Srećko Latal: Ugled BiH je uništen

Radiosarajevo.ba
Srećko Latal: Ugled BiH je uništen

 

Put Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji zaustavljen je zahvaljujući činjenici da se već tri godine lokalni politički lideri ne mogu dogovoriti oko toga kako provesti presudu Evropskog suda u Strazburu, u predmetu Sejdić-Finci.

Da napomenemo, Dervo Sejdić i Jakob Finci zaželjeli su se kandidovati za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine. Nisu uspjeli, jer je jedan Rom, drugi Jevrej, a Ustav BiH (Dejtonski sporazum, op.a.) ove je fotelje sačuvao samo za Bošnjake, Hrvate i Srbe. Obespravljeni, Finci i Sejdić tužili su državu na evropskom sudu i pobijedili, a iz EU stiglo je urgentno naređenje da se ova stavka mijenja.

No, ma kako jednostavno to djelovalo, presuda provedena nije. Šestorica, tj. sedmorica bh. lidera nisu se uspjeli dogovoriti oko toga kako da nam svima omoguće jednaka prava. U priči su se (s)pominjali i treći entiteti, na trenutke nije bilo najjasnije ni ko se s kim oko čega dogovara, a u međuvremenu je 'legla' i treća tužba. Naime, Ilijaz Pilav iz istog je razloga tužio BiH – nije se mogao kandidovati za Predsjedništvo jer je Bošnjak iz RS-a. Njegova presuda se očekuje do juna.


Imajući sve ove podatke u vidu, logično je bilo očekivati da će Evropi (već jednom) puknuti film i da će 'presijeći' začarani krug prekršenih rokova i obećanja iz Bosne i Hercegovine. Ovoga je mišljenja i politički analitičar Srećko Latal koji u intervjuu za portal Radiosarajevo.ba, uz isticanje usložnjene situacije u BiH i pojašnjenje motiva iza cijele priče, navodi kako, ipak, situacija može biti riješena u kratkom roku...

Razgovarala: Lana Ramljak, Radiosarajevo.ba

„Unazad nekoliko mjeseci, EU je najavljivala da je finalni rok za rješenje ustavnih problema i provođenje presude Sejdić-Finci, 11. april. Nakon što se ponovo ništa nije desilo, EU je samo potvrdila ono što je najavljivala ranije, a to je to da put BiH ka EU zamrzava.

Međutim, taj put BiH je zamzrnut već neko vrijeme. Zbog ovakve političke situacije, zbog nehtijenja bh. lidera da pokrenu neke od ključnih reformi, ne samo vezano za ustavnu reformu, već i za mehanizam koordinacije evropskih projekata, vezano za imovinu, BiH se nalazi tu gdje se nalazi.“

Radiosarajevo.ba: Šta nam to govori o našim liderima, da je 'foteljaški dil' jedini pravi politički problem?
Latal:
BiH je i prethodnih godina imala lidere koji su jasno stavljali do znanja da je njihov prioritet, ako ne lični, onda bar partijski interes. Ali, to je u protekle dvije tri godine dovedeno do nekog apsurda. Ono što vidimo na svim nivoima vlasti, potogovo u FBiH, jeste borba za vlast i za fotelje u gotovo svakoj javnoj službi i svakom javnom preduzeću. Ni državni ni federalni parlament gotovo ne funkicionišu. Ne donose se ključni zakoni, ne iniciraju se ključne reforme, jedino za šta postoji energija to je borba za fotelje. Ono što bih ja tu dodao su dvije stvari.


Prije svega, ne želim reći da svu odgovornost snose bh. političari. Mislim da je njihovo ponašanje refleksija opšteg stanja u bh. društvu: mi vidimo da su nevladin sektor, i mediji, i akademija, i intelektualci i, na koncu, sami građani, vrlo letargični. Čini mi se da nemaju interes da se situacija promijeni u BiH, a ponašanje lidera reflektuje to stanje. Također bih dodao da i međunarodna zajednica snosi veliki dio odgovornosti. Bilo je i dosta nerazumijevanja vezano za dubinu problema, kada je riječ o presudi Sejdić-Finci, iako su predstavnici EU naglašavali da se ta presuda može riješiti tehnički vrlo jednostavnim amandmanima. Činjenica je da suština, bar ovo vezano za organizaciju izbora za Predsjedništvo, izlazi iz okvira Dejtonskog sporazuma. I da je očigledno da u ovom trenutku u BiH ne postoji politička zrelost i zrelost kulture dijaloga da se o jednom tako suštinski dubokom i teškom pitanju na jedan kvalitetan način razgovara i problem kvalitetno rješava.

Radiosarajevo.ba: Projekcija budućnosti u ovoj konstelaciji snaga?
Latal:
Projekcija budućnosti je jasna. Ovo što se dešava u BiH u protekle dvije godine nije stagnacija, već drastično pogoršanje, koje ima konkretne implikacije na životni standard građana, koji je svakog dana sve gori i gori! Zašto je to tako? Ekonomija je potpuno zanemarena, a ugled BiH, koji nikad nije bio nešto posebno dobar, je, ja bih rekao, uništen. To sve ima direktne implikacije na investicije koje su svedene na minimum.

Pa neke opštine u susjedstvu dobijaju novca više nego što BiH dobije ukupno na kraju godine! Zbog sve te situacije, zbog velikog javnog trošenja, glomazne administracije i loše fokusiranog socijalnog trošenja, socijalnih primanja, penzija, imamo situaciju da BiH jednostavno troši više nego što zarađuje i taj sistem ne samo da je dugoročno neodrživ, već je sad i kratkoročno nemoguć.


Radiosarajevo.ba: Da li je moguće doći do adekvatnog rješenja do izbora 2014. Imajući u vidu da su svjetski zvaničnici poručili da rezultati izbora, ne dođe li do promjena, neće biti priznati...
Latal:
Cijenim da se problemi unutar BiH mogu riješiti relativno brzo. Bez obzira što situacija izgleda katastrofalno, BiH nema veliki vanjski dug i relativno je mala zemlja te može brzo da se reorijentiše. Ali ono što je neophodno, s jedne strane, jeste politička volja i zrelost, a, s druge strane, volja svih segmenata društva da se promijene.

Međutim, ono što je više-manje jasno jeste da niti jedan segment društva u BiH, počevši od političara, preko NVO sektora, medija, običnih građana, niko ne pokazuje nikakvu volju, interes, spremnost da nešto mijenja. Svako čeka nekog drugog i kao rezultat imamo ovo pogoršanje i to u situaciji kada je Stand by aranžman MMF-a doveden u pitanje, kada se nekoliko velikih preduzeća u FBiH i RS nalaze pred vratima stečaja, to ima vrlu jasnu tendenciju daljeg, i to ozbiljnog pogoršavanja.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak