Ugledni GOAL o Zmajevima: Od euforije pred Brazil do totalnog kraha
Priča o nogometnoj reprezentaciji Bosne i Hercegovine je zaista fascinantna, a nju je odlučio da obradi i popularni sportski portal GOAL.
Njemačko izdanje ovog uglednog magazina i portala odlučilo je pogledati šta se tačno desilo sa Zmajevima od historijskog plasmana na Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine, sve do totalnog kraha u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Njemačkoj koje će se održati 2024. godine.
"Bosanski nogomet dosegao je vrhunac u jeseni 2013., a nestrpljenje zbog Svjetskog prvenstva u Brazilu pola godine kasnije bilo je ogromno.
Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara
Danas, deset godina kasnije, od euforije gotovo ništa nije ostalo. Bosna od tada nije uspjela izboriti nastup na još jednom velikom turniru; u kvalifikacijskoj grupi za EURO 2024. zauzela je pretposljednje mjesto. Zaostajala je 13 bodova iza drugoplasirane Slovačke, s tim da su dvije od tri pobjede u deset utakmica ostvarene protiv Lihtenštajna", piše GOAL.
Svoju retrospektivu počinju s kvalifikacijama za EURO 2004. godine, kada je naša selekcija bila na samo jedan pogodak udaljena od plasmana na ovo takmičenje.
Sergej Barbarez, dok je trajala blažama Zmajeva protiv Luksemburga, citirao legendarnog komentatora
"Generacija predvođena Sergejom Barbarezom, Hasanom Salihamidžićem i Elvirom Bolićem iznenadila je pobjedom 2:0 protiv Danske.
U revanšu protiv Danaca u posljednjem kolu bilo bi dovoljno samo pobijediti da bi se direktno plasirali na EURO, ali rezultat je bio samo 1:1, zbog čega je Bosna bila tijesno četvrta iza Danske, Rumunjske i Norveške", piše ovaj portal.
Ipak, kako navode, pravi skok u rezultatima desio se nekih šest godina poslije toga.
"Stvarni uzlet započeo je u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2010. godine. Na otvaranju su izgubili od tada svježeg europskog prvaka Španije s tijesnih 0:1. Tada 18-godišnji Miralem Pjanić, koji je upravo prešao u Olympique Lyon, igrao je svoju drugu reprezentativnu utakmicu.
Na vrhu napada bio je 22-godišnji Edin Džeko, koji je u Wolfsburgu krenuo prema osvajanju naslova prvaka. Zvjezdan Misimović povukao je konce iza njih, dok je Ibišević, tadašnji član Hoffenheima, kao rezerva pridonio. Njegov tadašnji kolega Sejad Salihović svojim slobodnim udarcima i ubacivanjima iz kornera stvarao je opasnost. Zlatna generacija se nazirala - i gotovo je došla do velikih stvari.
Selektor Zmajeva Savo Milošević: Znam da su ljudi ljuti, moramo pokazati narodu da nam je stalo
Ispred moćne Španije, Bosna je osigurala drugo mjesto u svojoj kvalifikacijskoj grupi ispred Turske i Belgije i stigla do doigravanja. Tamo je Portugal bio malo prejak, a san o prvom nastupu na Svjetskom prvenstvu pukao je nakon dva poraza od 0:1", navodi GOAL.
Slična situacija, kako pišu, bila je i u kvalifikacijama za EURO 2012. godine, kada je opet Portugal u baražu zaustavio Zmajeve da prođu dalje.
Ipak, sve se mijenja 2014. godine, a iz GOAL-a objašnjavaju i zašto.
"Dok su se u prethodnim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo Bosna borila s Španijom i Francuskom, u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2014. u Brazilu nije bilo takvih teških protivnika. Umjesto toga, od početka je bilo jasno da će se Pjanić i društvo vjerovatno boriti za prvo mjesto s Grčkom i Slovačkom.
Ekipa trenera Sušića u prethodnim godinama postala je sve ujednačenija i s Asmirom Begovićem, tada na golu Stoke Cityja, sada već i vrhunskim golmanom. Dok su Slovaci bili bez konkurencije, revanš protiv Grčke u martu 2013. postao je možda najvažnija utakmica: završilo je 3:1 za Bosnu, a golove su postigli tri predstavnika zlatne generacije. Tri puta je Misimović asistirao, Džeko je dva puta pogodio, a jednom Ibišević", navodi ugledni portal.
Nazire se protivnik Zmajeva u baražu za EP: Ovo su mogući scenariji
Brazil je potvrđen pobjedom od 1:0 u Litvaniji, a na turniru su naši Zmajevi, nažalost, ispali u grupnoj fazi.
Kako dalje navode, pobjeda nad Iranom (3:1) uz solidan nastup i protiv Argentine i protiv Nigerije, bio je najviše što je bh. nogomet mogao, a nevjerovatni potencijal ove generacije na kraju nije iskorišten.
"Sada znamo da je prva i do danas jedina pobjeda na velikom turniru bila apsolutni vrhunac bosanskog nogometa. I nada da će sada moći redovno konkurirati s velikanima bila je uzaludna.
Ipak, postojali su razlozi za tu nadu. Pjanić je 2014. s 24 godine bio u uzlaznoj putanji, Džeko je tek ulazio u najbolje godine nogometne karijere. Begović je obećavao još mnogo godina vrhunskih nastupa, a s Muhamedom Bešićem, Izetom Hajrovićem, Seadom Kolašincom ili Edinom Višćom bilo je i mladih igrača u dvadesetima koji su donosili puno potencijala.
Međutim, nisu iskoristili taj potencijal jednako snažno kao generacija prije njih. A od te generacije prije, s Misimovićem, Salihovićem, Ibiševićem ili Spahićem, neke od zvijezda već su prošli vrhunac karijere oko Svjetskog prvenstva 2014", piše GOAL.
Jedini je pjevao himnu i oduševio: 'Od Rusije do Sarajeva nisam oka sklopio'
Prema analizi ovog portala, najveći problem Zmajeva nije stran za druge reprezentacije - nedostatak talenta. Zlatna generacija se nije nastavila, te je sada selekcija BiH otprilike tu negdje gdje treba biti.
"Kvalifikacije za Euro 2024. u Njemačkoj su privremeni vrhunac pada bosanskog nogometa od Svjetskog prvenstva 2014. U otvaranju protiv Islanda u martu je bila pobjeda 3:0 - ali u devet kvalifikacijskih utakmica nakon toga pobijedili su samo još dvaput protiv Lihtenštajna, a sve ostale utakmice su izgubili", piše GOAL.
Za kraj ipak dodaju kako naša selekcija još ima šanse za plasman dalje, kroz baraž u martu 2024. godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.