Vrijeme je za energetski efikasnu gradnju

Radiosarajevo.ba
Vrijeme je za energetski efikasnu gradnju

Energetski efikasna gradnja je vrsta ekološki prihvatljive gradnje koja štedi energiju, te na duge staze predstavlja iznimno štedljiv projekat čiju dobrobit osjete ponajprije sami korisnici. Energetski efikasne zgrade su one koje posjeduju izuzetnu izolaciju, te je za njihovo grijanje i hlađenje potrebno mnogo manje utroška energije, zatim prozore koji također čuvaju temperaturu u prostoriji, primjenu izmjenivača toplote, a mogu podrazumijevati i solarne sisteme za grijanje vode i proizvodnju električne energije. Drugim riječima, energetska efikasnost u konačnici smanjuje troškove i štedi novac korisnicima takvih prostora.

U Evropi je sagrađeno više od 20.000 zgrada sa izuzetno malom potrošnjom energije, a najviše ih se nalazi u Njemačkoj i Austriji. Za naš dio svijeta ovakva gradnja je još uvijek novost, premda moramo biti svjesni da je u njoj budućnost arhitekture i ekološki osviještenog življenja. A sa kontinuiranim poskupljenjem struje, plina i grijanja, okretanje energetskoj efikasnosti i alternativnim izvorima energije najlogičnije je rješenje.

Projekat 3E

Projekat USAID 3E (ekonomija energetske efikasnosti)  u našoj zemlji širi svijest o važnosti energetski efikasne gradnje i finansira projekte koji od različitih institucija i stambenih prostora čine štedljive građevine. Zahvaljujući projektu 3E obnove i gradnje, energetski efikasno funkcioniše osnovna škola u Tuzli, Gimnazija u Mostaru, zgrade za socijalno stanovanje u Foči i Rogatici, Mašinski fakultet u Sarajevu i još nekolicina zgrada širom BiH.


Obnova Mašinskog fakulteta posljednji je u nizu 3E projekata, a na ovoj zgradi je promijenjena termalna izolacija, prozori, te instaliran novi plinski kotao kao i mjerači za potrošnju vode, plina i struje kojim će se bilježiti smanjenje potrošnje, koji će se potom uporediti sa prošlogodišnjim troškovima.


Ova investicija, koju su zajedno iznijeli USAID 3E, Mašinski fakultet i UN-ov program Očuvanja okoliša i klimatske promjene, koštala je preko 500.000 KM, a kompletan budžet USAID 3E projekta za sufinansiranje energetski efikasne gradnje iznosi 4,2 miliona dolara. U četiri naredne godine, USAID namjerava, pored finansiranja sličnih projekata, raditi i na podizanju svijesti o koristi energetske efikasnosti u našoj zemlji. Zamjenik direktora USAID 3E projekta, Mak Kamenica, približio nam je dobrobiti ovakve gradnje i samog projekta 3E.

Radiosarajevo.ba: Kakve sve novosti i promjene podrazumijeva energijski efikasna gradnja?

Kamenica: Energijski efikasna gradnja pretpostavlja korištenje kvalitetnih građevinskih materijala s manjom propusnosti topline. To podrazumjeva korištenje termičke zaštite vanjske ovojnice zgrade te kvalitetnih rješenja rasvjete, grijanja i hlađenja; iskorištavanje obnovljivih izvora energije za pripremu potrošne tople vode i dogrijavanje objekta, a eventualno i za proizvodnju električne energije putem fotonaponskih modula.

Radiosarajevo.ba: Koliko ovakvih zgrada ima u BiH?

Kamenica: Teško  je dati procjenu o broju zgrada, jer ne postoje pouzdani statistički podaci; međutim, prema novom pravilniku o toplotnoj zaštiti zgrada, sve nove zgrade koje se grade u FBiH moraju biti puno energijski efikasniji od starijih. USAID 3E pilot projekti (Mašinski fakultet u Sarajevu, vrtić u Gradiški, Osnovna škola Pazar u Tuzli, Gimnazija u Mostaru, Sportska dvorana u Livnu, kao i zgrade za stambeno stanovanje u Foči i Rogatici i individualne kuće i drugi projekti koji su još u toku ili su završeni), prikazuju da se energijska efikasnost isplati jer  korisnicima štedi novac. USAID 3E planira uraditi više od 10 pilot projekata  širom Bosne i Hercegovine kojima želimo prikazati što više mogućih EE tehnologija, kako bi neko mogao kroz naše mjere i iskustva sa konkretnih objekata vidjeti uštede i primjeniti iste mjere i kod sebe.

Radiosarajevo.ba: Da li se ovakve investicije obavezno isplate i u kojem vremenskom roku se vrate uložena sredstva?

Kamenica: Investicije se svakako isplate kroz uštede u potrošnji energije, koje s neizbježnim poskupljenjem energenata mogu biti i veće od inicijalno planiranih. To omogućuje da se investicije otplate ranije, a razlika u potrošnji energije koja preostaje i nakon otplate investicije ostvaruje se i dalje, te se može smatratiti čistom zaradom u odnosu na početno stanje prije investicije, odnosno poduzimanja mjera energijske efikasnosti. Nemoguće je dati vremenski rok za isplatu investicije bez detaljne analize jer to ovisi o kompleksnosti tehničkog zahvata. Iz tog razloga USAID 3E bira pilot projekte koji će demonstrirati određene mjere energijske efikasnosti i na osnovu kojih će građani moći povući paralele i dobiti osjećaj za približni rok povrata sredstava.

Investicije energijske efikasnosti bi se trebale isplatiti u roku od 2 do 10 godina, no neke mjere se mogu isplatiti praktički za manje od godinu dana, npr. zamjena standardnih sijalica sa štednim sijalicama ili kupnja kućanskog aparata A/A+ razreda energijske efikasnosti.

Radiosarajevo.ba: Možete li podijeliti s nama neka iskustva iz drugih dijelova svijeta?

Kamenica: Možda je najbolje da podijelimo iskustva naših susjeda. U tom smislu svakako treba istaknuti grad Sisak u Hrvatskoj, koji je u našoj regiji energijski efikasan pionir u uvođenju sistematskog gospodarenja energijom i koji je prve projekte iz područja energijske efikasnosti pokrenuo još u 2006.-oj godini. Do sada su ondje ostvareni impresivni rezultati u smislu ušteda energije, koje se na pojedinim projektima kreću i preko 40% što mogućava otplatu pojedinih investicija u rokovima manjim od 3 godine. Ove godine je taj grad pokrenuo razvoj tzv. Pametni grad (Smart City) koncepta s ciljem poboljšanja efikasnosti upravljanja gradom na svim područjima. Možemo istaknuti da je nekoliko gradova u BiH potpisalo Povelju gradonačelnika (Covenant of Mayors) koja ih obavezuje na planiranje potrošnje energije i sistematsko upravljanje energijom te redovito praćenje te potrošnje kroz izradu akcionih planova za održivo korištenje anergije, tzv. SEAP (Sustainable Energy Action Plan).

Radiosarajevo.ba: Kome sve USAID daje subvencije, da li samo institucijama ili i običnim građanima? U Sarajevu i Tuzli su u program ušle kuće, pa nas zanima kako se došlo do toga.

Kamenica: Prema USAID 3E procedurama o odabiru pilot projekata subvencije se mogu davati i institucijama i običnim građanima pod uslovom da su zadovoljeni kriteriji za odabir pilot projekata. Potrebno je još napomenuti da je odabir Pilot Projekata završen, no međutim zainteresovana lica i firme mogu poslati svoj prijedlog projekta za našu arhivu, u slučaju da se pojavi višak sredstava.

Selekcija kuća u regionu Sarajeva i Tuzle se obavila u saradnji sa partnerom koji je uključen na pojedinim projektima, u ovom slučaju Caritas Switzerland, koji je godinu prije veoma uspješno završio sličan projekat. Svi primljeni prijedlozi pilot projekata su pažljivo analizirani i odabrani su oni koji će najbolje prikazati dobrobiti energijske efikasnosti.

Radiosarajevo.ba: Koji su uslovi da bi neka institucija ili pojedinac dobio subvenciju za energijski efikasnu gradnju/obnovu?

Kamenica: Kriteriji za prijavu i odabir pilot projekata navedeni su detaljno na našoj web-stranici www.eee.ba. Neki od kriterija su:

1. Potencijal za replikaciju i relativna lakoća implementacije;

2. Iznos kofinansiranja za pilot projekat za koji je partner spreman ili je u mogućnosti da osigura od Odjela za kreditnu upravu ili neke druge institucije za zajmove i/ili iznos koji pilot projekat može dobiti od drugih donatora ili privatnog sektora;

3. Adekvatne geografske lokacije, tip zgrade i vrste tehnologija, tako da se, poslije implementacije pilot projekata u njihovom portfoliju demonstriraju  različite mjere energijske efikasnosti, tehnologije i prakse koje se primjenjuju na različite tipove zgrada ili prakse energijske efikasnosti i koje su locirane širom zemlje

Radiosarajevo.ba: Koji su dalji koraci u sklopu projekta USAID 3E u našoj zemlji?

Kamenica: USAID 3Eće nastaviti rad na pilot projektima kao i događajima kao što su Dani znanja o energijskoj efikasnosti koji su se do sada održali u Sarajevu, Tuzli i Livnu. Cilj ovih događanja je povećanje svijesti o energijskoj efikasnosti kao i da se omogući internacionalnim i lokalnim stručnjacima iz raznih oblasti razvoja i implementacije projekata energijske efikasnosti da diskutiraju, uporede i razmjene iskustva i znanje, a radi podizanja javne svijesti o potencijalima i dobrobitima energijske efikasnosti. USAID 3E je na ovim događajima, vezanim za energijsku efikasnost, prezentirao aktivnosti projekta u promoviranju energijske efikasnosti i EE tehnologija u BiH  kao i uticaju na jačanje lokalnih kapaciteta privatnog sektora.Pored toga USAID 3E priprema, zajedno sa partnerima UNDP i GIZ, 7 publikacija na temu energijske efikasnosti, a koji će se distribuirati na raznim EE događajima u budućnosti.

Radiosarajevo.ba: Budući da je ekološka svijest u BiH na dosta niskom nivou, kako namjeravate podići svijest stanovništva u vezi sa energijskom efikasnosti?

Kamenica: Saradnja s medijima biti će ključna za podizanje svijesti stanovništva jer je osim informiranja potrebno provoditi kontinuiranu i sistematičnu edukaciju građana, a svakako će pomoći komuniciranje ostvarenih ušteda na pilot projektima koje USAID 3E projekt provodi u saradnji sa svojim partnerima u BiH. Sa ovim partnerima, u svrhu poticanja edukacije građana i stručnjaka na području energijske efikasnosti, USAID 3E projekt sa pomenutim partnerima pripremio je i Biblioteku energijske efikasnosti, u kojoj će se inicijalno naći 7 naslova, koji će se objaviti krajem januara 2012. godine.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak