevni avaz“ od izvora u „državnoj vladi“.

Samir Rizvo, inače šef ovog pregovaračkog tima, navodno je ovih dana na studijskom putovanju u Americi, te će, jasno je, zbog privatnih obaveza, propustiti jedan od najvažnijih sastanaka za građane i građanke Bosne i Hercegovine.

Ostali članovi tima, koji, također, kako tvrdi „Avaz“ neće prisustvovati, su: Mirko Ljujić, direktor SIPA-e, Vinko Dumančić, direktor Granične policije BiH (koji u Brisel šalje zamjenu!), Dragan Mektić, direktor Službe za stran ce, Saliha Đuderija i Jadranka Matić iz Vijeća ministara, te Dženita Jugo iz Direkcije za evropske integracije.

Da skandal bude veći, sastanku prisustvuju oni članovi pregovaračkog tima u čijim nadležnostima nisu sporni dijelovi izvještaja Komisije o napretku Bosne i Hercegovine. Na sastanku je trebalo prezentirati naredne korake u pogledu rješavanja spornih dijelova izvještaja, ali po svemu sudeći, stvari se neće pomjeriti naprijed.

S druge strane, u Srbiju je danas stigla dobra vijest da Komisija ima pozitivan izvještaj o napretku Republike Srbije u usvajanju obaveza iz „Mape puta“, pa će građani Srbije, ali i svi oni koji imaju pasoš ove zemlje, u Evropsku uniju bez viza putovati već od januara 2010. godine. No, članovi pregovaračkog tima Republike Srbije u Brisel su otputovali u punom sastavu, a prije toga je ministar vanjskih poslova ove zemlje Vuk Jeremić boravio u Briselu i agilno „lobirao“ za pozitivan izvještaj i preporuku zemljama članicama.

Podsjećamo da je Parlament BiH usvojio zakone iz Mape puta nakon višemjesečnih blokada, uglavnom, od strane SNSD-a i ministara iz Republike Srpske. Zakašnjelo usvajanje ostavilo je kakvu-takvu nadu da će građani i građanke Bosne i Hercegovine od početka 2010. godine slobodno putovati u zemlje Schengena, ali današnja blamaža s pregovaračkim timom u svakom slučaju neće dati nikakav pozitivan signal Evropskoj komisiji.

Makedonija i Crna Gora su, uz Srbiju, također, na „bijeloj Schengen listi“, i Komisija će, kako stvari stoje, državama članicama uputiti preporuku za ukidanje viza ovim zemljama.

Vijeće ministara i sve nadležne državne institucije, čini se, nažalost, više doprinose tome da vlasnici bosanskohercegovačkog pasoša ostanu zatvoreni u skoro pa jedini evropski vizni geto nego li tome da se građani naše zemlje osjećaju ravnopravnim ako ne naspram građana EU onda barem naspram građana susjednih zemalja.

radiosarajevo.ba

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak