Drvna industrija najperspektivnija grana, Italijanima montažne kuće iz B. Gradiške

Radiosarajevo.ba
Drvna industrija najperspektivnija grana, Italijanima montažne kuće iz B. Gradiške
Drvna industrija najperspektivnija grana, Italijanima montažne kuće iz B. Gradiške
Uprkos problemima koje prate domaće kompanije u drvnom sektoru, prije svega nedostatak školovanog kadra i modernih tehnologija, oni bilježe sve veći rast izvoznih proizvoda.

Ukupan izvoz drvne industrije BiH u 2016. godini iznosio je skoro 1,2 milijarde KM, što je porast za 12 posto u odnosu na prethodnu godinu. Izvoz namještaja činio je 37,7 posto od ukupnog izvoza, odnosno više od 448 miliona KM.

Šume i šumska zemljišta u BiH obuhvataju 63 posto ukupne površine zemlje, a nivo kvaliteta drveta je među najvišim u Europi. Drvna industrija kao jedan od najvažnijih ekonomskih sektora u BiH zapošljava blizu 30.000 ljudi.

Potencijali domaćih poduzeća iz drvne industrije predstavljeni su i na stručnoj konferenciji Ljudi, drvo, namještaj u Banjoj Luci, koju je organiziralo Udruženje šumarstva Interfob.

Posebno se izdvojio uspjeh firme iz Gradiške, koja proizvodi montažne kuće za Italiju, za ljude koji su izgubili domove u zemljotresu. Oni su do sada isporučili 89 kuća, prave 290, nakon čega očekuju ugovor za još 400 montažnih objekata. Ali i pored dobrog projekta, firma u početku nije imala finansijsku podršku banaka, te su pomoć potražili u banjalučkom klasteru Drvo. Firma sada zapošljava oko 60 ljudi.

Osim nepovjerenja banaka, prepreka za napredak poduzećima u drvnom sektoru jeste i nedostatak kadra i novih tehnologija.

Na konferenciji je istaknuto kako nema ni srednjih škola, ni fakulteta koji bi razvijali nove tehnologije koje su danas intenzivne u drvnoj inudstriji u svetu. Naglašeno je kako su BiH neophodne nam nove IT tehnologije i novi programi koji bi bili maksimalno iskorišteni za sirovinu.

Cilj im je zato da oforme Centar u kojem bi se obučavali kadrovi za drvnu industriju i upoznavali se s modernim tehnologijama i inovacijama u toj oblasti, što bi, smatraju, dalo impuls većem razvoju drvne industrije i izvozu.

Pozitivna vijest stiže s banjalučkog Šumarskog fakulteta, gdje najavljuju otvaranje novog smjera Prerada drveta, u saradnji s Mašinskim fakultetom, te Šumarskim fakultetom iz Beograda, piše Blic.rs.

Da bi se iskoristili prirodni resursi, održao rast i stvorile nove prilike za domaće kompanije, u planu je i izrada Strategije za rast izvoza i razvoja drvno-prerađivačke industrije u BiH od 2018. do 2022. godine.

"Drvna industrija je jedna od najperspektivnijih grana u BiH i ostvareni izvoz uglavnom je rezultat velikih napora kompanija, ali nema adekvatnu podršku nadležnih ministarstava i institucija. Nadamo se da će Strategija definirati ciljeve, mjere i aktivnosti koje je neophodno poduzeti kako bi se omogućio razvoj drvne industrije, sigurnije snabdijevanje sirovinom i osiguranje potrebne stručne radne snage", najavio je predsjednik Vanjskotrgovinske komore u BiH Ahmet Egrlić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije