Svako deseto radno mjesto lani je u svijetu kreirao turizam

Radiosarajevo.ba
Svako deseto radno mjesto lani je u svijetu kreirao turizam

Sedmu godinu zaredom globalni rast turizma nadmašio je rast svjetske ekonomije, navodi se u najnovijem izveštaju Svjetskog turističkog i putničkog vijeća (WTTC), koje okuplja 150 vodećih turoperatora, hotelijera i prevoznika na svijetu.

Podaci WTTC-a za prošlu godinu govore o rastu svjetskog turizma za 4,6 posto, dok je globalni BDP prošle godine rastao tri posto, prenosi Biznisinfo.

Prošla godina bila je najbolja za svjetsku ekonomiju u posljednih deset godina, a snažna lična potrošnja prelila se u turizam i putovanja”, komentarisala je najnovije podatke WTTC-a direktorica Gloria Guevara Manzo.

Rast prihoda u turizmu prošle godine bio je, prema istom izvoru, najveći od 2011. godine.

U turizmu je, prema WTTC-u, prošle godine otvoreno 7,2 miliona radnih mjesta što je svako deseto novootvoreno radno mjesto na svijetu.

Najveći rast na svjetskim tržištima zabilježila je Afrika (8,8 posto), a iznad pet posto rasli su i Bliski i Daleki Istok, kao i Indija.

Evropske destinacije imale su rast od 4,8 posto, a ispod tri posto rasta imale su srednja i sjeverna Amerika, dok je južna Amerika pala za 1,4 posto u odnosu na 2016. godinu.

Iako su SAD još uvijek najveća turistička ekonomija s godišnjim prometom od 1,5 biliona dolara, WTTC procjenjuje da će Kina, trenutno druga turistička sila svijeta, zbaciti Amerikance s liderske pozicije, odnosno zamijeniti s Amerikancima pozicije.

Iz prve tri najveće turističke sile u narednoj deceniji trebala bi, prema istim procjenama, ispasti Njemačka, čiji turistički promet je prošle godine iznosio 395 milijardi dolara. Njemačku bi u “velikom turističkom trojstvu” trebala da zamijeni Indija.

Podaci WTTC-a govore o snažnom povratku ili oporavku Turske, Tunisa i Egipta na mediteranskom tržištu. Potrošnja stranih turista u Egiptu, izračunali su u Svjetskoj turističkoj i putničkoj organizaciji, prošle godine je bila veća nego u 2016. godini za čak 265 posto.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak