FOTO: Modni dizajner Izet Curi svojim kreacijama osvojio Pariz

Radiosarajevo.ba

Trnoviti životni put je Izeta Curija, poznatog modnog dizajnera, odveo od malog kosovskog sela Drubnjok do Pariza, gdje je stekao svjetsku slavu. U razgovoru za Anadolu Agency (AA) Curi je govorio o tome kako je počeo učiti krojački zanat, počecima u Parizu, saradnji sa slavnim ličnostima...

Curi je 1948. godine rođen u kosovskom selu Drubnjok, odakle je s porodicom odselio u Skoplje, gdje je odrastao i počeo profesionalnu karijeru. S dizajnerskim zanatom se upoznao 1964. godine kod skopskog majstora Strahila Jakimovskog Calea, a obuku je kompletirao kod Branka Angelovskog.

Ovaj svjetski poznati modni dizajner je od skopskog krojača postao ugledni dizajner i napravio brend u kolijevci mode Parizu. Zanimljivo je da je u ovaj posao ušao majčinom naredbom, a ne svojom voljom.

"Oca sam izgubio u zemljotresu 1963. godine u Skoplju. Majka je ostala s osmero djece i od nas je tražila da što prije naučimo neke zanate od kojih ćemo živjeti. Mene je uputila da učim krojački zanat, što mi i nije bio rad izbor, ali se nisam protivio. Mogu reći da sam sretan čovjek. Imao sam dobre majstore koji su me naučili poslu, ali i naveli da ga zavolim", kazao je Curi.

Put u Pariz i svjetska slava

Ističući kako je odlučio da podigne ljestvice u profesionalnim dosezima, Curi je kazao da je 1972. godine odlučio da ide u Pariz, kolijevku mode. Prisjećajući se tih teških dana, Curi kaže da je na put krenuo s novcem dovoljnim za kartu u jednom smjeru i nešto malo džeparca. Ubrzo je u "gradu svjetlosti" ostao bez novca i uprava hotela mu je zbog duga oduzela dokumente i stvari i izbacila ga na ulicu.

"Dvije godine sam se pripremao za put u Pariz. Kada su me izbacili iz hotela, otšao sam u ambasadu Jugoslavije, gdje je radio jedan poznanik mog majstora iz Skoplja. On me uputio da pomoć tražim od jednog Jugoslavena koji je imao fabriku u Parizu. Tamo sam dobio i prvi posao", kazao je Curi.

Međutim, tada mlađahni Curi nije uspio da se snađe s modernim šivaćim mašinama i šef ga je ubrzo poslao u krojačku radnju koja je radila na tradicionalni način s iglama, u čemu je on bio veoma dobar. Krojenjem samo jednog odijela pokazao je o kakvom se talentu i njegovo odijelo je s divljenjem primljeno u francuskoj modnoj kući Hermes, odakle mu stiže i ponuda za posao, koju prihvata. Novi poslodavac mu je otplatio dugove u hotelu i ponovo je dobio svoje dokumente.

Tokom četverogodišnjeg rada u Hermesu, Curi je dobro zarađivao, ali i pohađao dodatnu nastavu za napredovanje u poslu.

Curi kaže da se ubrzo upoznao i s poznatim modnim dizajnerom Thierryjem Muglerom, koji je imao veliku ulogu u njegovom napredovanju i koji ga je uveo u elitno društvo. Tada je počeo kreirati odjeću za filmove i pozorišta.

Richard Berry, Isabelle Adjani, Christopher Lambert, Josiane Balasko, Gerrard Depardier, Emir Kusturica su samo neka od imena s kojima je Curi sarađivao. On je 1997. godine izdao i prvu kolekciju "Haute Coutere" u saradnji s poznatim dizajnerom Jeanom Paulom Gaultierom.

Cilj je bio preživljavanje, a ne slava

Ugledni modni dizajner Curi tvrdi da se tim poslom počeo baviti da bi preživljavao od svog rada, a da je slava stigla kao plod predanosti i upornosti koju je pokazao.

"Dobio sam mnoge nagrade, posebno u svijetu filma i festivala, ali to mi ne predstavlja nešto posebno. Kada radite u poznatoj modnoj kući, onda imate priliku da se i upoznate s važnim osobama i ja sam to i iskoristio", kazao je Curi, koji ističe da je posebno ponosan na 12-godišnju saradnju s francuskom vojskom i uniforme koje je kreirao za pilote elitne jedinice "Patrulle de France".

Prenošenje znanja na mlađe generacije

Curi danas živi u Skoplju, gdje je otvorio Međunarodni modni institut "Izet Curi", a ranije je i na Kosovu pokrenuo modnu školu "Design Factory".

"Želim da svoju poslovnu eru završim u Skoplju, tamo gdje sam i počeo. Moj je dug da ovdje otvorim školu mode", kazao je Curi i dodaje da će od naredne godine s radom početi i trogodišnja akademija na koju će dovoditi i francuske profesore kako bi mladima ponudio priliku da se dokazuju u različitim granama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak