Uglješa Uzelac - gradonačelnik koji je mnogo dao Sarajevu
Rijetki su gradonačelnici ostavljali dubok trag u historiji Sarajeva kao što je to učinio Uglješa Uzelac.
Uglješa Uzelac rođen je u selu Ivanjska kraj Banja Luke 1938. godine. Srednju školu pohađao je u Sarajevu, gdje je i diplomirao na Ekonomskom fakultetu. Jedno vrijeme obnašao je funkciju direktora UPI Banke.
Značajno je spomenuti da je 60-tih godina igrao košarku u KK Bosna u generaciji Nikole Bilića, Čede Đuraskovića, Mirze Kulenovića, Pere Lovrenovića, Esada Pilava, Miše Begovića.
Kako to njegovi prijatelji šaljivo opisuju: "Iako nije bio ni blizu dva metra, igrao je centra". Nešto kasnije bio je i predsjednik Skupštine Košarkaškog kluba Bosna i predsjednik Košarkaške unije SFRJ.
Za gradonačelnika Sarajeva imenovan je u 1983. godine i ostao je na tom položaju do 1985. godine.
Na polovini njegovog mandata u Sarajevu se održavao jedan od najznačajnijih događaja, koji je naš grad učinio poznatim u svijetu, a upravo značajnu ulogu u organizaciji 14. Zimskih olimpijskih igara, imao je Uzelac, kao član organizacionog odbora.
Sarajevo je svijetu bilo poznato kao grad u kojem je započeo Prvi svjetski rat, ali te 1984. godine je promijenio je reputaciju.
Pod motom 14. Zimskih olimpijskih igara, Citius, Altius, Fortius (brže, više, jače), kroz Sarajevo je tada prodefiliralo 49 nacionalnih reprezentacija sa 1590 sportista i oko 1100 trenera i asistenata, a za to je bila potrebna nova infrastruktura.
Za to je trebalo izgraditi novu, proširiti i popraviti postojeću infrastrukturu. Izgrađene su nova sportska borilišta, hoteli, naselja, a proširen je i sarajevski aerodrom.
Još jedna značajna funkcije veže se za ime Uglješe Uzelca. Naime, bio je i ambasador Bosne i Hercegovine u Sloveniji. Preminuo je za vrijeme obnašanja ove funkcije u Ljubljani na današnji dan 6. septembra 1997. godine.
Uzelac je dobio ulicu, ali ona se nalazi 'samo' 15 kilometara udaljena od centra grada, tačnije u naselju Doglodi.
Stoga se s razlogom postavlja pitanje da li je gradonačelnik, koji je mnogo dao ovom gradu, zaslužio da bar polovina građana ima priliku češće kročiti njegovom ulicom, što trenutno nije slučaj s obzirom na to da se pomenuta ulica nalazi na samoj periferiji grada.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.