Enisa Bukvić: Pisanje kao terapija

Radiosarajevo.ba
Enisa Bukvić: Pisanje kao terapija


Književnica Enisa Bukvić, s trenutnom adresom stanovanja u Rimu, svoju ljubav prema pisanju pretočila je u nekoliko knjiga u kojima uglavnom piše o svom iskustvu, Bosni i Hercegovini i njenom multikulturnom identitetu, piše Fena.

Iako je u Italiji, kaže, teško biti književnik, od pisanja ne odustaje i tome se posvećuje u slobodno vrijeme.

"Od književnosti ne živim, nego pišem u slobodno vrijeme. Za vrijeme praznika, vikenda i mojih godišnjih odmora promoviram knjige u Italiji i BiH. Imala sam i promocije u Crnoj Gori, zatim među bh. dijasporom - dvije u Holandiji i dvije u Švedskoj ", kaže Enisa Bukvić, koja je rođena u Bijelom Polju (Crna Gora), a od svoje druge godine je živjela u Brčkom.

Od 1987. živi u Rimu, gdje je na Univerzitetu La Sapienza završila postdiplomske studije iz oblasti nauke o ishrani. Radi za Međunarodnu organizaciju za migracije, a veoma je aktivna u bh. dijaspori kako kroz inicijative u Italiji, tako i na svjetskom nivou.

Upravo u svojoj knjizi Naš put kroz lično iskustvo nastoji pomoći našim ljudima izgubljenim u iseljeništvu ne samo da sagledaju bolje sadašnjost već i da izbjegnu povratak tragične prošlosti. U knjizi govori o multietničkom identitetu koji je oduvijek postojao na ovim prostorima a koji u globalizaciji, smatra, treba da postoji i u cijelom svijetu.

Prvo izdanje ova knjiga je doživjela na italijanskom jeziku i u Italiji je promovirana 40 puta. Osim ovih, objavila je prošle godine i knjige na italijanskom jeziku Io, noi, le alter, te Linguamadre duemilladodici, racconto Mirsada.

"Prvo sam objavila 2008. knjigu Il nostro viaggo na italijanskom, a potom 2011. na bosanskom jeziku pod nazivom Naš put. Jednostavno sam imala potrebu da počnem pisati, jer pisanje koristim kao terapiju", kaže Enisa Bukvić.

Ovih dana je počela da piše novu knjigu na italijanskom jeziku. Radi se o zbirci priča iz njenog života i nekih osoba bliskih i poznatih autorici.

"Teme su vezane za dijasporu, identitet, hranu, bh. tradiciju, mentalitet", pojašnjava Bukvić.

Iz trenutne perspektive, situaciju u BiH vidi teškom, ali smatra da je i u Italiji situacija složena, s obzirom na ekonomsku krizu i sve veći broj nezaposlenih.

Slijedeće godine se, kaže, namjerava vratiti u Bosnu i Hercegovinu, u Mostar.

"Želja mi je da prenesem znanje i iskustvo u BiH koje sam stekla školujući se, živeći i radeći u Italiji više od 25 godina", ističe  ona.

Mladima u BiH poručuje da treba da se obrazuju, da imaju svoje snove i vjeruju da će ih realizovati.

"S obzirom na situaciju kakva jeste, treba se mijenjati i na sebi raditi. Moramo svi, a posebno mladi, postati humani, solidarni, tolerantni, smanjiti konzumizam, a razviti kreativnost. BiH ima veliko prirodno i kulturno bogatstvo, posebno multikulturalnost. Mladi treba da budu svjesni toga te da to blago njeguju i čuvaju", istakla je Enisa Bukvić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak