Predstavljamo učesnice drame SEDAM: Darija Buzaković, direktorica Kratkofila

Radiosarajevo.ba
Predstavljamo učesnice drame SEDAM: Darija Buzaković, direktorica Kratkofila

Jedna od sedam žena koje čine bh. ansambl za izvođenje dokumentarne drame SEDAM, je Darija Buzaković, direktorica filmskog festivala Kratkofil iz Banja Luke. U razgovoru za Radiosarajevo.ba otkriva više detalja o svojoj ulozi u projektu

Radiosarajevo.ba: Možete li nam približiti lik koji ćete igrati u drami SEDAM?  

Buzaković: Hafsat Abiola je mlada žena, porijeklom iz Nigerije, koja je beskrajno tešku životnu situaciju, preokrenula u svoju pobjedu, kroz neiscrpnu borbu za ljudska prava i prije svega, prava žena u Africi. Otac joj je bio prvi demokratski izabran predsjednik u Nigeriji, no ubijen je, kao i njena majka. Iako do tada nije imala nikakve ambicije ka javnom i političkom angažmanu, sama situacija je u njoj probudila nevjerovatnu snagu za borbu za ljudska prava i dostojanstvo. Svakako je uzor  mnogim mladim ženama afričkog kontinenta, pa i cijelog svijeta. 


Radiosarajevo.ba: Kako vas je dojmila njena priča? 

Buzaković: Kao što sam prethodno rekla, to je jedna zaista teška životna priča, ali ono što je nevjerovatno i zapravo zadivljujuće, a nerijetko se sreće u takvim situacijama, je ta beskrajna snaga koja se pokreće u ovakvim momentima i otkriva jednu neviđenu snagu koje ljudsko biće može da ima. To zaista inspiriše. 

Drama Sedam do sada je izvedena u 13 zemalja, a okupila je oko 20 hiljada ljudi, od Švedske do Afganistana. Ovaj dramski tekst na sceni je izvodilo preko 500 osoba, žena i muškaraca, uključujući nekoliko ministrica, članica Evropskog parlamenta, umjetnica, kao i višestruku dobitnicu nagrade Američke filmske akademije Oskar, Meryl Streep.

Radiosarajevo.ba:  Šta za vas znači učešće u projektu koji na ovakav način promovira žene liderke?

Buzaković: Jako sam srećna što je SOC smatrao da svojim učešćem treba da doprinesem projektu SEDAM. Ovakvi prijekti su značajni, naročito u sredinama poput naše, koja se u nekim mikro omjerima uspjela izboriti sa izazovima pitanja koja se ovdje obrađuju, ali je globalno, i dalje na samom početku. Čini mi se da je cijela grupa od sedam žena pažljivo odabrana i vjerujem da ćemo uspjeti u namjeri da na jedan dostojanstven način doprinesemo širenju ideje projekta.

Radiosarajevo.ba: Vjerujete li u ženski aktivizam u BiH? Na koje sve načine on može biti ispoljen? 

Buzaković: Naravno da vjerujem, uvijek vjerujem u pozitivno djelovanje i promjene. Bez toga bi bilo besmisleno uopšte bilo šta raditi. Mnogo znanja i bar malo hrabrosti da se to znanje pokaže i iskaže, bez obzira na sve prepreke,  i na dobrom smo putu.

U našoj zemlji drama Sedam čitat će se od 5. do 7. novembra u SarajevuMostaru i Banja Luci

Radiosarajevo.ba: Šta je najvažnije za žene u BiH 

Buzaković:  Mnogo toga. Mi smo, kao društvo, negdje na samom početku razvoja kada je ovo u pitanju. U mnogim dijelovima BiH nisu zadovoljene ni osnovne, egzistencijalne potrebe i prava žena i smatram da se nedovoljno radi na tome.

Radiosarajevo.ba:  Poznajete li neku žensku osobu iz svoje bliže okoline čijoj se snazi i životnoj filozofiji divite

Buzaković:  Mnogo je zaista zadivljujućih žena, koje se na različite načine bore s onim što im život nameće. Ono što je za mene negdje najvažnije je svakako ta moć da se loše životne okolnosti pretvore u jedinstvenu pobjedu. To sigurno nije lak put, nosi mnoge izazove i svaka žena koja je u stanju da na taj način kroči kroz dan,  korak po korak ka promjeni, bez obzira na sve prepreke,  je moja inspiracija. Toj filozofiji se divim.

Revolucionarna dokumentarna drama

Sedam je revolucionarna dokumentarna drama bazirana na intervjuima sa sedam aktivistkinja za prava žena iz svih dijelova svijeta, čije teške životne priče i borba predstavljaju nevjerovatan izvor inspiracije. Ovaj komad izvodi se širom svijeta, i to na način da ga čita lokalni ansambl sastavljen od sedam istaknutih aktivistkinja koje u tu svrhu, kao amaterske glumice, ostvaruju uloge protagonistica teksta. Drama je bazirana na pričama žena koje danas uživaju status simbola aktivizma: Farida Azizi  (Afganistan), Inez Mccormack  (Sjeverna Irska), Marina Pisklakova-Parker  (Rusija),Annabella de Leon  (Gvatemala), Mukhtar Mai  (Pakistan), Mu Sochua (Kambodža) i Hafsat Abiola (Nigerija). 

Osim Darije Buzaković, bh. ansambl čine još i: 

Besima Borić - političarka i zastupnica u Predstavničkom domu parlamenta Federacije BiH, iz Sarajeva, 

Amna Popovac - poduzetnica, vlasnica radija Studio 88 iz Mostara 

Kristina Ljevak, novinarka FTV iz Sarajeva

Tanja Miletić Oručević - pozorišna redateljka, univerzitetska profesorica i direktorica JU Mostarski teatar mladih,  iz Mostara, 

Selma Spahić - pozorišna redateljka, Umjetnička direktorica i selektorka FUTURE  MESS programa Internacionalnog tetaraskog festivala MESS, iz Sarajeva.

Vesna Andree Zaimović - muzikologinja, novinarka i urednica portala Radio Sarajevo, iz Sarajeva. 

Autorica projekta je švedska glumica i dramska spisateljica Hedda Krausz Sjögren, koja će boraviti u BiH povodom izvođanje drame, a režiju potpisuje jedna od članioca ansambla - Tanja Miletić Oručević.  

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak