Borba za ravnopravnost žena i dalje traje. Svim građankama i građanima sretan Međunarodni dan žena!

0
Radiosarajevo.ba

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, danas je u Sarajevu održana protestna šetnja pod nazivom "Uspješne i solidarne" nakon čega je uslijedila i konferencija za medije. 

Fotoreporter portala Radiosarajevo.ba bio je na licu mjesta i zabilježio je podršku koju su učesnice dobile današnjom manifestacijom.

Obilježavanje je počelo mirnom šetnjom od Baščaršije do Skenderije u kojoj su učestvovale mnoge građanke i građani. Na šetnji su sudjelovale članice ženskih udruga, te predstavnice organizatora, udruženja Žene za žene international i Mreže udruženja žena za ruralni razvoj.

Protesti širom Izraela, građani traže ostavku Netanyahua: "Srušit ćemo vas"

U obilježavanju Međunarodnog dana žena ne smijemo zaboraviti suštinu ovog datuma. Zato vas podsjećamo na dugogodišnju borbu žena u kojoj su najveći uspjesi bili uvođenje osmosatnog radnog vremena, ujednačavanje plata za muškarce i žene, jednaka biračka prava, bolja zdravstvena zaštita žena i podrška porodiljama.

Iako je prošlo mnogo vremena od prvog obilježavanja, danas se još uvijek mnoge žene širom svijeta za jednaka prava muškaraca i žena, kao i za jednak položaj u društvu.

Zašto se Osmi mart obilježava kao Međunarodni dan žena?

Ideja da se obilježava međunarodni dan žena se prvi put pojavila početkom 20. vijeka u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije koja je često dovodila do protesta zbog loših radnih uslova.

Naime, žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila su javno demonstrirale 8. marta 1857. godine u New Yorku.

Tekstilne radnice su protestovale zbog loših radnih uslova i niskih plata. Demonstracije je rastjerala policija, a te iste žene su osnovale sindikat dva mjeseca kasnije. Protesti na 8. mart su se događali i slijedećih godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeči kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa.

Godine 1910. prva međunarodna ženska konferencija bila je održana u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale te ustanovila "Međunarodni dan žena" na prijedlog slavne njemačke socijalistice Clare Zetkin.

Godine 1975, koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, UN su službeno počele obilježavati Međunarodni dan žena.

Žene u BiH i drugim republikama bivše SFRJ, dobile su pravo glasa 1945. godine.

Interesantan je podatak da je Švicarska bila posljednja zemlja u Evropi koja je uvela pravo glasa ženama (1972).

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak