'Mladi ne vjeruju da se protestima nešto može promijeniti'

Radiosarajevo.ba
'Mladi ne vjeruju da se protestima nešto može promijeniti'

Anita Šunjić, apsolventica na Strojarskom fakultetu u Mostaru, pažnju je privukla je kada je zbog nedonošenja zakona o Jedinstvenom matičnom broju ( JMBG) otišla u Koln podržati tamošenje prosvijednike.

"Moji motivi su bili da konačno i ja izađem na ulicu i kažem što mislim, jer mladi u našoj državi, pogotovo u našem gradu, su jako uspavani. Svi bi smo htjeli nešto promjeniti, ali nitko neće da krene prvi. A onda, kad su počeli ovi prosvjedi rekla sam, dosta više da sjedim kući, hajde da i ja uradim nešto za sebe i za svoju državu, kaže Anita u razgovoru za Deutsche Welle.

Deutsche Welle: I, kakva su tvoja iskustva s prosvijeda?

Anita: Razočarana sam, jer naši mladi su još uvijek nekako nezainteresirani za ovo, misle da je ovo glupost i da mi bez veze izlazimo na ulicu. Realno bez veze je ako idemo samo da se deremo i ako pokušavamo agresijom nešto promjeniti. Trebao bi nam netko objasniti da ne trebamo koristiti psovke, podizati glas na takav način, jer samo će nas tada političari ignorirati.

Zbog čega su mladi u BiH pasivni?

Anita: Mladi se plaše izaći na ulicu, jer je malo u Mostaru nezgodno reći što misliš. Drugo, misle da nitko neće poslušati to što se priča, odnosno da nema odgovorne osobe u gradu kojoj bi se mogli obratiti za takvo nešto. A i mnogima je jako dobro čim nisu izašli da podrže proteste. Mladi su nekako poletjeli za pozicijama koje nude stranke. Znamo da danas kod nas ako imate neku pomoć od stranke, imate i posao, i onda, dosta njih ne želi izgubiti te pozicije, pa su ostali kod svojih kuća i nisu pokazali svoj stav.Koga smatraš odgovornim za stanje u zemlji; domaća političare, međunarodnu zajednicu, ili nekog trećeg?

Anita: Političari su samo iskoristili to što je narod pasivan i uspavan. Krivi smo svi mi koji smo dopustili takvo nešto, jer zna se da trebaju odgovarati oni nama, a ne mi njima. Oni trebaju raditi ono za što smo ih mi postavili. Međutim, oni su iskoristili svoje pozicije. A tko to ne bi iskoristio, kad jednostavno narod nije pazio na to. Narod je samo razmišljao o nekim nacionalističkim stavovima koji su totalno nebitni za državu, a ekonomija nam propada.

Hrvatska je prije nekoliko dana ušla u EU. Kako će to, po tvom mišljenju, utjecati na BiH; kako na političku elitu, a kako na mlade ljude?

Anita: Iskreno, jedino što će se promjeniti kod nas je to da će BiH još više imati problema s ekonomijom, jer neće moći ništa svoje plasirati u Hrvatsku, a realno, imat ćemo još više uvoznika, tako da nećemo vidjeti nikakav politički napredak od toga. Skoro svi naši političari ionako imaju dvojno državljanstvo, tako da će oni iskoristit te prednosti, a većina nas će još uvijek nekao živjeti kao i do sada, i mislim da će dosta mladih u ovoj  hercegovačkoj regiji napuštati BiH, i napustiti čak i Hrvatsku jer imaju pravo ići dalje.

Ima li BiH budućnost, može li ova zemlja postati prosperitena? Kako to postići?

Anita: Država mora imati rješenje,  jer ako ga ne bude ovo će sve pasti u vodu. Međunarodna zajednica bi trebala dati neke smjernice kako se ponašati demokratski, jer oni imaju iskustvo, i šta je ta normalna demokracija, a treba pustiti naš narod da ipak nađe neke mlađe ljude koji su željni pokazati znanje. Mlade kojima je više dosadno, koji su više siti tih nekih priča. Jer, realno ima toliko diplomiranih politologa, pa što ne bi iskoristili to.

Planiraš li ostati živjeti u BiH, ili otići vani?

Anita: Pa, ja volim ovu državu i ako već ovdje živim to je moj dom, i ne bi voljela odmah ići vani. Ako se pruži neka prilika normalno da ću otići na neko vrijeme. Ja se bavim muzikom, to je meni broj jedan u životu  i moji neki planovi su, uglavnom, vezani za umjetnost. Kad završim fakultet, potražit ću posao ovdje, ali sigurno neću tražiti pomoć stranaka u tome.

Hoćeš li u budućnosti biti politički aktivna?

Ne mogu reći da ću se politički aktivirati, jer još uvijek nisam spremna na takvo što, mislim nemam neko znanje o tome, ali ću i dalje ići na prosvijede.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak