Pogledajte kako raste turizam u BiH
Najnoviji podaci koje su entitetski zavodi za statistiku objavili za mjesec juli 2011. godine pokazuju kontinuiran rast broja dolazaka stranih turista u BiH. Prateći dolaske stranih turista od januara do jula za tri prethodne godine, jasno se izdvaja sezonski obrazac gdje su dolasci tokom ljetnjeg perioda dva ili tri puta veći nego što je to slučaj tokom zime, saopćeno je iz FIRMA USAID.
Kako se vidi iz dijagrama, dolasci su ostvarivali rast tokom svakog mjeseca u 2011. godini u odnosu na isti period prethodne godine.
U julu su dolasci stranih turista za cijelu zemlju bili skoro 17% veći u odnosu na juli prošle godine. Što se tiče perioda od početka godine do danas, dolasci stranih turista su ostvarili povećanje od 8,5% za cijelu BiH – 12% za Federaciju i 6% za Republiku Srpsku.
Uzlazni trend dolazaka stranih turista u BiH tokom prethodnih deset godina bio je prekinut blagim padom tokom svjetske ekonomske krize 2009. godine, ali je nakon toga zabilježio brz oporavak.
Ukoliko se stopa rasta za period od početka godine do danas, a koja je zabilježena u julu nastavi do kraja godine, BiH će u 2011. godini zabilježiti dolazak skoro 400.000 stranih turista, što predstavlja povećanje od 150% tokom proteklih deset godina. To je učinak koji umnogome premašuje stopu rasta turizma u svijetu, kao i stopu rasta mnogih drugih zemalja, što znači da BiH povećava svoj udio na tržištu.
Podaci su preuzeti od Federalnog zavoda za statistiku i Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske.
Treba napomenuti da zvanična statistika turizma u BiH, po kojoj se turista definira kao svaka osoba koja putuje u mjesto izvan svog prebivališta i tamo provede najmanje jednu noć u objektu za smještaj turista, u znatnoj mjeri iskazuje manji nego što je to stvarni broj dolazaka stranih turista, jer ne broji: (1) dnevne posjete, koje su naročito brojne sa hrvatskog primorija, (2) turiste iz Dijaspore koji odsjedaju kod porodice i prijatelja, i (3) brojne religiozne turiste koji odsjedaju u objektima iz kojih se ne dobijaju relevantni podaci.
U okviru prethodnog istraživanja kojim su obuhvaćene ove kategorije procjenjeno je da ukupni dolasci iznose najmanje 1,4 miliona godišnje, saopćeno je iz FIRMA USAID.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.