Adin Fakić: Naredne godine naše proizvode plasirat ćemo na tržište Srbije
Kompanija je ovo koja uprkos malih prihodima države i ulaganjima u privredni razvitak BiH, uspješno posluje te njena godišnja zarada iznosi 30 miliona KM.
"Suočavamo se s više vrsta problema, a među najvažnijim su sigurno oni koji se odnose na nemogućnost pristupa nepovratnim sredstvima EU, nepostojanje povoljnih kredita sa povoljnim kamatnim stopama, te izostanak posebne poreske politike za poljoprivrednike" rekao je Fakić za Radiosarajevo.ba.
Fakić je kazao kako je današnja upravljača struktura staru sarajevsku mljekaru koja je osnovana 1953. godine privatizirala 2004., te do danas uloženo skoro 30 miliona KM.
Fakić dodaje da su ovaj uspjeh postigli koristeći kreditna sredstva, koja prema njegovom mišljenju, u BiH nisu povoljna, te su upravo zahvaljujuči ovim investicijama stvorili jedno okruženje gdje sarajevski Milkos može proizvesti kvalitetno mlijeko na svojoj farmi "Spreča" ili od lokalnih farmere koji surađuju sa ovom formom, te naposljetku i to mlijeko dovesti u svoje proizvodne pogone svaki dan.
Međutim, nakon upoznavanja s impresivnim proizvodnim ciklusom mlijeka i mliječnih proizvoda unutar sarajevskog Milkosa, direktor ove kompanije se osvrnuo na jedan od najvećih problema sa kojim se susreću kompanije u BiH, a to je problem likvidnosti.
Kada je riječ o poljoprivredi u BiH, a naročito sektoru mljekarstva, Fakić ističe dva faktora koja utječu na današnju konkurentnost bh. mliječnih proizvoda s onim iz EU.
"Prije dvije godine ukinuta je kvota za proizvodnju mlijeka u EU, te je nastupila ekspanzija u ovom sektoru proizvodnje, dok je istovremeno ukinut i uvoz iz EU u Rusiju što je dovelo do enormonog povećanja mlijeka na tržištu EU. Istovremeno, nakon što je počela primjena adaptiranog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH i EU, naša država je počela ukidati postepeno dadžbine na mliječne proizvode iz EU. Ove dvije stvari su dovele da bh. mliječni proizvodi nisu konkurentni na tržištu s proizvodima koji dolaze iz Europske unije", kaže Fakić.
Direktora sarajevskog Milkosa smo pitali s kakvim problemima se susreću prilikom uvoza svojih proizvoda u Hrvatsku, s obzirom na to da su ove godine susjedi pokušali osporiti odluku EU da naši mliječni proizvodi mogu na ovo tržište.
"Nakon što je BiH dobila dozvolu da mlijeko i mliječne proizvode može izvoziti u EU, Hrvatska je pokušala do ospori ovu dozvolu kako bi zaštitila svoje proizvođače pa smo imali problem ove godine prilikom izvoza u EU koji je riješen kako je riješen. U svom poslovanju susrećemo se s problemom tzv. necarinskih barijera, pod kojima se naši proizvodi na granici sa susjedima zadržavaju duže, pod izgovorom da se rade temeljitije analize", govori nam Fakić.
Fakić zaključuje da će upravo povratak na tržiste Srbije kompanije biti jedan od primarnih ciljeva u bliskoj budućnosti.
"U narednom periodu planiramo da riješimo ovaj problem koji imamo sa Srbijom, tako da bi već sljedeće godine nekoliko naših proizvoda koje planiramo plasirati na ovo tržiste, moglo svoje mjesto naći na policama tržnih centara širom susjedne nam zemlje. Srbija ima veliki potencijal kao zemlja na čijem tlu naši proizvodi mogu uspjeti, tako da ćemo pokušati riješiti ovaj problem tzv. necarinskih barijera koje imamo, jer nam je želja ponovo plasirati naše proizvode Srbima“, istaknuo je naš sagovornik.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.