Pjesma koja je sinoć osvojila Evropu: Jamala i 1944
Njeno ime je Jamala i svojoj je zemlji Ukrajini donijela drugu pobjedu u historji Eurosonga.
U pjesmi 1944. opjevala je svoju ličnu priču, ali i veliku tragediju svog naroda - Krimskih Tatara koja se desila te godine za vrijeme Staljinove diktature.
Neki su ovo smatrali presedanom u povijesti Eurosonga, da pjesmi koja ima političku konotaciju bude dozvoljeno da bude izvedena. Možda je 1944. isuviše politična za Ruse, koji su na samom početku takmičenja uložili prigovor, ali ne i za ostatak svijeta koji su glasali za Jamalu.
Vokalno superiorna, u odličnoj pjesmi savremenog elektro žanra, uz minimalni scenski pokret a maksimalnu izražajnost, Jamala je zasjenila sve ostale učesnike na ovogodišnjem Eurosongu.
Pjesma 1944 govori o etničkom čišćenju koji su doživjelil članovi njene porodice, zajedno sa preko 200.000 Krimskih Tatara. Sedamnaestog i osamnaestog maja godine 1944. staljinove snage su izvršile 'kolektivnu kaznu' nad Tatarima, narodom turskog porijekla.
U samo dva dana iselili su oko 240.000 pripadnika ovog naroda sa Krima, geografski primamljivog područja, otjeravši ih u Sibir.
Transportirali su ih u nehumanim uslovima, da bi ih doveli na ledeni sjever. Jamala govori kako je njenih prabaka prilikom transporta umrla od hladnoće. NIje čak imala pravo ni na to da je sahrane - vojnici su je brutalno izbacili iz kamiona, kao tovar koji smeta.
When strangers are coming...
They come to your house,
They kill you all and say,
We’re not guilty, not guilty.
Tek nakon osamostaljenja Ukrajine, pripadnici ovog naroda počeli su se vraćati na Krim. Međutim, političke trzavice traju i danas, a priča o nesretnom narodu koji ježrtva geopolitičkih aspiracija, postaje univerzalna.
U trominutnoj pjesmi naziva 1944, pjevačica Jamala je pjevala o teroru koji se odvija pred očima svijeta, i svijetu koji se pravi da ga ne vidi.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.