Anketa | Gdje treba da se gradi nacionalni stadion? Evo šta kažu bivši selektori i reprezentativci
Prvi čovjek bh. fudbala Vico Zeljković je prilikom obraćanja javnosti krajem 2024. godine najavio skoru izgradnju nacionalnog stadiona u našoj zemlji.
Pritom je kazao da je želja bila da se stadion gradi u Sarajevu, gdje N/FS BiH nije naišao na razumijevanje i podršku, te da je stoga odluka pala na Zenicu.
Ozbiljna priča
Početkom 2025. godine se ponovo oglasio na ovu temu i istakao da je Zenica daleko odmakla u svim pokazateljima, ali da je N/FS BiH otvoren za sve ideje. Sarajevo nije odustalo od kandidature da se u ovom gradu gradi nacionalni stadion, a istu želju izrazili su Tuzla, Mostar, Bihać i Banja Luka.
Dragan Bursać: "Vulin je došao u Banju Luku da brani Vučića od studenata"
Koja bi od ponuđenih opcija bila najbolja, portal Radiosarajevo.ba pitao je bivše bh. selektore i reprezentativce.
Mehmed Baždarević smatra da je Sarajevo kao glavni grad jedina logična opcija.
Oglasio se Vico Zeljković povodom izgradnje nacionalnog stadiona
"Obično se nacionalni stadion pravi u glavnom gradu. Ne samo što je glavni grad, nego što je najveći. U njemu su Željo i Sarajevo, klubovi koji će sutra, kao i Borac i Zrinjski, sigurno igrati u Europi. Zenica je isto fudbalski grad, ali po nekakvoj logici, mislim da bi to trebalo biti Sarajevo", rekao je Baždarević za Radiosarajevo.ba.
On smatra da treba dobro razmislili da li graditi novi stadion ili renovirati postojeće.
"Pitanje je šta je ideja. Kad pravite nacionalni stadion, to mora biti stadion od najmanje 35.000 gledalaca. Sve ostalo za mene nisu prave solucije. Veliko je pitanje da li praviti treći stadion u Sarajevu pored ova dva koja imaju. Da li je normalnije, odnosno ispravnije renovirati Koševo ili Grbavicu, ali renovirati i napraviti arenu koja će biti dostojna naše zemlje i reprezentacije. Sve su to politička i finansijska pitanja, međutim, sa sportske strane, mislim da bi to trebalo biti Sarajevo što se tiče lokacije.
Ako se pravi novi stadion, to mora biti ozbiljna priča. Nacionalni stadion mora biti nešto što će cijeloj zemlji dati jedan imidž i ugled. Insistirao bih da to bude u glavnom gradu i da bude jedna prava fudbalska arena sa svim sadržajima koji su potrebni za jedan takav projekt", dodao je Baždarević.
Jedino rješenje
Faruk Hadžibegić je sličnog mišljenja kao i Baždarević. Smatra da je Sarajevo jedino rješenje.
"Ja sam i ranije imao priliku da razgovaram s predsjednikom Saveza i moja pozicija je bila vrlo jasna, s obzirom na to da sam dobro informisan šta traže UEFA i FIFA za svoje utakmice.
Mislim da je jedino rješenje da se taj stadion pravi u Sarajevu. Zato što Sarajevo danas ima sve uslove od onoga što se traži, ne samo za našu ekipu, već i za gostujuće. Hotelski smještaj, prilaz stadionu, avio saobraćaj i svi ostali uslovi. Pozitivno je to što su drugi izrazili želju, ali Sarajevo je jedino rješenje. To zna i predsjednik i svi ostali. Po meni, tu nema nikakve dvojbe", kazao je Hadžibegić za Radiosarajevo.ba.
Vlatku Glavašu nije važno gdje će stadion biti smješten, samo da bude nacionalni.
"Ta sama lokacija za mene nije toliko bitna. Istina da reprezentacija dugo godina igra u Zenici, ali u kojem god gradu se napravi jedna takva arena, bit će itekako potrebna za našu reprezentaciju. Samo nek je u BiH", rekao je Glavaš za Radiosarajevo.ba.
Marko Topić je skeptičan što se tiče cijele ideje. Govoreći o samoj lokaciji, prednost daje Sarajevu iako smatra da je Zenica zbog svega više zaslužila stadion.
"Kao prvo, moram reći da je smiješno da su se Banja Luka i Mostar javili... Koliko je utakmica reprezentacija BiH odigrala u Banjoj Luci? Nijednu. Šta će Banjoj Luci nacionalni stadion, kad reprezentacija tamo ne igra. Koliko je utakmica reprezentacija odigrala u Mostaru? Isto. Nijednu.
Drugo, Hrvatska kao jedna od top 10 reprezentacija za 30 godina još nije napravila nacionalni stadion, tako da garantiram da ga BiH neće napraviti još najmanje 30 godina.
A gdje bi trebao biti? Logično, u glavnom gradu. Međutim, mislim da je Zenica zaslužila jer je reprezentacija odigrala nekih 95 posto utakmica tamo. Treba prvo pogledati šta se može tamo. To što predsjednik Zeljković govori o nadograđivanju tribina, trajalo bi još duže. Ako se pravi, pravi se od početka, ili bolje da se nikako ne pravi", rekao je Topić.
Portal Radiosarajevo.ba želi čuti i vaše mišljenje. Stoga vas pitamo - gdje bi se trebao graditi nacionalni stadion u BiH?
Svoj odgovor možete dati putem ankete u prilogu.
/ Anketa
Gdje treba da se gradi nacionalni stadion u BiH?Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.