Radio je s Londonskom filharmonijom i Johnom Malkovichem, a večeras nastupa u Sarajevu
Sergey Smbatyan je mladi armenski dirigent koji svojom umjetnošću osvaja cijeli svijet.
U svojoj karijeri bilježi nastupe sa simfonijskim orkestrom Marinskog teatra, orkestrom Moskovske filharmonije, Varšavskom filharmonijom, Kamernim orkestrom Koreje, kao i s Londonskom filharmonijom.
Umjetnički je sarađivao sa slavnim glumcem Johnom Malkovichem u zanimljivom muzičkom projektu, dirigirao je koncert s poznatim umjetnikom Maximom Vengerovim u dvorcu Windsor.
Sada je u Sarajevu i priprema orkestar Sarajevske filharmonije za koncert koji će se održati u petak u 20.00 uz solisticu Ran Jia na klaviru.
U razgovoru za Radiosarajevo.ba uoči koncerta, Smbatyan kaže kako je ipak njegov najveći životni projekt osnivanje Državnog orkestra mladih Armenije (SYOA) prije deset godina, čiji je danas umjetnički direktor.
"Krajem januara obilježili smo desetogodišnjicu rada, a ono što je zanimljivo je da su isti ljudi u orkestru svo to vrijeme. Znači da više i nismo toliko mladi (smijeh). Moja inicijalna ideja bila je samo da okupim muzičare i da zajedno muziciramo, pa nisam mogao ni sanjati da ćemo izrasti u nešto što smo danas. U međuvremenu smo dobili epitet državnog orkestra, imamo izvor finansiranja, redovan repertoar i 4 -5 koncerata godišnje izvan Armenije, od Kine do Pariza... Tako da osjećam da mi je ovo najveći projekt, da je ovo najveće dostignuće u mojoj karijeri. Vođenje jednog orkestra nije samo muzika i koncerti. Stoga pokušavam što je moguće više biti u Armeniji".
Ali ipak, dirigirao je Londonskom filharmonijom - za nekoga bi to bio vrhunac karijere, konstatiramo u razgovoru, na što dirigent odgovara:
"Pa da, radio sam s tri najveća londonska orkestra. U svojoj karijeri dirigirao sam i Dresdenskom filharmonijom, Izraelskom filharmonijom, Koreanskim velikim orkestrima. Danas zaista možete naći velike orkestre svuda po svijetu, a to je zato što imamo dosta dobrih muzičara. Međutim koliko je važno imati dobre muzičare, toliko je važan i odabir repertoara".
U Sarajevu ćete nastupiti s Čajkovskim? Zašto ste ga odabrali?
"Studirao sam na Čajkovski konzervatoriju, tako da je ovaj kompozitor bio nešto kao temelj mog muzičkog znanja. Četvrta simfonija od Čajkovskog je čudesna muzika. Bazirana je na ruskim tradicionalnim pjesmama, a u njoj su fascinantno sadržane sve autorove kompozicione strategije. Ovo je simfonija u kojoj je svaki stav predivan, jako je komplicirana, ne samo u tehničkom, već i u muzičkom smislu. Nema mnogo djela u muzičkoj literaturi koja svaki član orkestra može svirati s istom količinom entuzijazma. Takva je 4. simfonija od Čajkovskog - svakom daje mogućnost da uživa svirajući i da podari najbolje od sebe. Siguran sam da ćemo je dobro izvesti u Sarajevu."
S obzirom na to da dolazi iz Armenije, koja ima značajnu i poznatu muzičku tradiciju, pitamo dirigenta da li ima ikakvog doticaja s tom vrstom izraza.
"U pravu ste, imamo zaista jaku i bogatu muzičku tradiciju. Čak i naš tradicionalni instrument duduk postao je popularan i u mnogim primjerima filmske muzike. Naša muzička tradicija je ono na čemu možemo graditi nove muzičke priče. Naš orkestar ponekad izvodi kombinacije armenijske folklorne i simfonijske muzike".
Mladi dirigent ne krije zadovoljstvo što je došao u Sarajevo i upoznao se s našim filharmoničarima:
"Veoma mi je drago da sam ovdje i radim s orkestrom Sarajevske filharmonije jer u njemu svira toliko mladih profesionalaca. Mislim da je dobro što ovaj orkestar daje priliku mladim muzičarima, jer je uvijek dobro za jedan kolektiv da dobiva nove muzičare. Oni daju poticaj i novu energiju. U Sarajevskoj filharmoniji osjećam veliku dozu entuzijazma i želje da se uradi bolje. Znam i da je ovo najveći orkestar u Bosni i Hercegovini, te da osim koncerata rade i opere i balete, što je teško i zahtjevno".
I na kraju, pitali smo ga kako je došlo do suradnje s glumcem Johnom Malkovichem.
"Prije svega, mi smo dobri prijatelji. Znate, Malkovich je veliki ljubitelj kompozitorskog rada Alfreda Schnittkea i želio je njegovo naslijeđe prikazati svijetu. Tako je nastao projekt Report on the Blind u kojem je poznati glumac narator, solistica na klaviru je Ksenia Kogan, a ja dirigiram. Djelo je premijerno izvedeno u Seoulu u Koreji, i doživjelo nevjerovatan uspjeh. sljedeće godine očekuje nas mnogo koncerata širom evrope. John Malkovich je zaista najbolji glumac, a posjeduje nevjerovatan um, što dokazuje i njegova fasciniranost Schnittkeom i njegovom savremenom muzikom. Rijetko ćete naići na nekoga ko nije muzičar a da toliko toga zna o ovom kompozitoru. On zaista pokušava proširiti vidike, i sretan sam što ga poznajem i što surađujemo."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.