Tradiciju Čika Miše od danas nastavlja njegov sin Ramiz

Radiosarajevo.ba
Tradiciju Čika Miše od danas nastavlja njegov sin Ramiz

Sarajevo je u januaru ove godine izgubilo Čika Mišu, jedinog uličnog čistača cipela koji se ovim poslom na sarajevskim ulicama bavio preko 60 godina.

Vremenom je Čika Mišo za građane Sarajeva postao mnogo više od običnog čistača cipela - postao je simbol jednog grada. Bio je rado viđen na sarajevskim ulicama, a njegov su lik i djelo bili inspiracija za brojne emisije, dokumentarce i reportaže. 

Kako je govorio Čika Mišo: 'Rekli ste da sam vaša legenda, hvala vam'

Iako je Sarajevo ostalo bez dragog lica, danas vam donosimo jednu radosnu vijest - Čika Mišo će i dalje živjeti s nama, ne samo u našim sjećanjima, nego i zahvaljujući njegovom sinu Ramizu koji je odlučio nastaviti tradiciju posla kojim se bavio njegov otac.


Ramiz je jutros počeo s poslom čistača cipela na istome mjestu kao i njegov otac, u glavnoj sarajevskoj, Titovoj ulici, čekajući svoje prve mušterije.

''Još uvijek nisam imao mušterija... samo staju, čitaju i gledaju šta piše...'' , kaže u razgovoru za Radiosarajevo.ba Ramiz.

Ramiz je inače penzioner, te oduvijek živi u Sarajevu. Dodaje kako se odlučio da nastavi tradiciju svoga oca iz razloga što je to Čika Miši jako mnogo značilo.


''On je imao volju da ja nastavim njegov posao, stalno me to pitao... Ja nisam imao neku volju za to, ali unazad godinu dana, kako sam vidio njegovo zdravstveno stanje, obećao sam mu: Stari, ne sekiraj se, imaš sina, unuka, tri praunuka, akobogda, nastavit ćemo'', priča u razgovoru za Radiosarajevo.ba Čika Mišin sin Ramiz.

Čika Mišo je čak dobio posebno priznanje Grada Sarajeva, čime je zaslužio i stan koji mu je osigurala Vlada Kantona Sarajevo.

Čika Mišo je cijeli rat proveo u gradu i s ponosom je govorio kako je on legenda Sarajeva koju prepoznaju i mnogi stranci.

Čika Miši, koji je rođen 1931. godine na Kosovu, pravo ime je bilo Husein Hasani, a u preko šezdeset godina kako je radio kao čistač cipela, najprije je imao bazu na Marijin Dvoru ispred stare duhanjare, a prije dvadesetak godina se preselio na Titovu ulicu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak