Zdravstveni turizam prilika za ekonomski oporavak regiona
Razvoj zdravstvenog turizma pospješuje ekonomski rast zemlje, omogućuje brži i efikasniji proces liječenja, kvalitetnije zdravstvene usluge i ljekarski kadar, poručeno je na otvaranju 2. Balkanskog zdravstvenog foruma u Beogradu, prenosi Anadolija.
Kako je rečeno na otvaranju dvodnevnog skupa o zdravstvenom turizmu Balkan Health Forum, krajnji ishod razvoja ovog sektora je bolje zdravlje građana, koje je ključan faktor kvaliteta života, ekonomskog i općeg razvoja jednog društva.
Na Forumu, koji je okupio oko 200 predstavnika zdravstvenih institucija Balkana i cijeloga svijeta, a najviše iz Turske, istaknuto je da ta zemlja ima prihod od 20 miliona dolara godišnje od zdravstvenog turizma, a da su kvalitetne bolnice, cijene, kvalitet usluga i ljubaznost prednosti Turske u ovom sektoru.
Ambasador Turske u Beogradu Mehmet Kemal Bozay je u svom obraćanju rekao da su nosioci zdravstvenog turizma “Samarićani savremenog vremena”. On je istaknuo da će angažiranje zdravstvenih institucija doprinijeti miru i stabilnosti na Balkanu i izrazio zadovoljstvo što medicinske institucije udružuju svoje kapacitete.
“Balkan je originalna turska riječ koja znači lanac šumovitih planina. Nadam se da ćete vi uspostaviti lanac zdravstvenih institucija”, poručio je Bozay.
Konferenciju, koju je prvi put u Srbiji organizirala kompanija “Balkan Medical Travel”, otvorio je Minet Musić, generalni direktor ove kompanije, rekavši da je zdravstveni turizam najveći potencijal naših krajeva.
“Zemlje regiona imaju velike mogućnosti za razvoj i saradnju u ovoj oblasti, što bi doprinelo efikasnijem i kvalitetnijim zdravstvu, kao i ekonomskom razvoju. Ovi potencijali se nažalost ne koriste u potpunosti, i mi ovom konferencijom želimo da ukažemo na neophodnost ulaganja u zdravstveni turizam i pokrenemo saradnju država u tom sektoru”, rekao je Musić izrazivši duboko uvjerenje u bolju budućnost i razvoj regiona i u ovoj oblasti.
Predsjednik Marmara fondacije i organizator Evroazijskog ekonomskog samita Akkan Suver je naveo da je tržište zdravstvenog turizma jedno od rijetkih koje je nastavilo rast, uprkos svjetskoj ekonomskoj krizi.
“Ulaganje u ovaj sektor je veoma isplativo i treba da bude temeljna investicijska strategija svake države. Slovenija i Makedonija već prednjače po ulaganju u zdravstveni turizam i u dobroj mjeri već koriste svoje potencijale, a zemlja na koju svi mogu da se ugledaju je Turska, koja spada među najrazvijenije u Evropi”, ocijenio je Suver.
Osim investiranja u razvoj centara zdravstvenog turizma, Suver je podvukao da se "uloga države ogleda i u prilagođavanju zakonske regulative i stvaranju povoljne klime za razvoj i ulaganja“.
Tokom konferencije učesnici će govoriti o potrebi i mogućnostima povezivanja zdravstvenih i državnih institucija, medicinskih i turističkih stručnjaka u regionu, a bit će riječi i o pozitivnim iskustvima iz Velike Britanije, Ukrajine, zemalja Evropske unije i Bliskog Istoka.
Organizatori skupa su naveli da bi Srbija mogla veoma lako da se pozicionira kao tražena zemlja u sektoru zdravstvenog turizma u Evropi i da izgradi nacionalni brend na tom nivou. Srbija ima velike potencijale za razvoj zdravstvenog turizma, naročito u oblasti stomatoloških usluga, rehabilitacije, kao i u domenu estetske hirurgije, koje su među najtraženijim medicinskim uslugama u svijetu, rečeno je na konferenciji.
“U Srbiji postoje brojne banje, kao i 350 izvora tople mineralne vode, koja može pomoći pacijentima da se oporave poslije liječenja. Srbija ima i veoma stručan kadar, institucije koje mogu da pruže vrhunske zdravstvene usluge po veoma pristupačnim cijenama za strane goste”, ocijenjeno je na skupu.
Kada je riječ o zemljama Balkana, kako se podvlači, životni standard je sličan, cijene usluga u zdravstvu se ne razlikuju u velikoj mjeri i finansijski su pristupačne svima koji žive u regionu. Put iz jedne zemlje u drugu nije naporan za pacijenta, što je veoma važno za sve one kojima je pomoć hitno potrebna.
Dio konferencije su i sastanci namijenjeni uspostavljanju međunarodne saradnje zdravstvenih institucija.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.