Mihnea Ignat - rumunski dirigent u Sarajevu

Radiosarajevo.ba
Mihnea Ignat - rumunski dirigent u Sarajevu

Koncert kojim će orkestar Sarajevske filharmonije zaključiti sezonu 2012/2013, sudeći po najavljenim muzičarima i programu, mogao bi biti jedan od događaja za pamćenje

Osim što će kao solista nastupiti kineski virtuoz na violini Ning Feng, koncertom će ravnati rumunski dirigent Mihnea Ignat. Koncert će se održati u sarajevskom Narodnom pozorištu, u srijedu 19. juna, a dan nakon toga i u Zenici, u dvorani BNP-a. 

Program koncerta čine:  
W. A. Mozart: Uvertira "Čarobna frula"
N. Paganini: Koncert za violinu i orkestar no. 1, op. 6, D-dur
A. Dvorak: Simfonija No. 8, op. 88, G-dur

Rumunski dirigent mlađe generacije stekao je internacionalnu reputaciju, a posljednjih osam godina, ukoliko nije na turneji,  živi u Španiji gdje je rezident simfonijskog orkestra Univerziteta Alicante. Sa umjetnikom smo razgovarali nekoliko dana uoči sarajevskog koncerta.   

Minhea Ignat (1980.) je na nacionalnom Univerzitetu za muziku u Bukureštu studirao klavir, kompoziciju i dirigovanje, magistrirao kod rumunskog dirigenta Horia Andreescu. Već osam sezona obavlja funkciju muzičkog direktora filharmonijskog orkestra Univerziteta Alicante u Španiji. Među orkestrima kojima je dirigovao su orkestar RTÉ, Nacionalni orkestar Irske, Zagrebačka filharmonija, Toscanini filharmonija i svi simfonijski orkestri u Rumuniji. Od 2010. godine asistira maestru Dmitriju Kitajenku sa orkestrima poput Berlinske filharmonije, Minhenske filharmonije, Leipzig Gewandhaus, Gürzenich orkestrom, Filharmonijom Kopenhagena, Zagrebačkom filharmonijom i mnogim drugim. Vlada Rumunije proglasila ga je za ličnost godine na polju klasične muzike za 2010. godinu.

Razgovarala: Vesna Andree Zaimović za Radiosarajevo.ba 

Radisarajevo.ba: Iz vaše biografije vidimo da ste veoma aktivni. 

Ignat: Da, to je istina. Već naredne sedmice sam u Dublinu i s njihovim državnim simfonijskim orkestrom izvodim operni gala koncert, a nakon toga idem nazad u Španiju, u Alicante, gdje me očekuju 4 koncerta. Koncem jula vodit ću kurs kamerne muzike, a nakon toga se nadam da ću se uspjeti malo odmoriti. Ne žalim se, takav je današnji život dirigenta. S jedne strane, lijepo je putovati u različite gradove i raditi sa različitim orkestrima, ali s druge strane pomalo se umorite od hotela i aviona. No svaki put me obuzme isto uzbuđenje kada se nađem pred novim orkestrom. 

Radisarajevo.ba: Da li obično pronađete vremena za upoznavanje sa gradom? 

Ignat: Da, nastojim da uhvatim ponešto. Stari dio grada Sarajeva sam već istražio. Dok sam dirigovao sezonu u Dominikanskoj republici upoznao sam, naime, nekolicinu muzičara koji dolaze iz Srbije, pa kad sam nedavno na Facebookui objavio da idem u Sarajevu, svi su mi se oni javili sa preporukama šta treba da vidim i šta treba da jedem (smijeh). Baščaršija i ćevapčići - to su mi preporučili  

Radisarajevo.ba: Da li, kao Rumun, možete prepoznati neke zajedničke karakteristike Balkana, balkanski duh u obje zemlje?  

Ignat: Naravno, taj duh se može osjetiti i u Sarajevu, Zagrebu... Iako Rumuni nisu slavenski narod i imamo drugačiji jezik, ipak smo u smisli karaktera slični. Snažne emocije, vulkanska raspoloženja, toplina u međuljdskim odnosima - to se osjeti i u radu s ovdašnjim orkestrima.        

Radiosarajevo.ba: Simfonija koju ste odabrali za ovaj koncert je veoma atraktivna - možete li nam je predstaviti? 

Ignat: S obzirom da je solističko djelo je već bilo dogovoreno (Paganini: Koncert za violinu i orkestar, op. aut.), kao i Mozartova uvertira, u takvim situacijama uvijek nastojim da kroz ostatak programa sklopim neku priču. Odabrao sam Dvoržaka, jer je njegova muzika veoma topla i slavenska. U ovoj simfoniji mogu se čuti mnogi karakteristični motivi češke narodne muzike koji su očaravajući. Iako se Osma simfonija popularno naziva 'Engleska', ona nema baš puno veze sa Engleskom, osim da je tamo praizvedena. Ona je divan primjer istočnoevropske muzike, kao, uostalom i mnoga druga Dvoržakova djela.  

Radiosarajevo.ba: Osma simfonija je poprilično komplikovana za izvesti - kako u tom smislu vidite orkestar Sarajevske filharmonije? Hoće li uspjeti odgovoriti vašim zamislima? 

Ignat: Zašto mislite da ne bi mogli? Znam historiju orkestra i probleme kroz koje prolazi, ali ovaj orkestar ima izvrsne potencijale. Na dosadašnjim probama koje sam imao mnoge smo stvari uspješno postavili. Znate, ovaj me orkestar pomalo podsjeća na uspavanog zmaja! Može biti opasno, ali ako znate kako da ga probudite na pravi način, možete na njemu i da poletite. To je, inače, najteži dio posla za nas dirigente. 


Radiosarajevo.ba: Prvi put nastupate sa kineskim virtuozom Fengom? 

Ignat: Da ovo je naš prvi susret. Čuo sam mnogo o njemu, pregledao neke snimke na internetu i zaista mi je drago da ćemo se upoznati i zajedno muzicirati. Veoma je dobar solista i to će biti privilegija, kako za orkestar, tako i za publiku, pogotovo što ćemo ga čuti u Paganinijevom djelu koje je tehnički veoma zahtjevno i bravurozno. 

Radiosarajevo.ba: Kao pripadnik mlađe generacije dirigenata, da li imate svoj stav o uticaju novih medija na klasičnu muziku. U kolikoj mjeri vam internet i društveni mediji mogu pomoći? 

Ignat: Za mene je fundamentalno da budem u kontaktu sa novim tehnologijama. Ne mogu da zamislim da je drugačije, jer to bi značilo kao da se vozite kočijama u vrijeme kada su izmišljeni automobili. Naravno, automobili imaju i svoju lošu stranu, tako je i sa internetom, ali više je prednosti. U profesionalnom smislu mi veoma pomaže, olakšava komunikaciju, može se koristiti u promotivne svrhe. U posljednje vrijeme najviše informacija dobijem s twittera.  

Radiosarajevo.ba: Najljepša hvala na vašem vremenu, želimo vam uspješan koncert. 

Informacije o ulaznicama potražite na ovom linku

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak