Ivica Propadalo: Sarajevo će biti kao što je nekad bilo
Ivica Propadalo, muzičar i likovnjak porijeklom iz Livna, najpoznatiji je po bendu Teška industrija i statui hrvatske muzičke nagrade Porin koju je izradio. U Sarajevu je završio elektrotehniku, radio potom u Livnu u rudniku, dvije godine u Končaru i 10-ak u INA-i kao inžinjer. Završio je nižu muzičku školu za harmoniku, zatim u Splitu učio gitaru i bas od Dikana Radeljaka, o kojemu novinaru agencije Anadolija kaže da je bio izuzetan profesor i muzičar.
U Sarajevu, paralelno uz studij, svirao je u grupi Kod, pratećem bendu Zdravka Čolića i Kemala Montena, da bi ga gitarist Hadžiabdić pozvao u Tešku industriju, danas respektabilan bend u regiji, u kojem svira bas. Zaslužio je status slobodnog umjetnika, sretan je čovjek, kaže, jer je ostvario san da mu hobi postane profesija.
Zagreb, Sarajevo i obrnuto
"Kroz diskusiju o Zagrebu i Sarajevu sa Đelom Hadžiselimovićem i Ismetom Efendićem, sarajevskim studentima, koji kao i ja žive u Zagrebu, došli smo na ideju da bi bilo dobro napraviti gostovanje Zagreba u Sarajevu. U početku je to, kako se Đelo bavi filmom, bio samo filmski projekt. Budući da se jako puno filma događa u Sarajevu, koje je filmski grad, odlučili smo festival proširiti gostovanjem koncerata, predstava i knjiga", ispričao je Propadalo kao organizator ovog festivala.
Prošle godine u decembru bilo je prvo gostovanje Sarajeva u Zagrebu gdje je nastupio sarajevski Magacin Kabare, održana promocija knjige i prikazani filmovi. Ove godine u Sarajevu je održan koncert Gopca i njegova likovna izložba, Milana Vlaović predstavila je knjigu, premijerno prikazan film Sonja i bik, a nastupili su i Crveni nosevi.
"Đelo je izišao iz projekta, ostali smo Efendić i ja, i ove godine napravili festival uz skromni budžet od 10-ak tisuća eura", rekao je Propadalo.
Ove godine 9. - 13. septembra u Zagrebu, u novom ljetnom kinu Tuškanac, gostuje Magacin Kabare, grupa Android paranoid s izložbom likovnih radova bubnjara, zatim Laka i Mirela, te Sarajevo Film festival s pobjedničkim filmom kojim će otvoriti festival.
"Sarajevo je bilo otvoreno, grad ekspanzije, raje, druženja, tu je bio Dom mladih koji je preokrenuo sve. U dvorani bi bilo po 4-5 tisuća ljudi, a vani ih je još toliko čekalo jer nisu mogli ući. Bili su tu Indexi i Bijelo dugme. Sretan sam da sam živio u Sarajevu od '69. - '75. i udahnuo ga. Nisam mislio da će se Sarajevu desiti to što se desilo. Nepojmljivo je kako su se stvari izdogađale. Ali, Sarajevo je ostalo šarmantno, lijepo, s noćnim životom, nije izgubilo duh, ljudi rade dobre filmove, glazba je malo u stagnaciji, ali pojavila se Dubioza kolektiv, vrsni bend. Sarajevo opet ide prema onom gdje je nekada bilo", ispričao je Propadalo čiji nećaci trenutno žive u Sarajevu i ne žale se na život.
"Rat je sigurno učinio svoje, da su se narodi zatvorili za sebe, u odnosu na 70-te kad se nije gledalo koja je cura, nego je li zgodna", zaključio je Ivica.
Čovjek s najviše Porina u stanu
Kad ga je posjetila novinarka u njegovom ateljeu, začudila se broju Porina koje je zatekla. Upitala je Propadala za što je dobio sve te muzičke nagrade, a on joj odgovorio da on izrađuje Porine.
Kako je došlo do skulpture Porina, vodeće hrvatske diskografske nagrade, Propadalo je pojasnio:
"Sarajevo sam napustio '75., došao u Livno i osjetio prazninu nakon muzike. Prijatelj akademski slikar me nagovorio na crtanje, dao mi bojice, kistove i tako je krenulo. U Zagrebu sam kasnije upoznao Miroslana Lilića i Mariju Nemčić koja mi je dala šansu da napravim Porina. Prije toga nisam radio skulpturu, iako je mamina klesarska familija s Brača doselila u Livno. Uzeo sam 10-ak knjiga i proučio tko je Porin, koji je osim istoimene opere Lisinskog, vojskovođa koji je Hrvate poveo u oslobođenje od Franaka. Na Porinu se vidi da ima veze s ovim prostorom. U Croatia Recordsu sam napravio stotine oprema za cd-ove, i tako su stvari krenule. Moj štand hrvatske turističke zajednice i treću godinu je aktualan i pokupio je puno međunarodnih nagrada, od Londona do Varšave, Kijeva i Beograda. U Sarajevu sam postavio prve scenografije za TV1."
Svake godine Porin izgleda drugačije, ove godine je bio od crnog kristala sa platinom.
Teška industrija
Ivica za Tešku industriju upravo radi logotip povodom 40 godina od osnivanja grupe koje će obilježiti u rujnu i nastupom u Lisinskom 15.10. sa gostima, Kemalom Montenom, Zdravkom Čolićem, Željkom Bebekom i Zoranom Predinom. Ovo sada je bend kojega su Nedžad Hadžiabdić i Propadalo pokrenuli prije sedam godina s pjevačicom Leom Mijatović s kojom rade već treći album. U bendu je Fran Šokić i Robert Domitrović, a Vajta živi u Hamburgu.
U Herceg Novom se već 20 godina održava festival Sunčane skale, međunarodni, ali malo poznat festival na kojem učestvuje 11 zemalja; predstavnici iz Amerike, Engleske, Njemačke, Azerbejdžana, Rusije i zemalja iz cijele regije. Teška industrija uvjerljivo je pobijedila s Kemalom Montenom i singlom Majske kiše na tom festivalu na kojem su glasale sve nabrojane zemlje.
Sljedeći sarajevski koncert Teške industrije održat će se u Domu mladih 25. 10. ove godine.
"Rano sam izgubio oca, pa mati i brata. Kad odem u Livno, to je 5-6 puta godišnje, uhvati me tuga jer odem na groblje. Prije dvije godine Teška industrija je imala meni najdraži koncert za Dan Livna, kad se cijela okolica spustila na trg. Bez obzira što su se svi gradovi iza rata promijenili, Livno je čudesan grad, grad s dušom i kulturom, u kojem je rođeno puno slikara i glazbenika", rekao je Propadalo.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.