Markale danas, 30 godina poslije: Tišina, suze i bol zbog 68 pokošenih duša
Delegacije, članovi porodica stradalih i Sarajlije odale su danas počast za 68 ubijenih sugrađana u masakru koji se na današnji dan, 5. februara 1994. godine, dogodio na pijaci Markale.
Polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i minutom šutnje brojni prisjetili su se 68 ljudi koje je ubio agresor, koji je Sarajevo držao četiri godine pod opsadom.
Tišina, suze i bol za šezdeset i osam duša, otrgnutih od njihovih najmilijih.
Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže
Kamenih lica, s bolom u srcu i očima, i kao da ne žele da ikakvom gestom oskrnave sjećanje na nevine sugrađane, građani su položili cvijeće na spomen-obilježje na Markalama.
Cvijeće su položili i predstavnici udruženja, delegacije Skupštine KS, Grada Sarajeva te općina, kao i predsjedavajući Željko Komšić i Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH.
"Danas smo se okupili na Markalama, prije svega da iskažemo duboko poštovanje nevinim žrtvama koje su ovdje ubijene. Ovdje smo i da iskažemo solidarnost sa porodicama žrtava. Građani našeg glavnog grada Sarajeva, kao i cijele Bosne i Hercegovine bili su izloženi brutalnoj agresiji na Bosnu i Hercegovinu i neviđenom teroriziranju i ubijanju", izjavio je Bećirović.
Međutim, kako je kazao, nažalost, imamo neodgovornih političara koji negiraju ogromne žrtve. "Postavlja se pitanje šta bi se dogodilo da neko recimo u nekoj evropskoj zemlji negira da su presuđeni zločinci Eichmann, Gering i drugi. Mi se upravo suočavamo sa takvim stvarima, da imamo pojedine neodgovorne političare koji govore da su nasljednici ratnih zločinaca. To su nedopustive stvari. Očekujem da Evropska unija također najoštrije osudi takve skandalozne izjave. U Evropi, a posebno u Evropskoj uniji, moramo imati nultu stopu tolerancije prema takvim pojavama. Jer one su jednako opasne kako za Bosnu i Hercegovinu tako i za cijeli evropski kontinent", dodao je Bećirović.
Ovaj dan obilježava se i kao Dan sjećanja na sve poginule građane Sarajeva u periodu 1992.-1995. godina.
Prije polaganja cvijeća na spomen-obilježje na Markalama održana je zajednička komemorativna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo, Gradskog vijeća Sarajeva i općinskih vijeća s područja KS.
Arijana Saračević se prisjetila masakra na Markalama: 'Vidjela sam druga Emira kako leži i umire'
Na današnji dan, prije 27 godina, s agresorskih položaja koji su se nalazili na području Mrkovića ispaljena je minobacačka granata kalibra 120 mm od koje je smrtno stradalo 68 naših sugrađana, dok ih je 144 teže i lakše ranjeno.
Ubijeni su: Senad Arnautović, Ibrahim Babić, Mehmed Baručija, Ćamil Begić, Emir Begović, Vahida Bešić, Gordana Bogdanović, Vaskrsije Bojinović, Muhamed Borovina, Faruk Brkanić, Sakib Bulbul, Jelena Čavriz, Almasa Čehajić, Zlatko Čosić, Alija Čukojević, Verica Ćilimdžić, Smilja Delić, Ifet Drugovac, Dževad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Džebo, Ismet Fazlić, Vejsil Ferhatbegović, Dževdet Fetahović, Muhamed Fetahović, Ahmed Fočo, Majda Ganović, Isma Gibović, Rasema Hasanović, Alija Hurko, Mirsada Ibrulj, Mustafa Imanić, Rasema Jažić, Razija Junuzović, Hasija Karavdić, Mladen Klačar, Marija Knežević, Selima Kovač, lbro Krajčin, Sejda Kunić, Jozo Kvesić, Numo Lakača, Ruža Malović, Jadranka Minić, Safer Musić, Nura Odžak, Mejra Orman, Hajrija Oručević, Seid Prozorac, Smajo Rahić, Igor Rehar, Sabit Rizvo, Zahida Sablja, Nedžad Salihović, Hajrija Smajić, Emina Srnja, Džemo Subašić, Šaćir Suljević, Hasib Šabanović, Ahmed Šehbajraktarević, Bejto Škrijelj, Junuz Švrakić, Pašaga Tihić, Munib Torlaković, Ruždija Trbić, Džemil Zečić, Muhamed Zubović i Senad Žunić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.