Emir Salkić, projektant Roditeljske kuće: Pomažem onim što najbolje znam - arhitekturom

Radiosarajevo.ba

Arhitekta Emir Salkić, uz pomoć kolega iz ateljea Normal arhitektura,  potpisuje projekt Roditeljske kuće u Sarajevu, čije se svečano otvaranje očekuje 26. aprila. 

Ovaj projekt je nastao nakon što su predstavnici Udruženja Srce za djecu koja boluju od raka u Federaciji Bosne i Hercegovine iznijeli ideju o ovakvom tipu objekta prije pet godina, a Salkić ih je odmah nazvao i preuzeo odgovornost na sebe, bez da je mislio o novčanoj naknadi.

"Prva pomisao mi je bila da kroz struku pomognemo nekome. Ne samo mi u ateljeu, nego i druge naše kolege su imale priliku pomoći u bilo kojim projektima da se radi. Svakako jedan takav projekt, koji je prije svega pomoć, bi trebao imati i tu stručnu stranu. Znam kako ti humanitrani projekti prolaze inače i kako se odvija čitava priča oko toga. Ali htio sam da pomognem onim što najbolje znam raditi - arhitekturom", govori arhitekta Salkić za Radiosarajevo.ba.

Objekt Roditeljske kuće, čija je izgradnja u završnoj fazi, je prvi tip takve građevine u Bosni i Hercegovini.

Sarajevo: Svečano otvorenje Roditeljske kuće sredinom mjeseca aprila (FOTO)

"Kada se govori o dizajnu, to je uvjetno rečeno smještajni kapacitet prilagođen i proširen za određenu populaciju stanovništva koji će tu boraviti. Nije to bio pretjerano težak zadatak, ali i da je bio, ne bi se mjerili po tome, radili bi najbolje što znamo", dodaje Salkić.

Kako će u objektu boraviti roditelji i djeca koja se liječe na Hematoonkološkom odjeljenju Pedijatrijske klinike u Sarajevu, moralo se razmišljati i o pratećim prostorijama u okviru kuće.

"Smještaj je svakako primarna funkcija, ali pošto je specifičan položaj djece i roditelja, bitan je taj drugi segment, da oni ne misle o onome što ih je zadesilo. U sklopu toga, postoji dnevni boravak za druženje, i u suterenskoj etaži koja je prirodno osvjetljenja, je jedna prostorija koju mogu koristiti za radionice, terapije, konferencije... za šta god požele, kako bi njihovi dani brže prolazili" govori arhitekta.

Ekipa iz arhitektonskog atelja Normal arhitektura ne želi ostavljati pečat na objektima, po kojem bi oni bili prepoznatljivi

"Naše projekte, koji izlaze iz naših olovaka, prilagođavamo onome što se zahtjeva od nas. Postavljamo pitanja sebi, šta je njegova namjena, geografska pozicija, zahtjev korisnika... To se desilo i sa Roditeljskom kućom, koja je nastala uglavnom na papiru bez lokacije. Kad smo počeli projektirati, 2011. godine, kada sam se javio Udruženju Srce za djecu koja boluju od raka u FBiH, imali su određena sredstva, nije bilo lokaliteta. Projekt smo napravili na zamišljenoj lokaciji. Kasnije smo ga morali adaptirati kada smo dobili konkretan lokalitet. Smatramo da dizajn nije samo nečija mašta iz ateljea, nego odgovor na potrebe", pojasnio je Salkić.

Kada arhitekta Salkić govori o radu s Udruženjem Srce za djecu koja boluju od raka u FBiH, govori "mi".

"Postao sam faktički dio te vrijedne ekipe, koja ima humanu misiju. Obilježili smo u proteklom vikendu Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka, te smo posjetili Roditeljsku kuću. Čuo sam divne komentare roditelja, koji kažu da je to nešto što će im iole olakšati teške dane", rekao je Salkić.

Nada se Salkić da saradnja s Udruženjem neće prestati ni kada se kuća otvori, te da će se odazivati i kolege arhitekte, koje su pomagali na dizajnu svakog apartmana posebno. 

"Imamo u planu da organiziramo radionice, škole arhitekture za mališane, pa možda neko odluči i da se obrazuje u tom smjeru", dodao je arhitekta Emir Salkić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak