Međunarodni festival folklora

Radiosarajevo.ba
Međunarodni festival folklora

U okviru  Festivala Baščaršijskih noći  održat će se  XIV međunarodni festival  folklora „Sarajevo 2011“,  nedjelja 17.jula  Centralna pozornica- Vijećnica
Ovogodišnji Festival  primit će  goste iz Albanije , Rusije, Turske, Poljske, Grčke Kraljevine Saudijeske Arabije, te  iz BiH , kao i  folklorni ansambli iz Sarajeva.

Koncertu prethodi defile kao i svake godine ulicama i trgovima sarajeva sa više od 300 stranih i domaćih učesnika.

Folklorno društvo RAYAH iz Saudijske Arabije, pod pokroviteljstvom MInistarstva kulture i informisanja, učestvovalo je na svečanim ceremonijama, državnim praznicima i turističkim manifestacijama u Kraljevini Saudijskoj Arabiji. Ovaj ansambl prezentira folklorne običaje i izvodi plesove iz svih dijelova Saudijske Arabije

Folklorno društvo ISTEBNA predstavlja najstarije folkorno društvo u Poljskoj a vjerovatno je jedno od najstarijih i u svijetu. Društvo je oformljeno s početkom XX vijeka. Umjetnički direktori i plesači su se mijenjali tokom vremena unutar ovog društva, međutim ono što se uspjelo sačuvati jeste duh jedne velike porodice. Tradicija članstva ansambla prenosila se s koljena na koljeno. Preci većine današnjih članova ansambla i sami su nakada bili članovi istog ansambla. Folklorni ansambl ISTEBNA čini 35 članova koji su uglavnom studenti u dobi od 15 do 25 godina starosti. Oni prezentuju tradicionalnu kulturu folkora, plesove, pjesme, muziku iz pokrajine Isebna, seoceta koje se nalazi na jugozapadu Poljske. Ansambl broji 4 do 5 muzičara koji sviraju na violini, tradicionalnim gajdama iz Silesia i pastirskim hornama. Također koriste violu i kontrabas.      

Folkorni ansambl ARBANA osnovan je 1978. godine u Tirani. Najprije je bio amaterskog karaktera kojeg je činila grupa entuzijasta, zaljubljenika u folkor i tradiciju Tiranske regije. Ansambl je uspješno predstavljao Albaniju na više bitnih međunarodnih manifestacija u zemlji i inozemstvu (međunarodni festivali folklora, koncerti, turneje). Ansambl izvodi plesove, pjesme i melodije uz pratnju tradicionalnih narodnih instrumenata ne samo iz Tiranske regije nego iz cijele Albanije. Većina igara koje izvode su autentični prikaz tradicionalnih plesova. Uz muziku uživo koju izvodi orkestar, ansambl također izvodi i stilizirane plesove s tim da uspijevaju sačuvati najautentičnije elemente. Ansambl čine 14 do 20 plesača a orkestar broji 5 do 8 svirača. U okviru društva također djeluje i pjevački zbor.   


Folklorni ansambl - MYGDONIA nastao 1990. godine u Solunu u Grčkoj. Plesni odjel čini 120 plesača svih starosnih dobi (djeca, tinejđeri i odrasli). Svi oni dijele zajednički interes za tradiciju. Plesovi, pjesme i regionalni običaji predmet su njihovog iscrpnog istraživanja u smislu autentičnosti izvedbi. Ansambl korisiti svaku priliku da prezentira veliki opus kulturnog nasljeđa koje ovo društvo njeguje. Za više od dvadeset godina svog postojanja ansambl je nastupao na velikom broju festivala u zemlji i inozemstvu. Ovo udruženje član je IOV a također održava poslovne odnose sa organizacijom UNESCO.   

Folklorni ansambl - ARMELIT osnovan je 1992. godine. Ansambl je učestvovao na mnogim festivalima, takmičenjima i kulturnim dešavanjima. Također je u više navrata predstavljao grad i zemlju iz koje dolaze. Ovaj ansambl trenutno broji više od 200 odraslih članova i 150 djece. U okviru ansambla djeluje 90 profesionalnih plesača koji izvode tradicionalne autentične turske plesove. Štaviše, ovo udruženje daje časove folklornih, modernih i latino plesova. Profesionalni muzičari u okviru ovog ansambla namjenski komponuju muziku za folklorne plesove a također drže časove muzike. Zbog svojih plesnih i muzičkih aktvnosti, ansambl ARMELIT svrstava se u jedno od najboljih udruženja ovog tipa u Turskoj.      

Folkorni ansambl – NUBIJSKI BUBNJEVI
Godine 1990. osnovana je grupa „Nubijski bubnjevi“ sa ciljem očuvanja pjesama i muzike doline Nila, načinom, stilom i naglaskom stare Nubije. Grupa poklanja posebnu pažnju istraživanju korijena i muzike i pjesama i raspona sličnosti nekih rituala sa starim egipatskim ritualima. Nubijska pjesma ima posebne karakteristike, kao npr. pjevanje o prirodi (limunovo drvo, palma, rijeka Nil, itd.). Nubijac pleše po ritmu nubijske prirode, voli Nil i pjeva mu. Grupa je razvila svoju posebnu filozofiju, tj. da uključi najvažnije, probrane narodne muzičke instrumente iz različitih dijelova Egipta koji simbolizuju tradiciju egipatskog čovjeka. Grupu čine najpoznatiji svirači egipatskin narodnih instrumenata a također priprema i osnivanje škole u kojoj će se učiti sviranje na starim egipatskim narodnim instrumentima, te posebnu dječiju grupu koja će pjevati stare nubijske pjesme.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak