"Na dan naše smrti sve je tako mirno" : Sjećanje na genija Adija Lukovca
Opisivali su ga kao raskošnog kompozitora, vrsnog tragača za komadima etno naslijeđa, maestralnog "miksera" tradicionalnog zvuka i elektronike.
Bio je pionir elektronske scene u našoj zemlji i jedan od kreativnih simbola moderne bh. muzičke scene.
Riječ je o Adiju Lukovcu, legendarnom muzičaru koji nas je prerano napustio, u 36. godini, a poginuo je na današnji dan, prije 16 godina.
Tužilaštvo BiH poslalo hitan zahtjev prije skupštine NSRS: Sumnja se na rušenje ustavnog poretka BiH
Njegova priča je počela 9. septembra 1970. godine u Sarajevu, kada je rođen, a u svom je gradu pohađao i Visoku školu za turizam i ugostiteljstvo, a poslije je bio i student Univerziteta u Sarajevu.
Prvo je studirao filozofiju, kasnije ekonomiju koju nikada nije diplomirao. Svoje prve muzičke korake napravio je u grupi Bass Line, prvom bh. eksperimentalnom elektronskom bendu. Grupa je napravila demo kasetu u periodu pred početak rata u BiH, prije nego je prestala sa radom.
I, zaista je tako. Nemjerljiv je otisak koji je Lukovac ostavio na muzici Bosne i Hercegovine. Nemjerljiva je praznina, nastala njegovim odlaskom.
Na dan naše smrti
sve je tako mirno
nikad ljepšu boju lica
na tebi nisam vidio
Nisam imao snage
da pronađem put
suviše tamno nebo
za nas da budemo tu
Na dan naše smrti
obukao sam novu majicu
pogled visoko, visoko
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.