Antenat: Muzičku inspiraciju nalazimo na svakom koraku
Večeras, 9. marta, u sarajevskom će Kriterionu nastupiti zagrebački ska-dub-reggae bend 'Antenat'. Bend je 1997. godine osnovala skupina prijatelja iz zagrebačkog kvarta Špansko.
Počeli su kao standardni rock-kvartet s bubnjem, basom, gitarom i vokalom, a s vremenom se postava širila, mijenjajući muzičke stilove. Bend je sve više nastupao, profilirajući vlastiti muzički izraz koji danas nazivaju –subreggae.
Bend 'Antenat', nakon dva uspješna albuma, 'Subing' (2006.) i 'Karavana' (2008.), te velikog broja koncerata po Hrvatskoj i šire, predstavlja svoj novi album pod nazivom 'Izlet', koji izlazi u aprilu ove godine, a uoči večerašnjeg koncerta, porazgovarali smo sa Nenadom Kovačićem (vokal i udaraljke).
U nastavku čitajte pozadinu njihove muzičke priče.
Razgovarala: Lejla Čolak, Radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba: Za one koji ne znaju, ko su/je 'Antenat'?
Kovačić: Ukratko, osmero do jedanaesteročlani bend (kada smo u punom sastavu) iz Zagreba, koji prije svega voli muziku i svira zato što voli muziku. Bend koji će i dan danas neki osloviti kao 'mladi zagrebački bend'.
Radiosarajevo.ba: Kako se javila sama ideja za nastanak benda?
Kovačić: Kada smo osnovali bend imali smo 13 godina i razlozi za osnivanje benda u tim godinama su manje viši isti: želiš postat' rocker. U to doba nije bilo toliko mladih bendova kao danas, imati bend tada je bilo nešto posebno. Bar je meni to tako ostalo u sjećanju. Htjeli smo stvarati i družiti se. Ideja o osnivanju benda je potekla od bubnjara Bojana.
Radiosarajevo.ba: Vaš je muzički izraz specifičan po eklektičnosti i spajanju različitih muzičkih struja. Možete li nam reći nešto više o tome?
Kovačić: Nikad ne prilazimo stvaranju planski i nemamo nikakav recept za kreativnost. Na primjer: 'E, mogli bi u ovu novu stvar malo pomiješati drum and basa i reggaea, a u ovu drugu ćemo ubaciti malo ska ritma radi dinamike na koncertu'. To se kod nas ne dešava. Neke stvari nastaju pomalo stihijski, neke stvari nastaju po godinu, dvije, neke u jednom sessionu, neke doma s gitarom ili pred kompjuterom. Pretpostavljam da je najočitiji razlog spajanja različitih muzičkih struja taj što zaista svi imamo drugačiji muzički background. Onako kako trenutno zvučimo odraz je mnogih životnih faktora svih nas kao pojedinaca, ne samo muzike koju trenutno slušamo.
Radiosarajevo.ba: Koja su muzička imena u periodu nastanka i razvoja benda bila vaša najveća inspiracija?
Kovačić: Nismo nikada crpili inspiraciju svjesno, niti smo ikada bili u fazi da možemo reći: eto taj bend je naš uzor. Mislim da muzičar treba jednostavno puno slušati i imati otvorene uši. Tada nailaziš na inspiraciju na svakom koraku, na svakom koncertu, na svakom sessionu, pri svakom muziciranju s nekim. Nekako dijelim bendove, odnosno muziku općenito na inspirativnu i neinspirativnu, pa mogu reći da su na nas utjecali svi bendovi koje smo doživjeli kao inspirativne, a takvih je mnogo i brojka stalno raste.
Jednostavniji način da odgovorim na ovo pitanje je da jednostavno nabrojim nekoliko manje ili više poznatih imena, koja su u pojedinoj fazi definitvno utjecala bar na jedan sloj našeg zvuka: RATM, Manu Chao, Massive Attack, Pearl Jam, Sublime, Zenzile, Mei tei sho, Darkwood Dub, Haustor, Fela Kuti i potomci, Mercury Program, Trtoise... mogao bih do unedogled.
Radiosarajevo.ba: Koliko se sam bend promijenio u 16 godina postojanja?
Kovačić: Bend sa jako promijenio jer je to stvarno puno vremena. Mi smo počeli kao rock kvintet i to u osmom razredu osnovne škole. Možete zamislit kako je to zvučalo? Jedini koji je već i tada znao svirati bio je gitarista Boris. Neki od nas su prvi put primili svoj instrument na prvoj probi. Učili smo stvarajući. Mislim da je to zapravo bio baš dobar put, jer smo odmah počeli raditi autorske pjesme, a da o muziciranju nismo znali gotovo ništa. Recimo da smo nakon 6 godina sviranja našli neki svoj zvuk, koji imamo i danas, unatoč velikim razlikama između svakog pojedinog albuma.
Radiosarajevo.ba: 'Subreggae' kao muzički pravac je pojam koji je nastao unutar samog benda. Možete li nam reći više o tome šta on ustvari predstavlja?
Kovačić: Vjerujte mi da ne znam, al dobro zvuči (smijeh). Taj pojam je nastao sasvim slučajno i isto tako se sasvim slučajno ustalio. Jednostavno nismo znali kako opisati našu muziku u trenucima kada je to bilo potrebno. 'Sub reggae' se spominje u jednom stihu naše stare pjesme 'Temapa', inače tvorac te sintagme je već spomenuti gitarista Boris. Ali mogu reći da je osmišljavanje tog pojma uvelike olakšalo pisanje raznih najava.
Radiosarajevo.ba: Vaš prvi album je izašao 2006. godine, drugi dvije godine nakon toga, a trenutno radite na promociji trećeg. Koliko se vaš muzički izraz mijenjao kroz te albume, te koja je to osnovna ideja i nit vodilja koja spaja sva tri albuma?
Kovačić: Kako smo odrastali i sazrijevali, tako je i sazrijevala osnovna ideja vodilja. Muzički izraz se uvelike mijenjao, rekao bih sazrijevao. I dalje ne znamo točno šta hoćemo i mislim da je upravo to naš glavni pokretač. No, ono što je sigurno je da uvijek stvaramo, i vjerujem da ćemo uvijek stvarati, muziku koja je prvenstveno nama zanimljiva za sviranje. Vrlo banalno, ali vrlo bitno.
I samo da napomenem da trenutno promoviramo materijal koji se nalazi na 3. albumu, ali album još nije fizički izašao. Album izlazi početkom 4. mjeseca.
Radiosarajevo.ba: Pored promocije novog albuma, kakvi su budući planovi? Imate li u vidu nastupe na nekim od skorašnjih regionalnih muzičkih festivala?
Kovačić: Planovi su kao i uvijek svirati što više. Sigurno ćemo svirati na nekim festivalima, ali ću pričekati da organizatori to prvo objave.
Nedavno smo snimili prvi spot u životu benda, trebalo nam je samo 16 godina (smijeh). I shvatili smo kako je to jako zabavan i zanimljiv proces pa nam je u planu ove godine napraviti još barem dva spota.
Radiosarajevo.ba: Šta očekujete od koncerta u Sarajevu? Imate li i ovdje svoju publiku?
Kovačić: Zahvaljujući FB-u i intenetu općenito, znam da ima nešto ljudi što nas prati u Sarajevu, no siguran sam da publika nije brojna jer smo do sada samo jednom svirali u Sarajevu i to prije nekih četiri do pet godina. Moramo poraditi na tome.
Iskustvo me naučilo da je najbolje ne očekivati puno, u bilo ičemu, pa tako i u koncertima.
No, u svakom slučaju, kao i uvijek, dat ćemo sve od sebe i vjerujem da onda to publika osjeti i vrati dvostruko.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.