Mnogi se opraštaju od Muharema Osmanagića: 'Sjećate li se 2. maja 1992? To je snimio Hare'
"Izgubili smo još jednog kolegu i druga, našeg Hareta. Sjećate li se Titove ulice i 2. maja 1992. godine? To je taj Hare, bio spreman da pogine. Snimao je i svjedočio najvažnijim događajima iz bliske prošlosti BiH. Bio je ratni snimatelj čije su slike obišle svijet."
Ovim riječima se od Muharema Osmanagića Hareta oprostila poznata bh. novinarka i ratna reporterka Arijana Saračević-Helać.
Vijest da je ratni snimatelj Hare preminuo jučer je potresla Bosnu i Hercegovinu, a Saračević-Helać prisjetila se i njihovog posljednjeg susreta:
Dobri ljudi, telefon u ruke: Pokrenut apel za liječenje Raseme Oruč
"Tačno na današnji dan prošle godine, vidjeli smo se na komemoraciji našeg Hakije H. Plakao je Hari i samo šutio. Skupila se sva ratna raja. Kada odu, patimo i nikad ne prebolimo... Veliki si, dragi Hare. Saučešće porodici Osmanagić."
Osmanagić će ostati upamćen prvenstveno kao ratni snimatelj jer je svojim radom zabilježio opsadu Sarajeva, neke od najstrašnijih ratnih dana i zločine koje je agresor vršio nad građanima glavnog grada Bosne i Hercegovine u periodu od 1992. do 1995. godine.
Preminuo Muharem Osmanagić, snimatelj koji je zabilježio opsadu Sarajeva
Čuveni redatelj Haris Pašović poručio je kako je Hare snimio neke od najvažnijih snimaka u historiji Bosne i Hercegovine i svjetskog ratnog novinarstva, "a nije imao mnogo svojih ličnih slika".
"Na najpoznatijoj, koju je napravio naš veliki fotograf Danilo Krstanović, Muharem Osmanagić Hare, štiti glavu od sunca majicom, i smije se Danilu u objektiv, onim svojim dragim osmijehom kojim je sve nas, svoje prijatelje i saradnike, veselio. Ta slika je sada svuda uz objavu o njegovom odlasku. Kao da nas Hare tješi, kao da kaže, nije to ništa, može i gore.... Hare, ali ja sam neutješan. Nedostajaće tvojoj porodici i svim tvojim prijateljima, tvoja jedinstvena dobrota, tvoje superiorno poznavanje snimateljske umjetnosti, tvoja neopisvo velika hrabrost i tvoja ogromna snaga. Nedostajaće nam tvoja ljubav koju si nam davao neposredno i bezrezervno. Nenadoknadivo je. Mnogo si rano otišao, Hare", napisao je Pašović.
Autorica Nerminka Emrić, koja je također bila ratna reporterka, biranim se riječima oprostila od Osmanagića:
"Zbogom druže, zbogom dobri... Muharem Osmanagić je čovjek koji je zabilježio cijeli rat u Sarajevu, svi ratni filmovi napravljeni poslije rata puni su upravo Haretovih snimaka, Muharem Osmanagić je institucija, on je zabilježio istoriju, stradanje Sarajeva, njegovi snimci su obišli svijet, on je jedan od najhrabrijih ljudi iza kamere... iza njega su ostale hiljade sati snimaka opsade Sarajeva. Hvala ti, Legendo, hvala ti na prijateljstvu na dobroti, tvom osmijehu. Zbogom, druže, vidimo se."
Reporterka Tina Jelin zapisala je:
"Dragi Hare, hvala na svemu. Hvala na hrabrosti u ratu, hvala na slikama koje su pokazale istinu, hvala na tvojoj skromnosti i želji da pomogneš. Hvala što smo imali šansu učiti, što si bio strpljiv i što si imao vremena da nas saslušaš. Čovjek s kojim se svaka prica cinila laganom, jednostavnom, jer on je takav bio. Uvijek s osmijehom, i kad je krenulo najgore. Putuj, druže i pozdravi Hakiju. Najbolji su sada gore."
Ona je još dodala vrlo, vrlo važnu poruku: "Sjećam se kad sam radila o opsadi Sarajeva, kazali su samo traži od Hareta, većina snimljenog u ratu, one najteže, nabrutalnije i najpotresnije slike, on je zabilježio. Nadam se da će se neko u ovoj državi napokon sjetiti pravih patriota koji su kamerom pričali istinu."
Ona je podijelila i snimke iz opsade koje je, uglavnom, bilježio Osmanagić. Video možete pogledati OVDJE, ali vas upozoravamo da su snimci izrazito uznemirujući i potresni.
Oglasili su se i iz Asocijacije snimatelja u BiH, iz koje su naveli:
"Posljednji pozdrav kolegi Muharemu - Haretu Osmanagiću koji je svojim radom ostavio neizbrisiv trag u našoj profesiji."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.