Predstavljamo učesnice drame SEDAM: Kristina Ljevak
Jedna od sedam žena koje čine bh. ansambl za izvođenje dokumentarne drame SEDAM, je Kristina Ljevak, novinarka FTV-a iz Sarajeva. U razgovoru za Radiosarajevo.ba otkriva više detalja o svojoj ulozi u projektu
Radiosarajevo.ba: Možete li nam približiti lik koji ćete igrati u drami SEDAM?
Ljevak: Ja tumačim lik Mu Sokue iz Kambodže. Godine 1998. postala je ministrica za pitanja žena kao prva žena izabrana na tu poziciju. Od kad je imenovana, bila je posvećena ženama, žrtvama trafikinga.
Ljevak: Njen prvi angažman bio je vezan za obaranje stare kambodžanske izreku: Muškarac je zlato; žena je komad bijelog platna. Sa takvim pristupom se mogu potpuno identifikovati i sretna sam što ću njene riječi moći izgovoriti na sceni. Njen profesionalni i lični odabir bazira se na borbi da svaka žena na svijetu ima pravo glasa. Pokušaću je ne samo na sceni već i u životu slijediti na tom putu. Takve žene daju snagu, inspirišu i obavezuju na angažman.
Drama Sedam do sada je izvedena u 13 zemalja, a okupila je oko 20 hiljada ljudi, od Švedske do Afganistana. Ovaj dramski tekst na sceni je izvodilo preko 500 osoba, žena i muškaraca, uključujući nekoliko ministrica, članica Evropskog parlamenta, umjetnica, kao i višestruku dobitnicu nagrade Američke filmske akademije Oskar, Meryl Streep.
Radiosarajevo.ba: Šta za vas znači učešće u projektu koji na ovakav način promovira žene liderke?
Ljevak: Počastvovana sam pozivom da učestvujem u projektu 'Sedam'. S obzirom da je poziv stigao iz Sarajevskog Otvorenog Centara kao jednog od nositelja projekta, nisam imala dilemu prilikom prihvatanja učešća. To što cijenim ostale učesnice je bio razlog više. Uz društvenu važnost ove vrste angažmana i moj skromni doprinos, bila bih neiskrena kad ne bih priznala vlastitu dječiju radoznalost i radost zbog mogućnost izlaska na pozorišnu scenu uprkos izostanku mojih realnih predispozicija za to. Jako se radujem predstojećem periodu, druženju sa našom ženskom putujućom družinom, nastupima u Sarajevu, Mostaru i Banja Luci. Vesele me probe, ispunjava blaga trema i ne napušta optimizam vezan za prijem publike.
Radiosarajevo.ba: Vjerujete li u ženski aktivizam u BiH? Na koje sve načine on može biti ispoljen?
Ljevak: Vjerujem u aktivizam generalno i ne sumnjam u njegovu važnost i snagu. Vjerujem i u ženski aktivizam u BiH i znam niz pozitivnih primjera koji su rezultati aktivnosti grupe entuzijastkinja ili pojedinki.
Znam i za drugačije primjere u kojima je aktivizam pokriće za ličnu afirmaciju i druge vrste beneficija i koji sa stvarnim angažmanom nema nikakve veze, ali u tome naša zemlja nije izuzetak i osnovni je problem što zbog takvih primjera iskreni angažman bude jednako tretiran kao i onaj koji to nije.
Aktivizam kroz umjetnost mi je najbliži. Sem aktivizma koji podrazumijeva umrežavanje i konkretne inicijative, način na koji živimo, djelujemo, komuniciramo...po meni je jedna vrsta aktivizma.
Kada sebi postavim pitanje koji bi to konkretni rezultati poboljšali opštu sliku, prvo pomislim na ruralno područje i neophodnost permanentnog informisanja žena o njihovim pravima. Druga misao je vezana za specifične političke prilike i kreiranje prostora u kom žene neće biti dio statistike i popunjavanja izbornih lista političkih partija već stvarne sudionice političkog života, one koje će zastupati i žene i njihova prava a ne samo stavove lidera partije u kojoj su. Na tom putu im trebaju pomoći takođe žene.
U našoj zemlji drama Sedam čitat će se od 5. do 7. novembra u Sarajevu, Mostaru i Banja Luci.
Radiosarajevo.ba: Šta je najvažnije za žene u BiH
Ljevak: Da jednog dana zemlja u kojoj žive ima zakone koji će ih štititi i koji će se poštovati. Da se ne govori o važnosti porodice i njenog proširenja dok se istovremeno očekuje da se žena ujutro porodi a popodne dođe na posao. Da njihova vidljivost ne prestaje na pozicijama sa kojih se odlučuje, bez obzira da li je riječ o vođenju države ili preduzeća.
Za žene i bh. društvo je važno da shvate kako nasilje nad ženom nije privatna stvar i javna sramota. Mislim da je najvažnija ekonomska nezavisnost i međusobna solidarnost te spoznaja da sve imamo pravo na vlastite izbore bez obzira na milje u kom smo ponikle i očekivanja koje je tradicija odnjegovala.
Ljevak: Divim se svakoj ženi koja se u dominantno muškom svijetu uspjela ličnim i profesionalnim kvalitetima izboriti za vlastitu poziciju. Onim ženama koje su se uprkos specifičnom načinu vaspitanja koje podrazumjeva 'šuti dok muškarac govori' odmakle od obrasca koji se nasljeđivao sa koljena na koljeno i odlučile da žive po svojoj mjeri i izboru.
Iznenađena sam pred spretnošću mojih prijateljica, mladih majki, da stignu sve što se i danas očekuje da žene stižu. Ili što same od sebe očekuju. Ostajem bez riječi pred snagom žena na čiji je život rat u Bosni i Hercegovini ostavio trajne posljedice. Ne prestajem da se divim mojim prijateljicama koje imaju snagu da se zbog svog seksualnog opredjeljenja bore sa duplom dozom predrasuda na dnevnoj bazi.
Ako bi morala da izaberem jednu ženu onda bi ona bila predstavnica svih majki koje se u državi kakva je naša brinu za vlastitu djecu sa poteškoćama u razvoju.
Revolucionarna dokumentarna drama
Sedam je revolucionarna dokumentarna drama bazirana na intervjuima sa sedam aktivistkinja za prava žena iz svih dijelova svijeta, čije teške životne priče i borba predstavljaju nevjerovatan izvor inspiracije. Ovaj komad izvodi se širom svijeta, i to na način da ga čita lokalni ansambl sastavljen od sedam istaknutih aktivistkinja koje u tu svrhu, kao amaterske glumice, ostvaruju uloge protagonistica teksta. Drama je bazirana na pričama žena koje danas uživaju status simbola aktivizma: Ferida Azizi (Afganistan), Inez Mccormack (Sjeverna Irska), Marina Pisklakova-Parker (Rusija), Annabella de Leon (Gvatemala), Mukhtar Mai (Pakistan), Mu Sochua (Kambodža) i Hafsat Abiola (Nigerija).
Osim Kristine Ljevak, bh. ansambl čine još i:
Besima Borić - političarka i zastupnica u Predstavničkom domu parlamenta Federacije BiH, iz Sarajeva,
Amna Popovac - poduzetnica, vlasnica radija Studio 88 iz Mostara
Darija Buzaković - direktorica Festivala Kratkofil, iz Banja Luke
Tanja Miletić Oručević - pozorišna redateljka, univerzitetska profesorica i direktorica JU Mostarski teatar mladih, iz Mostara,
Selma Spahić - pozorišna redateljka, Umjetnička direktorica i selektorka FUTURE MESS programa Internacionalnog tetaraskog festivala MESS, iz Sarajeva.
Vesna Andree Zaimović - muzikologinja, novinarka i urednica portala Radio Sarajevo, iz Sarajeva.
Autorica projekta je švedska glumica i dramska spisateljica Hedda Krausz Sjögren, koja će boraviti u BiH povodom izvođanje drame.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.