Bruto društveni proizvod u prvom tromjesječju ove godine rastao samo 0,6 posto!
Agencija za statistiku BiH kao krovna statistička institucija naše države ima obavezu da vjerno prati i izvještava javnost o aktuelnim ekonomskim pokazateljima.
Prateći statističke podatke naišli smo na izvještaj od 28. juna 2019. godine, koji nosi naziv “Bruto domaći proizvod, rashodni pristup tromjesečni podaci”.
Naime u tom izvještaju na prvoj njegovoj strani se navodi “sezonski podešena serija podataka pokazuje rast BDP u prvom tromjesečju 2019. godine od 0,6 posto u odnosu na prethodno tromjesečje”.
Dakle prema informacijama koje nam pružu Agencija, vidi se da je Bruto društveni proizvod porastao neznačajno u prva tri mjeseca ove godine u odnosa na posljednja tri mjeseca prošle godine.
Međutim, ako obratimo pažnju na podatke iz istog izvještaja koji se nalaze na petoj i šestoj strani nailazimo na sljedeće.
Tromjesečni bruto domaći proizvod, prema rashodnom pristupu i s tekućim cijenama u posljednjem kvartalu 2018. godine iznosio je 8.609.626 KM, dok je u prvom kvartalu ove godine iznosio 8.439.940 KM. Dakle zabilježen je pad.
Na šestoj strani navodi se podatak o tromjesečnom bruto domaćem proizvodu, prema rashodnom pristupu i s prošlogodišnjim cijenama. I on je za posljednji kvartal 2018. godine iznosio 8.422.018 KM, a u prvom kvartalu ove godine iznosi 8.393.610 KM. Dakle, ponovo je zabilježen pad.
Za pojašnjenje pitali smo Agenciju za statistiku BiH.
“U konkretnom slučaju, posmatrali ste različite kategorije koje nisu uporedive. Podatak o porastu BDP-a u prvom kvartalu 2019 od 0,6 posto u odnosu na prethodni kvartal odnosi se na sezonski podešene lančano povezane vrijednosti u cijenama 2010. godine i to su kvartalne stope. Vrijednosti koje navodite da su na 5. stranici našeg saopštenja su na strani 6. i to su vrijednosti u cijenama prethodne godine. Tako da se radi o vrijednostima izraženim u različitim cijenama koje se ne mogu porediti”, pojasnili su za Radiosarajevo.ba iz Agencije za statistiku BiH.
Kako bi bili sigurni o čemu se tačno radi, za mišljenje pitali smo i ekonomistu Admira Čavalića.
“Smatram da u ovom slučaju nije bilo ‘friziranja’ podataka, već se izvršilo sezonsko podešavanje u okiru cjelokupne serije (duže posmatranog perioda). Dakle, uticaj sezone (prvi dio godine se razlikuje od zadnjeg). Svejedno, u odnosu na ranije godine, rast je minimalan”, kazao je za Radiosarajevo.ba Admir Čavalić.
Dodao je da se očekuje da drugi, naročito treći kvartal “izvuku” godinu u ekonomskom planu.
“Opet, napominjem da je riječ o procjenama vrijednosti i da govorimo o serijama podataka, a nas interesuje realni rast BDP-a, tačnije onih 2,3 posto”, zaključio je Čavalić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.