Sjećanje na Dražena Ričla: Bilo je izgleda previše lijepo da nam tako ostane

Radiosarajevo.ba
Sjećanje na Dražena Ričla: Bilo je izgleda previše lijepo da nam tako ostane

Dražen Ričl, jedna od najpoznatijih ličnosti kultne sarajevske scene 1980-ih godina, preminuo je 1. oktobra 1986. godine, nakon što je, na današnji dan, doživio tešku saobraćajnu nesreću.

Zahvaljujući muzičkom talentu i smislu za humor, Ričl će zauvijek ostati zapamćen kao neko ko je svojim djelovanjem ostavio veliki trag u kulturnom životu Sarajeva.

Dražen Ričl, poznatiji pod nadimcima Zijo i Para, rođen je 12. marta 1962. godine u Sarajevu, gdje završava osnovnu muzičku školu. Poslije toga pohađa sarajevsku Drugu gimnaziju i konačno upisuje žurnalistiku na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, ali je zbog drugih obaveza završio samo dvije studijske godine.

Veoma rano se počinje baviti muzikom ozbiljnije, te karijeru započinje u kultnom sarajevskom bendu Elvis J.Kurtović & His Meteors, gdje je svirao od 1981. do 1985. godine.

„Čuo sam za njega kao 'opasnog gitaristu s Bjelava' još dok sam bio u osnovnoj (i možda ga vidio jednom-dvaput), a onda smo krenuli u istu smjenu u gimnaziji 'Ognjen Prica'“, prisjeća se početka saradnje s Draženom u svojoj kolumni za Radiosarajevo.ba Elvis J. Kurtović.



Nakon raspada ovog benda, Ričl će zajedno sa Zlatkom Arslanagićem osnovati Crvenu jabuku, bend koji će nevjerovatnom brzinom steći veliku popularnost širom bivše Jugoslavije. Osim što je svirao gitaru, Ričl je u Crvenoj jabuci bio i tekstopisac zajedno sa Zlatkom, te glavni vokal. U bendu im se pridružuju basista Aljoša Buha, klavijaturista Dražen Žerić Žera i bubnjar Darko Jelčić Cunja, a sve ostalo je historija.

Odmorište Dražena Ričla

S bendom Crvena jabuka snimio je album pod nazivom Crvena jabuka. Taj album postaje jedna od najtraženijih ploča, a uskoro počinju i s nastupima, te dosežu do samog vrha jugoslavenske rock scene. Snimaju se i spotovi za pjesme Bježi kišo s prozora, Sa tvojih usana, Nek' te on ljubi, Dirlija...

Nasmijani i harizmatični Dražen Ričl postaje novi idol mladih. Jedan od najvećih hitova Crvene jabuke s drugog albuma Tugo nesrećo napisao je upravo on kao jednu od svojih posljednjih pjesama.


Ričl je ostao zapamćen i kao jedan od začetnika kulturnog pokreta novi primitivizam, zajedno s Elvisom J. Kurtovićem, Neletom Karajlićem, Sejom Sexonom i Zenitom Đozićem. Jedno vrijeme je bio voditelj na Radiju Sarajevo, zajedno s budućim Nadrealistima Neletom Karajlićem, Zlatkom Arslanagićem, Zenitom Đozićem i Borisom Šiberom u humorističkoj emisiji i preteči prvih nadrealista PRIMUS (Priče i muzike subotom), a  glumio je i u prvoj sezoni serije Top lista nadrealista iz 1984. godine.

Na današnji dan 1986. godine s Arslanagićem i Buhom krenuo je na koncert u Mostar i doživio tešku saobraćajnu nesreću. Buha je nastradao na licu mjesta, dok je Ričl prebačen u Beograd na Vojno-medicinsku akademiju zbog teških povreda. Dvije sedmice kasnije Ričl je preminuo. Na mjestu nesreće kod Jablanice, 2009. godine postavljena je mramorna spomen-ploča u obliku presječene jabuke.

Iako je iza sebe količinom ostavio malo, neprocjenjiva je vrijednost njegovog lika i djela. Njegov humor, tekstovi i muzika, i njegov veseli duh zauvijek ostaju s onima koji su imali priliku da sarađuju s njim, da ga poznaju i slušaju. Ričl će zauvijek ostati Zijo, najbrža ruka srednje Bosne, uključujući i zajednicu općina Tuzla – car pare, magle i ostalih vremenskih nepogoda.

Na nadgrobnom spomeniku uklesan je stih iz jedne od njegovih pjesama:
"Prođe avgust srećo moja,
Vrijeme da se rastane
Bilo je izgleda previše lijepo
Da nam tako ostane"

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak