FOTO: Modni dizajner Izet Curi svojim kreacijama osvojio Pariz
Trnoviti životni put je Izeta Curija, poznatog modnog dizajnera, odveo od malog kosovskog sela Drubnjok do Pariza, gdje je stekao svjetsku slavu. U razgovoru za Anadolu Agency (AA) Curi je govorio o tome kako je počeo učiti krojački zanat, počecima u Parizu, saradnji sa slavnim ličnostima...
Curi je 1948. godine rođen u kosovskom selu Drubnjok, odakle je s porodicom odselio u Skoplje, gdje je odrastao i počeo profesionalnu karijeru. S dizajnerskim zanatom se upoznao 1964. godine kod skopskog majstora Strahila Jakimovskog Calea, a obuku je kompletirao kod Branka Angelovskog.
Ovaj svjetski poznati modni dizajner je od skopskog krojača postao ugledni dizajner i napravio brend u kolijevci mode Parizu. Zanimljivo je da je u ovaj posao ušao majčinom naredbom, a ne svojom voljom.
"Oca sam izgubio u zemljotresu 1963. godine u Skoplju. Majka je ostala s osmero djece i od nas je tražila da što prije naučimo neke zanate od kojih ćemo živjeti. Mene je uputila da učim krojački zanat, što mi i nije bio rad izbor, ali se nisam protivio. Mogu reći da sam sretan čovjek. Imao sam dobre majstore koji su me naučili poslu, ali i naveli da ga zavolim", kazao je Curi.
Put u Pariz i svjetska slava
Ističući kako je odlučio da podigne ljestvice u profesionalnim dosezima, Curi je kazao da je 1972. godine odlučio da ide u Pariz, kolijevku mode. Prisjećajući se tih teških dana, Curi kaže da je na put krenuo s novcem dovoljnim za kartu u jednom smjeru i nešto malo džeparca. Ubrzo je u "gradu svjetlosti" ostao bez novca i uprava hotela mu je zbog duga oduzela dokumente i stvari i izbacila ga na ulicu.
"Dvije godine sam se pripremao za put u Pariz. Kada su me izbacili iz hotela, otšao sam u ambasadu Jugoslavije, gdje je radio jedan poznanik mog majstora iz Skoplja. On me uputio da pomoć tražim od jednog Jugoslavena koji je imao fabriku u Parizu. Tamo sam dobio i prvi posao", kazao je Curi.
Međutim, tada mlađahni Curi nije uspio da se snađe s modernim šivaćim mašinama i šef ga je ubrzo poslao u krojačku radnju koja je radila na tradicionalni način s iglama, u čemu je on bio veoma dobar. Krojenjem samo jednog odijela pokazao je o kakvom se talentu i njegovo odijelo je s divljenjem primljeno u francuskoj modnoj kući Hermes, odakle mu stiže i ponuda za posao, koju prihvata. Novi poslodavac mu je otplatio dugove u hotelu i ponovo je dobio svoje dokumente.
Tokom četverogodišnjeg rada u Hermesu, Curi je dobro zarađivao, ali i pohađao dodatnu nastavu za napredovanje u poslu.
Curi kaže da se ubrzo upoznao i s poznatim modnim dizajnerom Thierryjem Muglerom, koji je imao veliku ulogu u njegovom napredovanju i koji ga je uveo u elitno društvo. Tada je počeo kreirati odjeću za filmove i pozorišta.
Richard Berry, Isabelle Adjani, Christopher Lambert, Josiane Balasko, Gerrard Depardier, Emir Kusturica su samo neka od imena s kojima je Curi sarađivao. On je 1997. godine izdao i prvu kolekciju "Haute Coutere" u saradnji s poznatim dizajnerom Jeanom Paulom Gaultierom.
Cilj je bio preživljavanje, a ne slava
Ugledni modni dizajner Curi tvrdi da se tim poslom počeo baviti da bi preživljavao od svog rada, a da je slava stigla kao plod predanosti i upornosti koju je pokazao.
"Dobio sam mnoge nagrade, posebno u svijetu filma i festivala, ali to mi ne predstavlja nešto posebno. Kada radite u poznatoj modnoj kući, onda imate priliku da se i upoznate s važnim osobama i ja sam to i iskoristio", kazao je Curi, koji ističe da je posebno ponosan na 12-godišnju saradnju s francuskom vojskom i uniforme koje je kreirao za pilote elitne jedinice "Patrulle de France".
Prenošenje znanja na mlađe generacije
Curi danas živi u Skoplju, gdje je otvorio Međunarodni modni institut "Izet Curi", a ranije je i na Kosovu pokrenuo modnu školu "Design Factory".
"Želim da svoju poslovnu eru završim u Skoplju, tamo gdje sam i počeo. Moj je dug da ovdje otvorim školu mode", kazao je Curi i dodaje da će od naredne godine s radom početi i trogodišnja akademija na koju će dovoditi i francuske profesore kako bi mladima ponudio priliku da se dokazuju u različitim granama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.