Bez obzira na mjere Vlade kvalitet zraka i dalje loš: Sarajevo i Zenica kritični
I tokom jučerašnjeg dana registrirano je slično stanje kvaliteta zraka u gradovima u kojma se vrši monitoring kao i nekoliko prethodnih dana, te su na svim mjernim mjestima zabilježena prekoračenja graničnih vrijednosti koncentracija lebećih čestica.
Rezultati mjerenja jutros pokazuju da su zadržani slični trendovi na svim mjernim mjestima kao i jučer.
Najlošiji kvalitet zraka od gradova u kojima se vrše mjerenja je bio u Zenici gdje su cijelog dana mjerene vrlo visoke koncentracije sumpordioksida i lebdećih čestica PM10 u zraku. Na svim mjernim mjestima u gradu srednje dnevne vrijednosti su prelazile 500 ug/m3, na stanici Radakovo iznosila je 670 ug/m3 (srednja granična dnevna vrijednost iznosi 125 ug/m3).
Srednje dnevne koncentracije lebdećih čestica su iznosile oko 390 ug/m3 i bile su tek nešto niže od onih izmjernih u Sarajevu. Prema ranijim mjerenjima i saznanjima pretpostavljamo da je situacija u Kaknju vrlo slična onoj u Zenici.
U Sarajevu su koncentracije lebdećih čestica PM10 zadržale slične vrijednosti od dana ranije i prelazile su 400 ug/m3. U Sarajevu su na pojedinim mjernim mjestima zabilježena i prekoračenja propianih vrijednosti azotnih oksida i sumpordioksida.
U Tuzli, Lukavcu i Živinicama došlo je ponovo do prekoračenja propisanih graničnih vrijednosti koncentracija sumpordioksida i lebdećih čestica PM2.5 na svim stanicama ali u nešto manjem obimu nego je to slučaj u Zenici.
U Jajcu i Goraždu takođe je mjereno prekoračenje graničnih vrijednosti lebdećih čestica PM10, dok su koncentracije sumpordioksida ostale relativno niske. Koncentracije PM10 u Jajcu su iznosile preko 200 ug/m3.
Opći meteorološki uslovi koji vladaju u većem dijelu Bosne izuzetno su nepovoljni s aspekta kvaliteta zraka. Ovakvi uslovi se očekuju još danas i sutra, a moguće je očekivati njhovo kratkotrajno poboljšanje u utorak.
U području Hercegovine i zapadne Bosne ne vrše se mjerenja kvaliteta zraka, međutim zbog mnogo povoljnijeg geografskog položaja i drugih faktora koji utiču na kvalitet zraka u tim krajevima se ne očekuje značajno narušavanje kvaliteta zraka, bar ne u obimu i trajnosti kakvo se očekuje u dolinsko-kotlinskim krajevima Bosne.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.