Boštjan Botas Kenda: 'Dizajn je svuda oko nas'
Drugog dana SOS Dizajn Festivala u Meeting Pointu je održano predavanje slovenačkog grafičkog dizajnera i profesora na odsjeku Vizuelne komunikacije na Akademiji likovnih umjetnosti i dizajna u Ljubljani, Boštjana Botasa Kende.
Boštjan Botas Kenda je rođen u Ljubljani 1963. Diplomirao je Editorial graphics na Instituto Europeo di Design, Milano, Italija, a danas predaje grafički dizajn na Akademiji likovnih umjetnosti i dizajna, Arhitektonskom fakultetu i Fakultetu prirodnih nauka i tehnologije u Ljubljani. Od 1991. je osnivač i partner Studiobotas-a, studija za grafički dizajn koji se koncentrira na slovo kao vizuelni znak, knjigu kao grupu vizuelnih činjenica i grad kao sistem identiteta.
Ovaj iskusni dizajner, poznat i po tome što ne radi u svrhe marketinga, obraćanje brojnim studentima i studenticama započeo je priznanjem da mu je „merak“ što se dešava ovakav događaj“, istaknuvši da mu je Sarajevo dobro poznata sredina, budući da je više puta sarajevskim studentima i studenticama držao radionice.
Predavanje Boštjana Botasa Kende, Signalizacija - identitet grada, bavilo se uticajem grafičkih intervencija na ukupan vizuelni identitet grada, te značajem koji grafički dizajneri imaju u uređenju odnosa u društvu, djelujući u saradnji sa arhitektima i ocima urbanističkog planiranja. Grafičke intervencije u urbanom prostoru često daje jedinstven identitet jednom gradu, a u njih ulazi sva signalizacija, od saobraćajnih znakova, obavijesti o kulturno-historijskim spomenicima, markiranja biciklističkih staza i prilaza za osobe sa invaliditetom, pa do oznaka za javni toalet. Ukratko, sve ono što ljudima informacijski pomaže da se snađu u gradu, a funkcioniše na principima jasnosti i pamtljivosti.
Dobar primjer uspješno izvedene signalizacije je dekoracija u metro stanici pariške Place de la Concorde, gdje renesansna tipografija upućuje da se tačno iznad nalaze najvažniji muzeji Pariza, iznio je između ostalog Botas na predavanju.
Na pitanje zašto se ne bavi marketinškim dizajnom, Boštjan odgovara da je pobjegao od dizajna definisanog kao "servis industrije", budući da takva definicija onemogućava razvoj dizajna kao sociološke kategorije.
Za naš portal, Boštjan Botas Kenda slikovito pojašnjava šta sve spada u grafičke intervencije u jednom gradu:
"Po dolasku u Sarajevo, sjeo sam u taksi i taksista me pitao šta to nosim sa sobom, bazuku ili šta, a kad sam mu odgovorio da su to materijali koji mi trebaju za predavanje o grafičkom dizajnu, stao je, ugasio auto i tražio da mu objasnim šta je tačno grafički dizajn. Odgovorio sam mu da izađe iz auta i pogleda oko sebe. Sve oko nas je grafički dizajn."
A kako znamo da li je grafički dizajn koji nas okružuje u jednom gradu uspješno izveden?
"Uspješnost informacijskog dizajna u jednom gradu mjeri se kvalitetom života u tom gradu, odnosno time koliko dobro se razumijeva taj grad zahvaljujući signalizaciji. Također, dizajner iza takve signalizacije mora biti nevidljiv. Kao kad čitate knjigu, ne smijete osjetiti da je tu dizajner upleo svoje prste, dizajn vas ne smije maltretirati."
Nakon što smo se na predavanju upoznali sa uspješnim primjerima intervencija u gradu kakve se nalaze u Lyonu, Ljubljani, Parizu, pitamo Kendu šta misli koliko je takva signalizacija uspješno izvedena u Sarajevu te kako se to može postići.
"Sarajevo je u urbanističkom planiranju prije rata imalo jedno predivno pravilo koje se zvalo "pravo na pogled", što je nužno zbog njegovog položaja, ali govori i o tome u kom smjeru treba razmišljati kad je riječ o gradskoj signalizaciji. A da bi ona bila izvedena uspješno, treba kontinuirano razmišljati, analizirati vizuelni identitet grada, istovremeno izmičući trendovima globalizacije i korporacijama koje žele zasjeniti sve ostale kulise", zaključuje Kenda.
Pored Boštjana Botasa Kende, predavanje je održala i produkt dizajnerica Dejana Kabiljo, a predavanje Mirka Ilića je otkazano jer usljed vanredne situacije koja posljednjih dana vlada u New Yorku, nije mogao uzletjeti. Organizatori SOS Festivala najavili su Ilićev dolazak sredinom novembra.
Vezano:
Slavimir Stojanović, dizajner koji nasmijava
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.