U SAD-u naoružani protesti protiv karantina - Trump ih podržao
Broj smrtnih slučajeva od koronavirusa prešao je brojku od 150 hiljada diljem svijeta, s tim da ih je gotovo četvrtina u SAD-u gdje su zabilježeni prosvjedi protiv karantene kojima je pružio potporu predsjednik Donald Trump.
Trump, kako je kazao, smatra da su ovo "odgovorni ljudi".
U tri savezne američke države zabilježeni su prosvjedi ovse sedmice na kojima se zahtijevalo ukidanje ograničenja. Najveći je održan u Michiganu i okupio je 3000 ljudi, od kojih su neki bili naoružani.
Trump je u najvećoj mjeri prepustio dužnosnicima saveznih država odluke po pitanju ublažavanja mjera karantene, ali je predstavio smjernice za ponovno pokretanje privrede.
No demokratski čelnici triju saveznih država oštro su kritizirali njegov poziv da se "oslobode" Michigan, Minnesota i Virginija u seriji tvitova u petak.
"Nemam vremena uključivati se u ratove na Twitteru", rekao je guverner Virginije Ralph Northam.
Od svih 2,5 miliona slučajeva zaraze diljem svijeta, gotovo trećina njih nalazi se u SAD-u.
Također je zabilježeno više od 37 hiljada smrtnih slučajeva, više nego u bilo kojoj drugoj zemlji, dok su odmah iza SAD-a Italija, Španjolska i Francuska, također poharane zarazom.
Mnoge zemlje testiraju samo najozbiljnije slučajeve, tako da je broj ukupnih slučajeva u svijetu vjerojatno samo dio stvarnog broja zaraženih. Doslovno nijedan kutak svijeta nije ostao netaknut, s tim da je i broj smrti u Africi prešao hiljadu. U Nigeriji je u subotu umro glavni pomoćnik predsjednika Muhammadua Buharija, koji je najviše rangirana osoba koja je podlegla virusu u najmnogoljudnijoj afričkoj zemlji.
Kina je u petak podigla brojku smrtnih slučajeva na 4636 nakon što je pribrojila još 1290 smrti u gradu Wuhanu, gdje se ova respiratorna bolest najprije i pojavila prošle godine. Trump, koji je bijesno odgovorio na optužbe da je presporo reagirao na virusnu prijetnju, optužio je Peking za umanjivanje učinka virusa unutar svojih granica.
"Puno je veći (broj) od toga i puno veći nego u SAD-u, mi nismo ni blizu!", tvitao je.
Trump nije priložio nikakve dokaze kojima podupire svoju tvrdnju, no Peking se u nekoliko proteklih dana našao pod pritiskom da razjasni svoje postupke prilikom izbijanja bolesti i upravljanje koronakrizom. Francuski i britanski čelnici također su doveli u pitanje postupanje Kine, no Peking je uzvratio rekavši da informacije o bolesti nisu bile skrivane.
Znakovi da zaraza popušta u nekim dijelovima Europe nagnala je Švicarsku, Dansku i Finsku da započnu s otvaranjem trgovina i škola ove sedmice. Njemački ministar zdravstva rekao je u petak da je virus "pod kontrolom nakon 3400 smrti u zemlji, koja sada započinje s delikatnim zadatkom uklanjanja nekih zabrana, a da ne izazove novu zarazu." Nekim malim trgovinama bit će od ponedjeljka dopušten rad, a narednih sedmice neka će se djeca vratiti u škole, piše Index.hr.
Dijelovi Italije također su počeli izlaziti iz karantene, dok stanovnici Venecije šetaju tihim kanalima.
Španija, koja je u subotu prešla brojku od 20 hiljada umrlih, produžila je strogu karantenu, dok su Japan, Britanija i Meksiko produžile već postojeće mjere ograničenja kretanja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.