Istražili smo: Šta je prava istina o stanju i cijenama peleta na tržištu?

N. K.
Istražili smo: Šta je prava istina o stanju i cijenama peleta na tržištu?
U prethodnim danima, kada su BiH okovali sibirski minusi, povećala se i potraga za ogrjevom, bilo da je riječ o ugljenu, peletu ili nečemu drugom.

Međutim, vijest koja je odjeknula u bh. medijima jeste ta da je uveliko zavladala nestašica peleta u BiH, te da i sami bh. proizvođači ne mogu zadovoljiti potražnju na tržištu.

Vođeni ovom informacijom razgovarali smo sa Saidom Karalićem, direktorom Kovan MI d.o.o. Gračanica, koja se godinama uspješno bavi proizvodnjom proizvoda za zagrijavanje stambenih, poslovnih i industrijskih objekata uz korištenje isključivo obnovljivih izvora energije i svoje proizvode respektabilno plasira u BiH, ali i na brojna inozemna tržišta.

"Nije istina da na bh. tržištu nema peleta iako su to pojedini mediji tokom proteklih dana plasirali u javnost. Naši proizvodni pogoni rade punim kapacitetom, i mi kao vodeća kompanija za proizvodnju peleta u BiH svakodnevno osiguravamo svim kupcima ovaj energent", govori nam Karalić.

Kako nam je rekao, informacija da su cijene peleta usljed nestašice na tržištu u posljednjih nekoliko dana dodatno "skočile" su, također, netačne.

„Cijene peleta formiraju se na bazi nesezonske, međusezonske i sezonske cijene i otvoreno tvrdim da se ove cijene nisu mijenjale još od 2012. godine. Sezonska cijena peleta kvalitete A1 počevši od 15. oktobra 2016. godine pa do danas iznosi 280 KM“, kaže Karalić.

Za kraj razgovora, Said Karalić nam ističe da Bosna i Hercegovina ima ogroman potencijal za pelet koji, nažalost, nije dovoljno iskorišten, te napominje da svaki proizvod koji se proizvede u našoj zemlji doprinosi jačanju ekonomije u BiH.

Znate li šta je pelet?

Drveni peleti su standardizirano oblikovani štapići proizvedeni od presovanog usitnjenog drveta ili piljevine. Prave se pod veoma visokim pritiskom, pod kojim se podiže temperatura drveta i stvara se prirodno „ljepilo“ te peleti uspijevaju zadržati oblik valjka i nakon što se ohlade, bez ikakvih dodatnih vezivnih sredstava.

Imaju vrlo nizak sadržaj vlage (ispod 10 posto) što omogućava vrlo visoku efikasnost sagorijevanja. Koriste se u pećima za grijanje stambenih objekata ili za proizvodnju električne energije kao zamjena za ugalj.

Smatra se jednim od rijetkih apsolutno prirodnih, sigurnih i zdravih energenata, za razliku od tradicionalnih energenata koji se troše u bh. domaćinstvima.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak