Začarat će nas svojom muzikom: Ran Jia, gošća Sarajevske filharmonije (FOTO)
Mlada pijanistica iz Kine Ran Jia savladala je neke od najvećih pozornica na svijetu - od Šangaja do New Yorka. U petak 5. februara svirat će u glavnom gradu BiH, kao solistica na koncertu Sarajevske filharmonije.
Klaviristička priča Ran Jia započela je u najranijem djetinjstvu. S obzirom da je njen otac kompozitor, klavir je počela svirati sa tri i pol godine, a već sa petnaest je upisala jednu od najboljih visokih škola za klavir - Curtis institutu za muziku u Filadelfiji u klasi profesora Gery Graffmana. Magistrirala je u klasi profesorice Nine Tichman na Hochschule für Musik u Kelnu i od tada neprestano koncertrira.
Razgovor sa ovom nadarenom umjetnicom započinjemo pitanjem o njenom djetinjstvu - kada je, zapravo, shvatila da će klavir biti njeno životno opredjeljenje.
"Otac me je učio kako da sviram klavir ali u najranijem djetinjstvu to nije izgledalo kao nešto što će se pretvoriti u opredjeljenje. Sve do devete godine to je bio jedan lijep hobi, ali tada sam svojim roditeljima rekla da u životu želim da se bavim klavirom. To je za njih bio šok. Sa devet godina upisala sam konzervatorij za muziku.
Sa petnaest sam izrazila želju da iz svog doma u Kini odem u SAD na studije. Moj otac je rekao da mogu, ali kada napunim osamnaest. Ali ja sam insistirala i bila primljena na Curtis. Potpuno sama sam došla u Ameriku, našla stan i ušla u intenzivan proces studija", priča nam Ran Jia, prisjećajući se kako tih godina kada je intenzivno učila engleski jezik i stjecala majstorske vještine klavirske umjetnosti.
"Te godine dale su mi neizbrisivo iskustvo, tako da mi danas nije teško putovati s kraja na kraj planete. Trenutno sam u situaciji da mnogo koncertiram po Kini, a živim u Evropi tako da sam često na putu", kaže pijanistica, a na naše pitanje kako izgleda njen tipičan dan, kaže:
"Više nije potrebno da vježbam po cijele dane, jer sam završila sa studiranjem. Dok studirate potrebno je mnogo više vježbe kako biste usavršili sve tehničke finese, a u ovoj fazi mi je dovoljno oko 5 sati sviranja dnevno. Ali sada mi nije potrebno samo vježbanje. Potrebno je čitanje, neka druga saznanja koja mogu primijeniti u svojoj muzici".
Da li je vrijedilo žrtvovati se - pitamo?
"Sve ovisi šta želite od života. Ja sam od malena zavoljela muziku i željela baviti se muzikom. Željela sam svirati na sceni i to je moj život. Moj cilj je da dotaknem dušu publike. Tada je moj život ispunjen i to je najveća sreća. Naravno da je mukotrpna vježba, godine i godine studiranja - sve to iscrpljujuće, ali vrijedi".
Uoči sarajevskog koncerta, molimo pijanisticu Ran Jia da nam predstavi djelo koje će izvesti sa Sarajevskom filharmonijom - Koncert za klavir i orkestar br. 5 "Emperor" (carski), Ludviga Van Beethovena.
"To je zadnji Beethovenov klavirski koncert, a već i sam naslov "Carski" govori da je to jedno veoma snažno djelo. Po mom mišljenju, to je kruna Beethovenovog pisanja za klavir u to vrijeme i veoma je snažno. Tehnički možda nije toliko komplicirano, koliko vam treba snage da ga izvedete na sceni.
Ne sumnjamo da će Ran Jia pokazati najbolje od sebe. Budite u petak navečer u dvorani Narodnog pozorišta u Sarajevu i poslušajte ovu svjetsku umjetnicu.
Dirigent koncerta bit će mladi, karizmatični Armenac sa karijerom ostvarenom u SAD, Velikoj Britaniji i Francuskoj - Sergey Smbatyan.
Više detalja pronađite na saph.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.