Euro slabi, Švicarci ruše franak

Radiosarajevo.ba
Euro slabi, Švicarci ruše franak

Prošle je sedmice euro oslabio u odnosu na američku i japansku valutu, nakon izjava predsjednika Evropske centralne banke Jeana-Claudea Tricheta koje su izazvale nesigurnost ulagača u vezi budućeg smjera monetarno-kreditne politike ECB-a.

Kurs eura prema američkoj valuti pao je prošle sedmice 0,7 posto, na 1,3043 dolara, a u jednom je trenutku zaronio i na 1,3019 dolara, najniži novo u mjesec dana.

Euro je oslabio i u odnosu na japansku valutu, i to za 1,8 posto, pa je njegova cijena zaronila na 129,35 jena.

Cijena dolara prema japanskoj valuti pala je 1,13 posto, zaronivši ispod razine od 100 jena, na 99,23 jena.

Euro se pod pritiskom našao u petak nakon što je predsjednik Evropske centralne banke (ECB) Jean-Claude Trichet nagovijestio nove mjere podrške posustalim privredama eurozone.

U govoru u Tokiju predsjednik ECB-a izjavio je da bi centralna banka sljedećeg mjeseca na sastanku vijeća za monetarnu politiku mogla objaviti nekonvencionalne monetarne mjere.

'Njegove su izjave dodatno potkrijepile ocjenu tržišta da je ECB spreman u maju uvesti nekonvencionalne monetarne mjere i dodatno sniziti ključne kamatne stope u eurozoni', objašnjava Minoru Shioiri iz Mitsubishi UFJ Securitiesa.

ECB je nedavno snizio ključne kamatne stope za četvrtinu postotnog boda, na rekordno niskih 1,25 posto.

Trichetove su izjave pritisnule euro, no predsjednik ECB-a smatra da bi bilo pogrešno reći da je euro trenutno slab, a izrazio je zadovoljstvo potporom američkih dužnosnika jakom dolaru.

'Istup predsjednika ECB-a signalizira de facto njegovo zeleno svjetlo trgovcima da rasprodaju euro i kupuju dolare. Općenito vlada negativno ozračje u pogledu eura, a polako se među ulagačima učvršćuje dojam da će početak oporavka prije zabilježiti druga gospodarstva, a ne ono eurozone', zaključuje Yuji Saito, analitičar u Societe Generaleu.

Euro su pogodili i najnoviji privredni pokazatelji, pri čemu ponajviše onaj o padu industrijske proizvodnje za 2,3 posto u februaru u odnosu na januar dok je na godišnjem nivou industrijska proizvodnja pala za 18,4 posto, što je njezin najveći pad od početka praćenja tih podataka 1990. godine.

Osim toga, Eurostat je objavio da je inflacija u eurozoni u martu pala na 0,6 posto, najniži nivo od početka praćenja inflacije u eurozoni 1996. godine.

Nastavljeno slabljenje aktivnosti i smanjenje inflacijskih pritisaka povećaju mogućnost daljnjeg labavljenja monetarne politike u eurozoni, pri čemu većina analitičara očekuje da će ECB sniziti ključnu kamatu na 1,0 posto, s aktualnih 1,25 posto.

Prošle je sedmice prema euru i dolaru oštro pao kurs švicarskoga franka, nakon što je predsjednik Švicarske centralne banke Jean-Pierre Roth upozorio da je središnja banka spremna intervenirati u slučaju jačanja franka.

Zbog toga je u petak kurs dolara skočio 1,8 posto prema franku, na 1,1670 franaka.

tportal/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak