Protiv etiketiranja, predrasuda i stigmatizacije
U nedavnom intervjuu sa diplomiranim psihologom Adijem Hasanbašićem, dobitnikom ovogodišnje nagrade Farah Tahirbegović, predstavili smo njegov projektat - Udruženje ''Metanoia'' koje radi na destigmatizaciji i društvenoj afirmaciji osoba sa psihosocijalnim poteškoćama.
Adiju Hasanbašiću uručena nagrada Farah Tahirbegović
Adi Hasanbašić: ''Ja nisam dijagnoza, ja sam čovjek''
Metanoia je udruženje koje djeluje sa ciljem ukazivanja na problem stigmatizacije osoba sa psihosocijalnim poteškoćama pružajući drugačiji pogled na drugačija iskustva. Udruženje se bavi i društvenom afirmacijom osoba sa psihosocijalnim poteškoćama kroz edukaciju, istraživanja, umjetnost i podršku.
Partneri Udruženja Metanoia:
-Trauma centar (Sarajevo)
- Udruga Kontejner (Zagreb)
- Psihijatrijska bolnica „Sveti Ivan“ Jankomir (Zagreb)
- Radio Student (Zagreb)
- efm Studentski radio (Sarajevo)
- Radio Nikosia (Barcelona)
- Platforma za oDrazovanje (Zagreb)
Udruženje Metanoia se zvanično i prvi put nakon registracije predstavilo na Konferenciji o Mentalnom zdravlju koja je bila održana 10. i 11. maja u sarajevskom hotelu Bristol, a nedavno je krenulo sa održavanjem prvih sastanaka učesnika.
Prijave su još uvijek u toku, a u projekat se mogu uključiti svi zainteresirani učesnici koji su na vlastitoj koži osjetili stigmatiziranje zbog psihosocijalnih poteškoća, kao i volonteri koji bi pridonijeli realizaciji projekata udruženja, kao što je radioemisija ''Glas ludila u eteru''.
Misija Udruženja Metanoia
- Psihološki problem ne treba gledati izdvojen iz konteksta i odvojen od društva na način da se pronađe i sanira ono što se ne smatra prikladnim. Psihološke poteškoće treba gledati iz pozicije društvenog, porodičnog i drugih konteksta. Ne postoji stigma bez društvene reakcije kao ni predrasude bez društva.
- Udruženje Metanoia fokus stavlja na osobu i njena lična iskustva, a ne na dijagnozu i druge etikete.
- Zalaganje za veća prava, veću uključenost i aktivnost osoba sa psihološkim poteškoćama i to kroz programe istupanja u javnost, podršku, aktivizaciju i angažman a sve u cilju informisanja javnosti i pružanja adekvatnih podataka o iskustvima iza psiholoških poteškoća i borbi.
- Isticanje zajedničkog i timskog rada, a ne ekskluziviteta neke struke, teorijskog ili psihoterapijskog pravca.
- Rad na zbližavanju osoba koje djeluju unutar polja mentalnog zdravlja i društva u cjelini.
- Uključivanje umjetnosti u nauku i pružanje zajedničkog pogleda na problematiku psihosocijalnih poteškoća.
Projekat ''Glas ludila u eteru''
''Glas ludila u eteru'' (GLE) je originalni i samoodrživi projekat Udruženja Metanoia iz Sarajeva čiji je cilj društvena inkluzija i poticanje ravnopravnosti osoba sa psihosocijalnim poteškoćama. ''Glas ludila u eteru'' je radijska emisija koju vode, uređuju i čiji sadržaj kreiraju osobe koje su imale neko psihijatrijsko iskustvo i/ili koje imaju neku psihijatrijsku dijagnozu a koordinator projekta je diplomirani psiholog Adi Hasanbašić (alterego985@yahoo.co.uk).
Na RadioSarajevu čitajte kolumne Miljenka Jergovića koje je napisao nakon posjete Jankomiru i učestvovanju u emisiji ''Glas ludila u eteru'':
Jankomir, put ludoga I
Radio kao medij pruža mogućnost da se identitet osobe zaštiti ukoliko ona to želi, ali i da se u isto vrijeme njen glas čuje kao ravnopravan u društvu. U emisiji GLE ne progovara dijagnoza nego osoba sa svojim autentičnim iskustvom.
Udruženje Metanoia radijsku emisiju ''Glas ludila u eteru'' održava proteklih 18 mjeseci u Zagrebu u saradnji sa Psihijatrijskom bolnicom ''Sveti Ivan'' Jankomir i Radio Studentom (Zagreb), a emisija će se uskoro početi emitovati i u Sarajevu na efm Studentskom radiju.
Poslušajte jednu od emisija:
Pokrovitelj i ambasador dobre volje emisije ''Glas ludila u eteru'' je muzičar Manu Chao. Partnerski radio je Radio Nikosia iz Barcelone. Dosadašnji gosti emisije GLE u Zagrebu su bili : Manu Chao (muzičar), Miljenko Jergović (književnik), Milan Fošner (pjesnik), Mario Kovač (režiser), Hrvoje Pukšec (filmski kritičar), Hrvoje Handl ( psihijatar ) i Amela Frankl (akademska slikarica).
Neki od ciljeva emisije GLE su prihvatiti drugog i ''drugačijeg'', te u prvi plan staviti iskustvo individue, a ne nepravedno dodijeljene kategorije i oznake. U kreiranju društvene slike mora biti ravnopravni udio osoba sa psihosocijalnim poteškoćama, a na socijalnoj se destigmatizaciji radi iz prve ruke kroz lična iskustva učesnika radijske emisije.
Kroz produktivnost, autentičnost, aktivnost i kreativnost članova radijske emisije, radi se na senzibilizaciji društva, kao i na propitivanju o terminima ''ludog'' i ''normalnog''. Pored toga, radio emisija Glas ludila u eteru radi na edukaciji osoba sa psihosocijalnim poteškoćama, pravo na učešće i izbor tretmana, rehabilitacije i resocijalizacije , te poboljšanju odnosa i komunikacije između osoblja psihijatrijskih bolnica i korisnika usluga mentalnog zdravlja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.