Vodič i dreser službenih pasa GP BiH Jakub Hasković: Psima je potrebna pažnja,u poslu su nepogrešivi

Radiosarajevo.ba

Vodič i dreser službenih pasa Granične policije Bosne i Hercegovine Jakub Hasković već osam godina se bavi dresurom službenih pasa. Trenutno se brine o psu Bordu, belgijskom ovčaru koji je već četvrtu godinu u službi, a njegov zadatak je otkrivanje eksploziva. 

Piše: Sanja Šabanadžović, Radiosarajevo.ba

Jakub je u Nišu, u bivšoj JNA, završio obuku, no kaže kako se tada u vojsci radilo nešto drugo.

"Bio sam donekle upućen u te stvari, nije mi bila nepoznanica iako se sada stvari rade drukčije. Volim svoj posao, jer svaki dan otkrivam nešto novo o psima. Svaki dan je izazov. 

Neumorni tragač: Pogledajte psa Borda u potrazi za eksplozivom na Sarajevskom aerodromu (VIDEO)

Ne volim biti zatvoren u kancelariji. S Bordom sam osam sati dnevno. Od jutarnje šetnje, obuke, rada... Povremeno obučem svoje staro radno odijelo i cijeli dan radimo što on želi. Čisto radi zabave, da ne bude sve red i rad, da se i oni izigraju. Ponašaju se kao djeca, traže pažnju kao djeca. Ovo je odličan pas za službu", priča nam Hasković o svome poslu. 


Jedan dio posla zahtijeva i odlazak u Srebrenicu svake godine. Tada su pozvane sve agencije, jer se područje Memorijalnog centra Potočari mora osigurati. 

"Obavljamo sigurnosni pregled tog područja. Kome god treba asistencija, pomažemo, jer i Bordu dobro dođe promjena, da nije uvijek na aerodromu. 

Jedan dan nakon toga odlazimo na Drinu da se okupa, jer ovdje nema veće rijeke u kojoj bi se on mogao kupati. To mu je nagrada, kao nama regres", govori nam Hasković u šali. 

FOTO: Radiosarajevo.ba/Velija Hasanbegović 

No, istina je da ovi psi ne mogu predugo raditi u kontinuitetu. Njihova tjelesna temperatura iznosi 39 stepeni. Ali od uzbuđenja ona raste, stoga se mora praviti pauza za odmor. A pogotovo se ne smiju previše izlagati jakim temperaturama jer su u opasnosti od toplotnog udara. 

A kako se uopće biraju psi za rad u Graničnoj policiji?

Službeni psi u Graničnoj policiji BiH nabavljaju se u skladu s planiranim potrebama putem javnih nabavki. Selekcija i odabir obavlja se komisijski pri čemu se provodi preliminarno testiranje koje obavljaju prethodno formirane komisije s posebnim osvrtom na provjeru nagona za sportom, lovinom, igrom i traganjem na otvorenom i zatvorenom prostoru, te provjeru socijaliziranosti i motivacije, kao i druge reakcije: na okolinu, čovjeka, psa, vozila, zvukove... u zavisnosti od konkretne namjene za koju će se pas koristiti. Nakon toga provodi se provjera zdravstvenog stanja na Institutu veterinarskog fakulteta u Sarajevu, a potom probni rad kod vodiča u jedinici u trajanju od tri radne sedmice.

"Prvo što radimo je navikavanje na novog vlasnika - vodiča. Radimo vježbe poslušnosti: da pas ide s povocem uz nogu, da ide bez povoca uz nogu, sjedi, liježe, donosi aport (loptica / igračka kojom se motivira pas), da se ne plaši pucnja. To su neke osnovne vježbe, a kada njih savlada, onda se ide na savladavanje mirisa. I eksploziv i droga imaju svoj miris, kao i sve u prirodi. 

Počinje se učiti da pronalazi igračku i tražimo od njega da je markira, legne, sjedne uz tu lopticu. S vremenom se u nju stavlja uzorak droge, a njegov mozak je poput procesora na računaru, kada se navuče na te mirise on ih stalno registrira. Kada ih pronađe, sjedne i čeka lopticu, čeka svoju nagradu. 

Poslije uzorka heroina ide ecstasy, onda ide sljedeće... Isti postupak je i za eksploziv. Ali tu ne smiju ništa da diraju, samo koriste nos - pomoću čula mirisa registriraju. Najvažnija stvar je da lažno ne markira, da sjedne pored torbe u kojoj nema ništa, da ga nešto treće povuče. Nepogrešivi su", pojašnjava nam Hasković. 

Ipak, jedan pas ne može raditi i jedno i drugo, da mu se ne bi miješali mirisi, jer može doći do greške. 

Kao što jedan pas ne može imati dva vodiča, kada zavoli jednog, drugog će teško poslušati.

Psi se "nabavljaju" kada imaju oko 13/15 mjeseci. A u posebnim slučajevima ako se radi o psu s izuzetno dobrim osobinama i karakteristikama, može i do dvije godine starosti.

"Radni vijek službenog psa je 11 godina. Onda odlazi u ''penziju''. Ako ga odluči udomiti vodič, onda mu Granična policija osigurava hranu i zdravstvenu zaštitu. Želimo da imaju ugodnu 'starost'. Divni su ovo psi", zaključuje Hasković, koji i u svoje slobodno vrijeme vrši obuku pasa.

I službeno, i privatno, i jaranski, kaže.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak