Breakdance: 'Od mračnih ulica do svjetala Olimpijskih igara'
Za nekoliko sedmica, breakdance će debitovati na Olimpijskim igrama, što je meteorski uspon za aktivnost koja prije 50 godina nije postojala. Kakav je bio put od mračnih ulica Bronxa, do centra Pariza, grada svjetlosti?
'Breaking', ime pod kojim se vodi na predstojećim Olimpijskim igrama, i kako se zove i na nekim mjestima gdje je nastao, prvo je 1970-ih postao popularan u SAD.
Pojavio se na uličnim zabavama u Bronxu u New Yorku: plesači su improvizovali stilizovane pokrete i okrete uz 'break bitove' DJ-eva. Akrobatski stil uličnog plesa ubrzo je postao jedan od četiri stuba hip hop kulture, pored DJ-inga (disk džokeji), MCinga (majstori ceremonije ili repovanje) i grafitija. Plesači su bili poznati kao b-boys i b-girls, a to što su radili je bilo više od sporta - doprinosilo je i izgradnji zajednice.
Romantika u Sarajevu: Par zaplesao na balkonu uz Severinin hit, svi su gledali u njih
Ali kako je popularna zabava sa njujorških ulica došla na Olimpijske igre?
Od ulica u predgrađu do nastupa za predsjednika
Iako je popularnost breakdancea rasla kasnih 1970-ih i ranih 1980-ih, stručnjaci su bili kritični. Prema članku New York Timesa iz 1984. godine 'određeni broj doktora' je upozoravao da je ovaj 'hir' opasan, jer bi mogao da 'uzrokuje pokidane ligamente, slomljene kosti i čak i teže povrede'. "Ako plesači nisu u formi ili im nedostaje fleksibilnost mladih brejkera, rekli su doktori, mogli bi da završe sa teškim povredama", pisao je tada i US Daily.
Ali takvi argumenti nisu bili prepreka za uvrštavanje na listu olimpijskih disciplina, jer Olimpijada uključuje niz sportova koji su povezani sa visokim rizikom od povreda, od boksa do BMX trka.
Iste te 1984. godine kada se pojavio članak u NewYork Timesu, NY Breakers koji su formirani u Bronxu, nastupili su za predsjednika SAD Ronalda Regana u Kenedi centru, na svečnosti koja je bila prenošena uživo na televiziji.
Kako je rasla popularnost breakdancea, tako je rastao i njegov takmičarski element. Bitke između rivalskih ekipa ili pojedinačnih plesača postale su centralni dio ove kulture. Plesne bitke su se pokazale kao odlična alternativa drugim iskušenjima ili provokacijama u zabačenim ulicama New Yorka.
Naravno, ples je bio vezan za popularnu kulturu i muzičke top liste. Značajni hitovi uključuju debitantski singl Run-DMC-a iz 1983. "It's Like That", koji je 1997. remiksovao house DJ Jason Nevins i koji je postao međunarodni hit. Njegov video, koji prikazuje muške i ženske ekipe za breakdance kako se bore jedni protiv drugih, inspirisao je ljude širom svijeta da pokupe te specifične pokrete.
Od prvih međunarodnih takmičenja, do Olimpijade
Međunarodna takmičenja su prvi put održana 1990-ih. A u to vrijeme su postajali sve glasniji i oni koji su tražili da se breakdance uključi u sportske događaje.
Tokom 2000-ih, počele su rasprave oko uključivanja na Olimpijske igre. A onda je 'Breaking' 2018. uključen u Ljetne olimpijske igre mladih u Buenos Airesu.
Godinu dana kasnije, organizacioni komitet Olimpijade u Parizu 2024. predložio je da se breakdance prvi put uključi u olimpijski program.
Krajem 2020. godine Međunarodni olimpijski komitet (MOK) najavio je da će breaking biti uključen na Ljetne igre 2024.
A šta kažu breakdanceri?
Brejkersi su se zalagali da takmičarski plesni stil bude uključen u Olimpijske igre, navodeći kvalitete poput sportske zabave koji ga čine atraktivnim dodatkom Olimpijskim igrama.
"Biće to sjajno za 'brejking' jer nam daje više priznanja kao sportu", rekao je britanski breakdanceer Karam Sing za BBC nakon saopćenja MOK-a. "A za Olimpijadu će privući mlade ljude koji možda ne prate tradicionalne sportove".
China’s #LiuQingyi (B-girl 671) won the B-girl gold medal at #Breaking for Gold World Series 2023 in Kitakyushu, Japan, an Olympic qualifying event for #Paris2024. #breakdance #Olympics #TeamChina pic.twitter.com/LMwHCAws2A
— Jia Guide贾桂德 (@AmbJiaGuide) February 27, 2023
Iako je uključivanje brejkinga na Olimpijske igre uglavnom pozitivno prihvaćeno u zajednici breakdanceera, neki se brinu da to sada postaje previše mainstream.
Dijelovi zajednice vjeruju da uključivanje na Olimpijadu može da dovede do gubitka autentičnosti ili da će obezvrijediti aspekte koji su subjektivni, poput originalnosti i strasti.
"Bilo je dosta kontroverze unutar scene", rekla je bi-djevojka Logan 'Logistx' Edra za USA Today. "To je u suštini briga da sačuvamo suštinu i kulturu i da se to ne izgubi u takmičarskoj mašini dok nastavljamo da napredujemo i približavamo se Olimpijskim igrama", dodala je olimpijska nada.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.