Šta vam je potrebno da putujete sa svojim ljubimcem preko granice

Radiosarajevo.ba
Šta vam je potrebno da putujete sa svojim ljubimcem preko granice

Ukoliko idete na put i želite povesti svog ljubimca sa sobom, postoje određene procedure koje morate ispoštovati.

Znate li koliko pasa smijete držati u kući ili stanu?

Prijenos živih životinja preko granice, podliježe posebnom režimu, uređenom veterinarskim propisima i može se obaviti na graničnim prijelazima gdje postoji veterinarska inspekcija. 

Naime, nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca u pratnji vlasnika ili osobe odgovorne za životinje u ime vlasnika iz Bosne i Hercegovine u zemlje članice Evropske unije propisano Regulativama (EZ) 576/2013 i 577/2013.

U skladu sa navedenim Regulativama Evropske unijepotrebno je da kućne ljubimce prilikom nekomercijalnog kretanja iz Bosne i Hercegovine u države članice Evropske unije prati pored vlasničke knjižice/pasoša i veterinarsko zdravstveni certifikat.

Veterinarsko zdravstveni certifikat u skladu sa Odlukom o zdravstvenom stanju životinja i pošiljaka životinjskog porijekla u unutrašnjem i međunarodnom prometu Ured za veterinarstvo BiH izdaje službenom veterinaru/ovlaštenom veterinaru na osnovu podnesenog Zahtjeva.

Certifikat može potpisati samo službeni veterinar, kojeg je ovlastio Ured za veterinarstvo BiH  i čiji potpis je deponiran u Registru Ureda za veterinarstvo BiH.

Uredu za veterinarstvo BiH dostavlja se:

a)  popunjen Zahtjev od strane službenog veterinara/ovlaštenog veterinara;

b)  Uplatnice;

c) Punomoć za preuzimanje certifikata od Ureda za veterinarstvo BiH u ime službenog veterinara;

Kućne životinje su: psi, mačke, pitome vretice, beskralježnjaci (osim pčela i rakova), ukrasne tropske ribe, vodozemci, gmazovi,sve vrste ptica (osim peradi) i sisari - glodari i domaći kunići, koje se uzgajaju ili drže za društvo, rekreaciju, zaštitu ili pomoć čovjeku. 

Šta treba vlasnik životinje nabaviti  prije polaska?

1. identificirati životinju transponderom ili tetovažom

2. provesti cijepljenje na bjesnilo

3. provjeriti da li se država članica EU nalazi u Prilogu I. Uredbe 1152/2011, ukoliko je država navedena, osigurati da se Anti-Echinococcus tretman provede u propisanom roku.

4. provjeriti da li granični prijelaz vrši dokumentacijski i identifikacijski pregled životinja  

5. Osigurati sve dokaze o svrsi putovanja (godišnji odmor, preseljenje, natjecanje životinja, trening životinja, izložba životinja)

6. Osigurati sve potrebne izjave koje čine dodatak certifikatu.

Bez obzira na sistem identifikacije, neophodno je naznačavanje pojedinosti o imenu i adresi vlasnika životinje.

Kućne životinje moraju biti popraćene putovnicom, koju je izdao veterinar kojeg je ovlastilo mjerodavno tijelo države izvoznice, kojom se potvrđuje da je nad životinjom provedena validna vakcinacija protiv bjesnoće.

Kako bi se osiguralo da su kućne životinje koje se uvoze ili provoze na područje Bosne i Hercegovine iz zemalja podvrgnute identifikaciji poduzimaju se sljedeće mjere:

a) ukoliko ima pet ili manje životinja, pregled popratne dokumentacije i utvrđivanje identiteta kućnih životinja, provode službenici Uprave za neizravno oporezivanje BiH na odobrenim graničnim prelazima u Bosni i Hercegovini;

b) ukoliko ima više od pet životinja uvoz je moguć samo na temelju rješenja o nepostojanju zdravstveno-veterinarskih smetnji za uvoz koje izdaje Ured za veterinarstvo.

Prilikom uvoza ili provoza vlasnik ili fizička osoba odgovorna za kućnu životinju mora biti u mogućnosti službenicima Uprave za neizravno oporezivanje BiH odgovornim za nadzor predočiti putovnicu ili veterinarsko-zdravstveni certifikat kojim potvrđuje da životinja udovoljava uvjetima uvoza ili provoza.

Detaljnije informacije potražite ovdje.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak