Island ima 154 kluba, jeftiniji od Sterlinga i brani ga SAD

Anadolija
Island ima 154 kluba, jeftiniji od Sterlinga i brani ga SAD
Cijela priča oko fudbala na ribarskom ostrvu Islandu datira još od 1930. godine. Njihova tada nezvanična reprezentacija prvu utakmicu odigrala je 29. jula 1930. sa Farskim Ostrvima i u gostima ostvarila pobjedu, rezultatom 1:0.

"Najgori poraz u historiji. Englesku je pobijedila zemlja sa više vulkana nego profesionalnih fudbalera. Odlično odigrano, Island", napisao je Gary Lineker, jedan od najboljih fudbalera Engleske svih vremena na Twitteru nakon sinoćnjeg senzacionalnog trijumfa Islanda nad nacionalnim timom njegove zemlje u osmini finala Evropskog prvenstva (1:2).

Moćnu, veliku Englesku je eliminisala ostrvska zemlja, površine 103.125 kvadratnih kilometara u sjevernom Atlantiku s 321.857 stanovnika, od koji 118.326 živi u glavnom gradu u Reykjaviku.

Engleze je pobijedio Island, koji ima svega 154 registrovana fudbalska kluba i ukupno 20.000 registrovanih igrača u muškoj, ženskoj i omladinskim selekcijama. Zanimljivo, na Islandu je 86.000 registrovanih sportista ili 27 posto stanovništva.

Islandski fudbalski nacionalni tim do kontinentalnog šampionata u Francuskoj nikada nije igrao na velikom takmičenju, pa je plasman u četvrtfinale EP-a uvjerljivo najveći uspjeh izabranika selektora Larsa Lagerbacka.

Svih 23 islandska igrača u kadru na EURO 2016 su internacionalci, a prosječna starost ekipe je 27,7 godina. Tržišna vrijednost reprezentacije Islanda je 44,75 miliona eura, što znači da su svi zajedno manje plaćeni od Raheema Sterlinga, reprezentativca Engleske i prvotimca Manchester Citya, "vrijednog" 45 miliona eura. Da su se Englezi propisno osramotili govori i podatak da njihovih 23 fudbalera koja su pozvana da igraju na EURO 2016 zajedno koštaju 477 miliona eura.

Cijela priča oko fudbala na Islandu datira još od 1930. godine. Njihova tada nezvanična reprezentacija prvu utakmicu odigrala je 29. jula 1930. sa Farskim Ostrvima i u gostima ostvarila pobjedu, rezultatom 1:0. Potom, nisu igrali punih 15 godina, da bi 17. jula 1946. u test meču bili poraženi od Danske (0:3). Fudbalski savez Islanda osnovan je 26. marta 1947. godine i iste je primljen u punopravno članstvo Svjetske fudbalske asocijacije (FIFA). Prvu pobjedu od prijema u FIFA-u Islanđani su slavili 1947. u Reykjaviku nad Finskom - 2:0. Od tada 11 godina igrali su isključivo prijateljske utakmice. Prvi put u susretima za bodove nastupili su u kvalifikacijama 1958. godine za Svjetsko prvenstvo.

Rezultatski najveću pobjeda ostvarili su u Reykjaviku 10. jula 1985. godine nad Farskim Ostrvima (9:0). Najveći poraz u fudbalskoj historiji upisali su 23. avgusta 1967. godine, kada su u Kopenhagenu deklasirani od Danske, rezultatom 2:14.

Trenutno 34. reprezentacija sa FIFA rang liste objavljene 2. juna domaće utakmice igra na Nacionalnom stadionu "Laugardalsvollur" u Reykjaviku. Kako kažu u FS Islanda, kapacitet stadiona je 15.000 navijača, iako je 9.800 sjedećih mjesta. Rekordna posjeta na "Laugardalsvolluru" zabilježena je u prijateljskoj utakmici s Italijom 18. augusta 2004. godine kada se na stadion nakrcalo 20.204 gledaoca i kada su slavili trijumf svojih izabranika sa 2:0.

Hrvat prvi strijelac među "ribarima"

U toku historijskih dana za islandski fudbal, u zemlji sa najviše vulkana u Evropi igra se i nacionalni šampionat. Poslije nekompletiranog devetog kola u ligi koja broji 12 klubova lider na tabeli je FH Hafnafjordur sa 20 osvojenih bodova.

Vodeći strijelci u dosadašnjem toku prvenstvu, u zemlji koja nema vojsku i za čiju se sigurnost prema ugovoru iz 1950. godine brinu Vojska SAD i NATO, su Martin Lund (Fjolnir) i Hrvat Hrvoje Tokić (Vikingur) sa po šest postignutih golova. Svih 308 registrovanih igrača u najvišem stepenu takmičenja države, čija je primarna privredna grana ribolov, zajedno se procjenjuju na 17,58 miliona eura (U Premijer ligi Engleske igrački kadar košta 4,53 milijarde eura).

Gudjohnsen ikona

Prva zvijezda reprezentacije Islanda je Gylfi Sigurdsson, prvotimac Swansea City, ujedno i najskuplji fudbaler u reprezentaciji sa tržišnom vrijednosti od 13 miliona eura. Međutim, ikona fudbala na Islandu je Eidur Gudjohnsen, nekadašnji prvotimac Chelseaja sa kojim je dva puta osvajao titule prvaka Engleske i Barcelone, tima sa kojim je podizao pehar namijenjen za pobjednika Lige prvaka, Primera lige i Kupa Španije.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak