Svjetski priznati stručnjak tvrdi da je napravio 100% precizan test na koronavirus
Stephen Bustin je profesor molekularne medicine na britanskom univerziteta Anglia Ruskin i vodeći stručnjak za kvantitativne lančane reakcije polimeraza (qPCR), koje se široko koriste za otkrivanje prisutnosti SARS-CoV-2 virusa u stanicama.
On je zajedno s kolegama uiz bolnice Broomfield u Clemsfordu razvio jedinstveni test kojeg su nazvali Cov2-ID.
Spomenuti test otkriva tri viralne mete, što ga čini pouzdanijim od drugih aktualnih testova za otkrivanje novog koronavirusa, koji ciljaju samo dvije viralne mete, a u gotovo 30 uzoraka pacijenata koji su testirani pokazao je 100-postotnu učinkovitost.
Isti test ima potencijal otkriti i nivo viralnog opterećenja prisutnog u svakom testiranom pacijentu.
Većina uzoraka pacijenata prikupljena je u Engleskoj i oni su sadržavali mutirani genotip virusa, no jedan testiran uzorak iz Australije pokazao je drugačiji "divlji" genotip virusa.
Cov2-ID test razvijen je prema MIQE smjernicama koje je razvio sam profesor Bustin u suradnji s drugim svjetskim naučnicima i kojma je namjera promovirati najbolje prakse za dizajniranje qPCR testova koji bi davali rezultate koji su robusni, osjetljivi i brzi.
Cov2-ID test je isto tako dizajniran da smanji izglednost lažnih negativnih rezulatata, što može dovesti do toga da zaraženi pacijenti, zapravo niti ne znajući za to, zarazu šire dalje.
Cov2-ID test daje rezultate puno brže od trenutnih PCR testova koji se koriste u svijetu te može dati rezultate dok je testirana osoba još uvijek na mjestu testiranja, što uvelike pomaže u sprječavanju širenja zaraze.
"Brzina i pouzdanost vitalni su elementi procesa testiranja. Trenutno, nije izvedivo da netko čeka na rezultat testiranja na mjestu testiranja. Te osobe u međuvremenu mogu otići u trgovine, prije nego li doznaju rezultat testa, što je rizik za širenje virusa među populacijom. Mi smo razvili test koji rezultate daje u svega 20 minuta", kaže Bustin, a prenosi zimo.dnevnik.hr.
"Ciljanje tri viralna gena je jedinstveno, jer većina qPCR testova trenutno cilja samo dva. To je znalo dovesti do lažnih pozitivnih rezultata, što ponovno predstavlja rizik od širenja zaraze. Naš test dao je 100 posto precizne rezultate iz prikupljenih uzoraka", naglašava Bustin.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.