Turska provincija od čije ljepote zastaje dah

Radiosarajevo.ba
Turska provincija od čije ljepote zastaje dah

Staklena terasa iznad Çatak kanjona dubokog nekoliko stotina metara, viseći most iznad Horma kanjona, za posjetioce otvorena fabrika za proizvodnju ćeten halve i litografska radionica samo su neke od lokacija koje se mogu posjetiti u turskoj provinciji Kastamonu koja je proglašena mjestom kulture turskog svijeta za 2018. godinu.

Kastamonu je 250 kilometara udaljen od Ankare, a s glavnim gradom Turske povezan je brzom cestom, ali i sa tri leta sedmično.

Tokom cijele godine bit će održavane kulturne i umjetničke aktivnosti, a turisti i posjetioci Kastamonua imaju priliku, između ostalog, vidjeti Horma kanjon sa visećeg mosta koji je postavljen na dužini od kilometar i po.

Do samog ulaza u kanjon može se doći vozilom, a nakon prelaska žičanog mosta koji vodi ka drvenom visećem mostu vidi se samo netaknuta priroda i osjeti svježina vode.

Na kraju Horma kanjona nalazi se 15 metara visok Ilica vodopad, koji je nezaobilazna destinacija za posjetu. Ilica vodopad je također simbol netaknute prirode, ali se i do njega može doći vozilom, a odmah po ulasku u šumu, kroz koju se dolazi do podnožja vodopada, čuje se zvuk padanja vode i u potpunosti osjeti priroda sa svim njenim opuštajućim zvukovima i mirisima.

Drvene stepenice između drveća olakšavaju hodanje do vode.

Posjetioci i turisti, po riječima tamošnjih vodiča, najviše su zainteresirani za posjetu stotinama metara dubokom Çatak kanjonu iznad kojeg je postavljena staklena terasa.

Put pješačenja do ove terase, od parkinga za vozila, duži od jednog kilometra, ali nakon pješačenja šumskim putem s terase se pruža jedinstven pogled na gotovo cijeli Nacionalni park Kure planine.

Kastamonu je poznat po proizvodnji ćeten halve koja se u ovom mjestu godinama proizvodi na tradicionalan način. Čitav proces proizvodnje otvoren je za posjetioce, čak se mogu i uključiti u finalne korake pravljenja ove halve.

Nakon pakovanja ista halva čiji su proizvodnju gledali ili učestvovali u njoj dostupna je u prodaji.

Posjetioci mogu prisustvovati i izradi litografskih umjetnina. Radionice su otvorene, a vlasnici susretljivi i spremni pokazati kako se sa drvenih šablona na platno prenose razni oblici. Vješte ruke vrijednih majstora šaraju stolnjake bojom koja nastaje od zelene ljuske oraha, luka i drugih sastojaka.

Iz grada pažnju okupira palača koja uljepšavala Kastamonu. Izgrađena je na najvećoj stijeni u zapadnom dijelu grada i vidi se sa gotovo svake lokacije iz centra Kastamonua.

Doći do ove tvrđave je prilično lako u poređenju s većinom drugih dvoraca u Turskoj, a s nje se pruža pogled na grad i jedno je od najljepših lokacija u gradu kulture turskog svijeta za 2018. godinu.

Nezaboravan pogled je i sa sahat kule koja se nalazi na drugom kraju Kastamonua, a sa koje se najbolje vidi i sama tvrđava.

Sahat-kula je, po mišljenju vodiča ove turske provincije, ono što krasi lice Kastamonua. Smještena je iza historijske zgrade vlade, a iza nje je Sarayustu brdo. Visoka je 13 metara, a izgradio ju je guverner Abdurrahman Pasha tokom vladavine Sultana Abdulhamita II.

U provinciji Kastomanu nalaze se broja mjesta koja treba posjetiti, ne samo ona koja se nalaze u blizini nego i ona koja se mogu posjetiti u samom centru. Ismail Bey Kompleks je u samom centru, smješten je na velikoj stijeni Seyhinsah, a u kompleksu su džamija, imaret, medresa, škola i mezarje. Ovaj kompleks također bilježi sve veći broj posjetilaca.

Veliki broj posjetilaca zainteresiran je i za Mahmutbey džamiju koja je izgrađena u posebnoj tehnici bez korištenja eksera. Mahmutbey džamija ponos je Turske i Kastamonua jer je uvrštena u UNESCO-ovu Tentativnu listu svjetske baštine.

Izgradio ju je Candaroglu Mahmut Bey 1336. godine i predstavlja je umjetnost sa svojim najistaknutijim detaljima.

Kastamonu leži na sjeveru Turske, u regiji Crno More, u brdovitoj unutrašnjosti Anadolije, na nadmorskoj visini od 904 metara. Grad je udaljen oko 115 kilometara zapadno od industrijskog centra Karabüka i oko 100 kilometara od crnomorske obale.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak