Cijene nafte rastu već petu sedmicu zaredom
Na londonskom je tržištu cijena barela prošle sedmice porasla 1,2 posto, na 57,54 dolara, a polovinom sedmice dosegnula je i 59,49 dolara, najvišu razinu u posljednjih 26 mjeseci.
Na američkom je tržištu barel, pak, poskupio oko 2 posto, na 51,67 dolara, blizu najviše razine u pet mjeseci.
Rast cijena nafte petu sedmicu zaredom zahvaljuje se naznakama da se smanjuje neravnoteža između ponude i nedovoljno snažne potražnje.
Cijene 'crnog zlata' podržavaju i geopolitičke napetosti nakon što su irački Kurdi velikom većinom glasova na referendumu poduprli nezavisnost u odnosu na Irak, što je naljutilo vladu u Bagdadu, Tursku i druge sile koje se pribojavaju da bi ishod referenduma mogao iznova potaknuti sukobe u toj regiji bogatoj naftom.
"Cijene nafte zadržale su se na visokim razinama u kontekstu napetosti između Iraka, Turske, Irana i Kurdistana, koje i dalje prijete blokadom do 600.000 barela dnevne proizvodnje u toj poluautonomnoj regiji", rekao je Jamie Campbell iz Panmure Gordona.
"Ne može se očekivati brzo rješenje krize, što bi i dalje trebalo podupirati cijene nafte", napisali su, pak, u osvrtu na situaciju analitičari Commerzbanka, prenosi Hina.
Podršku cijenama pružaju već duže vrijeme i očekivanja da će Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i nakon marta iduće godine ostati pri dogovoru o smanjenju proizvodnje za 1,8 miliona barela dnevno.
Zahvaljujući tome, cijene su nafte u trećem tromjesečju porasle oko 20 posto, što je njihov najveći kvartalni rast u posljednjih pet tromjesečja.
No, posljednjih je dana uspon cijena zaustavljen jer je Reutersov izvještaj pokazalo da je u septembru proizvodnja OPEC-a porasla za 50.000 barela dnevno zbog povećane proizvodnje u Iraku i Libiji.
Uz to, nakon dužeg razdoblja slabljenja, ponovno jača proizvodnja nafte u SAD-u. Prema podacima kompanije Baker Hughes, broj naftnih postrojenja u SAD-u prošle je sedmice porastao prvi put u posljednjih sedam sedmica, i to za šest postrojenja, na njih 750.
A rast proizvodnje nafte u SAD-u mogao bi poremetiti nastojanja OPEC-a da smanjenjem proizvodnje umanji jaz između velike ponude i nedovoljno snažne potražnje, a time podrži cijene nafte.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.