Salmir Kaplan, novi ministar kulture FBiH

Radiosarajevo.ba
Salmir Kaplan, novi ministar kulture FBiH

Razgovarala: Vesna Andree Zaimović

Najmlađi ministar novoj Vladi FBiH, imenovanoj 17. marta 2011, je Salmir Kaplan, Ministar za kulturu i sport. S obzirom da je javnosti do sada bio poznat najviše u svojstvu glasnogovornika SDA u vrijeme predizborne kampanje za opće izbore u oktobru 2010, naša je namjera da pobliže predstavimo osobu kojoj je povjerena sudbina kulture i sporta u Federaciji BiH. Iako je, zbog brojnih obaveza, realiziran pismenim putem, ovo je prvi intervju koji je gosp. Kaplan dao otkako je na novoj poziciji. 

RadioSarajevo: Poštovani g. Kaplan, čestitamo vam za imenovanje na funkciju  Ministra kulture i sporta Federacije BiH. Ni na jednom mjestu na internetu nismo mogli pronaći vašu zvaničnu biografiju. Znamo da ste 1981. Godište, da ste studirali arapski i turski jezik na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, a na Facebooku možemo vidjeti informaciju da ste studirali i u Istanbulu. Recite nešto više o sebi i vašim profesionalnim referencama na osnovu kojih ste imenovani na ovu funkciju.

Kaplan: Podaci koje ste spomenuli su tačni. Rođen sam 1981. godine u Stocu. Završio sam Filozofski fakultet  (Univerzitet u Sarajevu) 2004. godine, Odsjek za orijentalistiku, te postdiplomski studij u Turskoj, na Istanbulskom univerzitetu. Magistarski rad na temu „Ahmed-paša Hercegović – život i djelo“ odbranio sam 25.03.2010. godine.  U periodu 2005-2009 radio sam na Orijentalnom institutu u Sarajevu kao istraživač-turkolog. Uže polje kojim sam se bavio bilo je izučavanje historije i kulutrno-historijske baštine Bosne i Hercegovine u vrijeme Osmanske države. Objavio sam nekoliko stručnih radova, te više prijevoda sa turskog na bosanski jezik. Od 2009. do imenovanja na funkciju ministra kulture i sporta u Vladi FBiH radio sam kao savjetnik u Ministarstvu civilnih poslova BiH i Ministarstvu sigurnosti BiH.

Želim vas kratko podsjetiti da ministarske funkcije nisu profesionalne nego političke i da nigdje u svijetu ne postoje propisani kriteriji koje mora ispunjavati kandidat za ministra, jer da postoje, ministar bi se postajalo putem konkursa.  Dozvolite da usput primijetim da ni mnogi novinari nisu završili žurnalistiku a bave se novinarstvom, neki i vrlo uspješno.

RadioSarajevo: Koji su, po vama, najvažniji segmenti kulture i sporta po kojima bismo mogli biti prepoznati izvan granica naše zemlje.  Na koji način bi ih trebalo podsticati?  

Kaplan: Naša zemlja je već prepoznata po filmu. Zbog Oskara, Zlatnog medvjeda i drugih značajnih nagrada izdvajam film, ali svakako da smo prepoznatljivi i po drugim segmentima kulture. Država ima obavezu podržavati umjetnike koji su se već dokazali, ali jednako tako i neafirmirane umjetnike čiji je talenat nesporan. Sredstva koja su u budžetu za 2011. predviđena u ove svrhe nisu velika, ali uz adekvatnu raspodjelu mogu biti značajan podsticaj za bh. umjetnike.

U sportu smo uglavnom prepoznatljivi po individualnim uspjesima naših sportista koji su najviše sami zaslužni za dobre rezultate. Ministarstvo kulture i sporta je budžetom za 2011. predvidjelo oko 1 300 000 KM za sport od značaja za Federaciju BiH. Bojim se da se tim sredstvima teško može značajnije i suštinski pomoći sportu.

RadioSarajevo: Kako komentirate dva nedavna poraza bh. kulture koja su se desila u sedmici vašeg imenovanja na funkciju ministra – neučestvovanje naše zemlje na Bijenalu umjetnosti u Veneciji i većinsko finansiranje novog filma Jasmile Žbanić po scenariju Aleksandra Hemona od strane Hrvatske, nakon što film nije dobio podršku Fonda za kinematografiju BiH?

Kaplan: Svakako da nam takve stvari ne idu u prilog i Ministarstvo kulture i sporta FBiH učinit će sve što bude moguće na afirmaciji domaćih autora ali i na adekvatnoj prezentaciji naše države i umjetnika  u svijetu. Kao Federalni ministar kulture i sporta iz dva razloga ne mogu ulaziti u uzroke zbog kojih se ponovo desilo da Bosna i Hercegovina neće imati svoj paviljon u Veneciji, tj. da neće biti zvanično predstavljena. Prvi je što sam na dužnost stupio nedavno, a drugi je u činjenici da je prava adresa za kulturu na državnom nivou – pa i predstavljanje BiH u oblasti kulture u inostranstvu –Ministarstvo civilnih poslova BiH. Morate biti svjesni da jedan dio političara nastoji ispolitizirati sve pa i kulturu i, nažalost, često im to i uspijeva. Ja mogu obećati da će Federalno ministarstvo kulture i sporta u budućnosti obezbijediti finansijsku podršku za nastup Bosne i Hercegovine na Bienalu ukoliko do toga dođe. A odgovor na pitanje da li će do toga doći morate potražiti u Ministarstvu civilnih poslova.

I finansiranje filma naše renomirane rediteljice Jasmile Žbanić od strane Hrvatske je još jedan poraz bh. kulture. Već sam obavio par razgovora sa filmskim radnicima, a razgovarali smo o tome šta je potrebno učiniti kako se slične situacije ne bi ponavljale u budućnosti i kako bi se institucionalno najučinkovitije rješavali problemi u  filmskoj umjetnosti. Razgovori su rezultirali obostranim i realnim optimizmom koji će se sigurno pretočiti u nešto konkretno.

RadioSarajevo:  Kako doživljavate posljednji javni istup vašeg prethodnika (Gavrila Grahovca, op.aut), kada je uskratio dozvolu snimanja u Sarajevu za film u režiji Anđeline Jolie? S obzirom da ste živjeli u Istanbulu, vjerovatno vam je poznato opredjeljenje ovog grada i Turske općenito da intenzivnom TV i filmskom produkcijom promovira državu, njenu kulturu i, na kraju krajeva, dovodi turiste.

Kaplan: Ne bih želio komentirati poteze svoga prethodnika. Niko od toga ne bi imao koristi, samo bih ja kao aktuelni ministar mogao imati štete, jer kako god da prokomentiram nekom se ne bi svidjelo.

Živio sam u Istanbulu tri godine i družio se sa ljudima iz filma. I tamo se žale na nedostatak sredstava, na izostanak adekvatne podrške od strane države, ali je činjenica da Turska ulaže u film i da postiže veoma dobre rezultate, te da i nama može biti uzor po tom pitanju.

RadioSarajevo: Koji su kratkoročni prioriteti Ministarstva kulture?  Šta su dugoročni planovi?

Kaplan: Kratkoročni planovi Ministarstva su pomoći projekte i institucije od značaja za Federaciju BiH kako mnoge kulturne manifestacije po kojima je naša zemlja prepoznatljiva ne bi došle u pitanje.

Dugoročno planiramo uraditi neke mjere kojima bismo izmijenili i neka zakonska rješenja te na taj način suštinski riješili probleme koji vas sada dočekaju ako krenete investirati u kulturu. Tačno znam na šta mislim kad kažem „neke mjere“ i „neka zakonska rješenja“, ali smatram da je prerano izlaziti u javnost s detaljima, te stoga koristim neodređene izraze.

RadioSarajevo:Na koji način ćete ostvariti suradnju sa ministarstvima u kantonima u kojima dva HDZ-a imaju većinu? 

Kaplan: To je čisto političko pitanje koje ne zavisi od mene kao ministra i rješavat će se na višim nivoima.

RadioSarajevo: S obzirom na nepostojanje ministarstva na nivou države, imate li namjeru intenzivirati suradnju sa ministarstvom RS po pitanju državnih projekata i krovnih institucija?

Kaplan: Apsolutno. Mi smo otvoreni za svaki vid saradnje i dat ćemo sve od sebe da učinimo što je moguće više po pitanju državnih projekata. Sigurno nećemo biti dio problema i uvijek ćemo biti dio rješenja.

RadioSarajevo: Iako Nogometni savez BiH ne spada pod vašu direktnu kompetenciju, ipak je u domenu vaše odgovornosti. Da li ćete se uključiti u rješavanju nagomilanih problema u Nogometnom savezu BiH?

Nadležnost i odgovornost idu skupa i ne može niko snositi odgovornost za nešto za što nije nadležan, pa tako ni ja. Politika se ne može miješati u rad nezavisnih institucija i – vjerujem da vam je poznato – za to se izriču sankcije (slučaj Albanije od prije nekoliko godina). Ne vjerujem da ćemo biti izbačeni iz daljeg takmičenja u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2012. jer su takve mjere poduzete samo prema Jugoslaviji 1992. zbog toga što je ušla u rat sa nezavisnim državama Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom. Ne bi bilo pravedno istom kaznom kazniti Bosnu i Hercegovinu 2011. i Jugoslaviju 1992.

RadioSarajevo: Da li imate namjeru oživjeti „Olimpijski duh“ Sarajeva i Federacije? Kako?  

Kaplan: „Olimpijski duh“ Federacije ne postoji iz jednostavnog razloga što Federacija nije postojala kada su održavane Olimpijske igre u Sarajevu. Olimpijski duh Sarajeva živi i nema razloga da ga prestanemo njegovati. Međutim, prioritet države Bosne i Hercegovine ne bi trebao biti lamentiranje nad prošlošću, nego činjenje maksimuma za budućnost, tj. za dobivanje novih Olimpijskih igara.

RadioSarajevo: Bavite li se sportom u slobodno vrijeme, pratite li sport?

Kaplan: Sport pratim otkako znam za sebe i to vrlo intenzivno. Naravno da najviše volim fudbal, ali jednako pratim i košarku, rukomet, atletiku i zimske sportove. Također, cijeli se  život rekreativno bavim sportom. U zadnje vrijeme obaveze mi ne dozvoljavaju da to bude u nekom kapacitetu u kojem bih ja želio da bude, ali slobodne trenutke iskoristim za igranje fudbala i plivanje.

RadioSarajevo: Koju vrstu muzike volite? Molim vas da konkretno navedete muzičare/grupe koje volite slušati, domaće i strane?  

Kaplan: Slušam apsolutno sve što mi se sviđa, nebitno u koji žanr spada. Volim slušati stari domaći pop-rock i strane evergreene. Pored ovog posebno bih spomenuo tursku i pomalo arapsku muziku. Ne postoji pjevač ili grupa koje bih izdvojio kao najdraže ili najbolje.

RadioSarajevo: Koji su vam omiljeni filmovi (domaći i strani)?

Kaplan: Recimo da ne gledam filmove koji spadaju u naučnu fantastiku niti bilo koji film čija radnja znatno odudara od realnosti. Nisam neki fan holivudske produkcije. Volim jednostavne filmove koji obrađuju stvarne životne priče. Ako već moram neke spomenuti kao dobre onda „Život je lijep“ Roberta Benignija i od domaćih „ Grbavica“ i „Kod Amidže Idriza“.

RadioSarajevo: Omiljeni pisci (domaći i strani)?   

Kaplan: F. M. Dostojevski i Meša Selimović.

RadioSarajevo: Imate li hobi?

Kaplan: Fudbal i plivanje kad mi obaveze dozvole. Pored toga čitanje, ako ništa onda pred spavanje.

RadioSarajevo: Imate svoj profil na Facebooku – šta za vas predstavljaju društvene mreže?

Kaplan: Društvene mreže su sredstvo koje pomaže u komunikaciji ako ga se koristi racionalno. U protivnom su obična „danguba“.

RadioSarajevo: Najljepša hvala na izdvojenom vremenu

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak